Stav di Stéfana po infarktu se zlepšil

Stav di Stéfana po infarktu se zlepšil

Legendární hráč Realu Madrid Alfredo di Stéfano leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici v Saguntu u Valencie poté, co dostal v sobotu ráno infarkt. Di Stéfano se brzy podrobí operaci, při níž mu bude voperován bypass.

"Alfredo si Stéfano byl přijat do nemocnice krátce po půlnoci a stěžoval si na bolesti na hrudníku. Testy potvrdily, že šlo aktuní infarkt myokardu," řekl doktor Victoriade la Cueva. "V současné době leží na jednotce intnezivní péče, avšak jeho stav se zlepšil a je stabilizovaný. Ví, co se stalo, ale je klidný a dýchá sám."

Doktor de la Cueva řekl, že devětasedmdesátiletý Argentinec zůstane na jednotce intenzivní péče na pozorování nejméně 48 hodin. Čestný prezident Realu a nejlepší střelec historie klubu dovedl Real k pěti evropským pohárovým vítězstvím v řadě - mezi lety 1956 a 1960 - a k osmi ligovým titulům. Dvakrát byl nejlepším fotbalistou Evropy - a to v letech 1957 a 1959.

"Má oběhové problémy a má vážně poškozené cévy, které vedou k srdci," řekl v neděli chirurg Anstasio Monteiro. "Potřebujeme voperovat bypass, abychom tyto problémy překonali, ale nejdříve musíme počkat, až se jeho stav zlepší. Jeho srdce nepracuje dobře. Člověk potřebuje v arteriích odpovídající tlak, jinak zemře - a kvůli infarktu nyní nemá pacientovo srdce dostatek síly."

Perez a Soler: Di Stéfano je v dobré náladě

Prezident Realu Florentino Perez a jeho protějšek z Valencie Juan Soler, kteří ho navštívili v nemocnici, potvrdili, že di Stefano byl v dobré náladě. "Mluvil jsem s ním a rozebíral, co se mu vlastně stalo," řekl Perez. "Vtipkoval s doktory. Je skutečnou fotbalovou legendou a všichni milovníci této hry doufají, že se brzy vrátí do normálního života."

Univerzální hráč, který mohl hrát na místě záložníka i v útoku, zahájil svou kariéru v týmu River Plate v roce 1945, poté odešel do kolumbijského klubu Millonarios o čtyři roky později. Během čtyř let v Kolumbii dal neuvěřitelných 267 gólů ve 292 zápasech a pomohl Millonariosu ke čtyřem ligovým titulům.

Nejslavnější hráč Realu všech dob pozvedl královský klub k výšinám

Real zaujal di Stéfano během exhibičního utkání ve španělské metropoli k 50. výročí založení klubu v roce 1953 a krátce poté podepsal v královském klubu smlouvu. Přivedl Real teprve k třetímu titulu v historii sezóně 1953-54 a společně s křídelním útočníkem Gentem nasměroval tým k dominanci na evropské scéně v závěru 50. let.

Během pěti po sobě jdoucích pohárových tirumfech hrál di Stéfano klíčovou roli. Skóroval ve všech finálových utkáních a v roce 1960 zaznamenal hattrick při velkém vítězství 7:3 nad Eintrachtem Frankfurt v Hampden Parku ve finále PMEZ. Finále hrál ještě v letech 1962 a 1964 a až do nedávné doby držel rekord v počtu vstřelených gólů v soutěži, když dal 49 branek v 58 utkáních. Překonal ho až nejlepší střelec historie Ligy mistrů Raúl González. Di Stefano získal osm ligových titulů, titul klubového mistra světa a Královský pohár a v roce 64 odešel do Espaňolu Barcelona.

Di Stéfano, který se narodil italským rodičům v Buenos Aires hrál během své dvaadvacetileté kariéry v Argentině, Kolumbii a ve Španělsku a zakončil ji v roce 1967. Stal se koučem Bocy Juniors a River Plate a v roce 1971 přivedl k ligovému titulu Valencii. O devět let později s ní pak vyhrál PVP, když pokořil hrdý Arsenal. Mezi lety 1982 a 1984 se jako trenér vrátil do Realu. V roce 2000 byl jmenován čestným prezidentem.

Před měsícem opustila svět legenda Manchesteru United a jako by odchod George Besta charakterizoval bídnou sezónu Reds. Stejně tak Real se v současné době potácí ve výkonnostní a výsledkové krizi, byť prezident Perez slibuje zlepšení.

[ 25.12.2005 - eFotbal/Reuters ]