Pomůže Slavii i Chvalovský? Hotel Iris už Edenu nepatří, byl prý prodán

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Nedávno jsem tu psal o tom, že jednání s ruskými investory majitel pražské Slavie Aleš Řebíček zastavil a že káru červenobílých zase potáhne sám. Ovšem to neznamená, že se nesnaží klub, či alespoň jeho část, prodat. Ve shánění nového investora mu má čile pomáhat bývalý předseda ČMFS (dnes FAČR) a majitel exligových Blšan František Chvalovský. Dnes šedesátiletý muž, jehož od více než desetiletého trestu za údajné machinace v Komerční bance, zachránila loňská Klausova amnestie. Řebíček podle některých zdrojů nabídl Chvalovskému třetinu slávistických akcií, ovšem informované kruhy mluví spíše o pomoci se sháněním nového investora.

Pomůže Slavii i Chvalovský? Hotel Iris už Edenu nepatří, byl prý prodán
Rusové do Slavie nepřijdou, fanoušci se kvůli tomu střílet nebudou!

Je nepopiratelné, že Chvalovskému, jenž mj. v 90. letech minulého století dokonce zasedal jako poslední Čech ve výkonném výboru UEFA, fotbal chybí. Ostatně není tajemstvím, že v období před Miroslavem Peltou velmi intenzivně podporoval bývalého šéfa ČMFS/FAČR Ivana Haška, jemuž pomáhal mj. v byznysu se Sazkou, k níž měl rovněž velmi blízko.

Navíc se Chvalovský točil kolem Slavie už před více než deseti lety, v době, kdy zájem tehdejších britských majitelů červenobílých o pražský klub začal opadat. Tehdy Chvalovského projekt ještě nevyšel. Nyní by to mohlo dopadnout lépe, bývalý šéf fotbalového svazu a velkopodnikatel v potravinářském průmyslu i s chmelem má dobré kontakty po celém světě.

Hotel Iris má už patřit České spořitelně


V každém případě se kolem Slavie stále něco děje. Podle deníku Aha! oficiální majitel stadionu v Edenu, právník Václav Slavíček (a jeho společnost Vinet) prodal čtyřhvězdičkový kongresový hotel Iris, jenž byl součástí areálu, České spořitelně za 40 milionů korun. Mělo údajně jít o „záplatu“ dluhu.

Podle znalců ovšem Václav Slavíček je „jen“ oficiálním vlastníkem stadionu v Edenu, ve skutečnosti má areál patřit lidem blízkým společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který už v 90. letech pražskou Slavii jednou vlastnil.

Uvidíme tedy, jak protřelý obchodník Chvalovský s případnými investory Slavie dopadne. Problém je v tom, jak už jsme psali, že někteří by nejraději koupili vše pěkně v balíčku. Tedy klub, značku Slavie, pozemky i stadion. A to je v současnosti, jak vidno, hodně komplikované.

I Beránka doporučil Chvalovský


Většinu fanoušků ovšem zajímá, jak se povede slávistům v Synot lize na hřišti. A klub, jehož se ujal staronový slávistický trenér Miroslav Beránek, zbrojí. Jak píšeme i v jiném článku, právě získal z Trenčína, účastníka kvalifikace o Evropskou ligu, pětadvacetiletého argentinského záložníka Alda Baéze, jenž hrával i za mládežnické reprezentační týmy své země. Na Slovensku byl šest let, od roku 2008, takže mluví dobře slovensky.

S „hvězdami“ ze slovenské ligy sice mají v Edenu nepříliš dobré zkušenosti, ale tohle by mohl být jiný „level“.

S Rusem či bez Rusa, s Chvalovským či bez Chvalovského, s hotelem Iris či bez něj, slávističtí nezměrní optimisté zase věří v obrat k lepšímu. Leccos naznačí už sobotní televizní duel (20.15, ČT Sport) na hřišti uherskohradišťského Slovácka.

Přesně takhle natěšení byli ale slávističtí fandové i před startem jara a pak z toho přišla v sobotu 22. února 2014 drtivá televizní prohra v Olomouci 1:5. Kdo tehdy tušil, že se Slavia bude zachraňovat v nejvyšší soutěži až v posledním kole právě na úkor olomoucké Sigmy?!

Nyní chtějí být slávisté v první polovině tabulky. Včetně trenéra Miroslava Beránka. Ostatně to je první výsledek Chvalovského „působení“ v Edenu. Do Slavie už měl našlápnuto Pavel Hapal. Jenže František Chvalovský zná Beránka velmi dobře z jeho někdejšího úspěšného blšanského angažmá a Řebíčkovi jej údajně vřele doporučil.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="44599"]