Real smetl Basilej, Arsenal prohrál v Dortmundu

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Obhájce trofeje Real Madrid vstoupil do letošního ročníku Ligy mistrů vítězně, když doma porazil švýcarskou Basilej i s Čechy Markem Suchým a Tomášem Vaclíkem 5:1. Dařilo se i Dortmundu, který před svými fanoušky nedal šanci Arsenalu a zvítězil 2:0. Loňský finalista naopak překvapivě padl. Atlético si totiž ze hřiště Olympiakosu odvezlo porážku 1:3.

Real si po nevydařeném vstupu do španělské Primera División chtěl spravit náladu v Lize mistrů a za tímto cílem vykročil již po čtvrt hodině hry. Tlak domácího celku vyústil ve vlastní gól Basileje, když si míč do vlastní branky po centru Nacha srazil Marek Suchý.

Za dalších patnáct minut už to bylo o dvě branky. Modrič vyslal kolmicí do běhu Balea, jenž si efektně přehodil vyběhnutého Vaclíka a skóroval do prázdné. Hned z další akce udeřilo opět. Rychlík Bale přesprintoval na pravé straně Suchého, do vápna poslal přihrávku na nabíhajícího Ronalda, jenž se z několika metrů nemýlil.

Ve 36. minutě už to bylo o čtyři góly. Real dokonale zužitkoval brejk čtyři na tři. Ronaldo na pravé straně už mohl střílet, ale volil přihrávku na lépe postaveného Benzemu. Jeho ránu ještě dokázal Vaclík vyrazit, ale proti dorážce Rodrígueze už byl krátký.

O pár desítek vteřin později se dokázali prosadit i hosté. Po rychlé akci středem hřiště se střelou zpoza vápna na zadní tyč trefil Paraguayec Rodríguez. Ten samý hráč byl aktivní i po změně stran, ale buď mířil těsně vedle, nebo ho vychytal gólman Iker Casillas.

Na druhé straně se musel ukázat několikrát i Vaclík, jenž zasáhl například proti pokusům Ronalda a Nacha. V 79. minutě už ale byl bezmocný. Po několika narážečkách za hranicí vápna v podání Ronalda s Benzemou se druhý jmenovaný prosadil krásnou střelou o břevno a popáté rozvlnil síť Basileje.

1. kolo základních skupin Ligy mistrů:

Skupina A:

Olympiakos Pireus - Atlético Madrid 3:2 (2:1)

Branky: 13. Masuaku, 31. Afellay, 73. Mitroglou - 38. Mandžukič, 86. Griezmann. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Soares (všichni Portug.).

Juventus Turín - Malmö 2:0 (0:0)

Branky: 59. a 90. Tévez. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.).

Skupina B:

Liverpool - Ludogorec Razgrad 2:1 (0:0)

Branky: 82. Balotelli, 90.+3 Gerrard z pen. - 90.+1 Abalo. Rozhodčí: Jug - Žunič, Ul (všichni Slovin.).

Real Madrid - Basilej 5:1 (4:1)

Branky: 14. vlastní Suchý, 30. Bale, 31. Ronaldo, 37. J. Rodríguez, 79. Benzema - 38. D. González. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.).

Skupina C:

Monako - Leverkusen 1:0 (0:0)

Branka: 61. Moutinho. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Wilczek (ČR).

Benfica Lisabon - Zenit Petrohrad 0:2 (0:2)

Branky: 5. Hulk, 22. Witsel. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andäs (všichni Nor.). ČK: 18. Artur (Benfica).

Skupina D:

Galatasaray Istanbul - Anderlecht Brusel 1:1 (0:0)

Branky: 90.+1 Yilmaz - 52. Praet. Rozhodčí: Vad - Albert, Berettyán (všichni Maď.).

Dortmund - Arsenal 2:0 (1:0)

Branky: 45. Immobile, 48. Aubameyang. Rozhodčí: Benquerenca - Santos, Pereira (všichni Portug.).