Adresný ticketing končí? Budou ochozy k stání? Nebo jde jen o nový kšeft?

Adresný ticketing končí? Budou ochozy k stání? Nebo jde jen o nový kšeft?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V komuniké z úterního zasedání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) se objevila jedna utajená věta, která víceméně unikla pozornosti médií: „ Výkonný výboru FAČR schválil předání problematiky bezpečnosti na stadionech klubů profesionálních soutěží na základě žádosti vlastníků klubů Synot ligy kompletně pod Ligové shromáždění s tím, že si zástupci profesionálního fotbalu budou řešit tuto záležitost komplexně ve své kompetenci a dle svých rozhodnutí.“ Máme volat sláva? Že by tím skončil nenáviděný projekt adresného ticketingu s všudypřítomnými kamerami z dílny rychlokvašeného bezpečnostního manažera FAČR Miroslava Platila? Že by opět vysvitla naděje na znovuzavedení ochozů k stání po vzoru německé bundesligy? Že by říjnová výzva fanoušků napříč kluby slavila kolosální úspěch? Ono to asi tak jednoduché. I když šance vždycky existuje! Je třeba ale nyní oprášit fanouškovskou výzvu a přejít rychle a důrazně do boje.

Ronaldo a Messi v jednom nároďáku? Povede Mourinho Katar do finále MS?

Další doplňující informace hovoří o tom, že: „Předseda Ligového shromáždění (místopředseda FAČR a Sparty) Dušan Svoboda povede do budoucna jednání s ministerstvem vnitra i školství, které mají na vylepšení bezpečnostní situace na stadionech zájem.“

Poučen mnohými zkušenostmi z minulých let, se důvodně obávám, že hlavně v případě ministerstva vnitra je jakýkoli zájem o fotbal pro tento sport nebezpečný.

„Mám obavy, zda vše není jen zástěrka. Tenhle adresný ticketing a bezpečnostní kamery jsou totiž jeden velikánský kšeft – která firma to bude dělat a tak,“ řekl efotbalu.cz informovaný zdroj. „Podle mého názoru to chce mít šéf FAČR a Jablonce Miroslav Pelta pod kontrolou,“ dodal zdroj efotbalu.cz.

Fanoušci, buďte v pohotovosti!


Fanoušci, kteří v případě zavedení adresného ticketingu chtěli bojkovat ligu, by proto měli zůstat ve velkém střehu a ve „stávkové pohotovosti“.

Připomeňme si, s čím Miroslav Platil, jenž systematicky na Strahově vytlačoval původního progresivního bezpečnostního manažera Martina Syneckého (ten chtěl mimo jiné do ligových hledišť vrátit ochozy k stání!), loni v záři přišel: „Musíme zavést adresný ticketing. Představoval bych si, že v optimálním případě bude celý ten proces podpořen i kontrolou biometrických údajů. Orientačně přijde vybavení jednoho stadionu těmito kamerami asi na deset milionů korun. Se vším všudy by se náklady na tento systém, který by propojil všechny ligové stadiony a uměl by online srovnávat kamerové záběry s biometrickými údaji v naší databance problémových osob, měly pohybovat mezi 160 až 200 miliony korun. Ze svých prostředků to bude částečně hradit fotbalová asociace, počítáme také s příspěvkem ministerstva školství. Rozhodně se to celé nesmí zastavit kvůli tomu, že by na to nebyl dostatek peněz,“ zdůraznil tenkrát Platil pro Aktuálně.cz.

 „Chceme to rozjet od 1. srpna 2015, tedy vlastně od příští sezony,“ strašil fanoušky Platil.

„To znamená, že až v příští sezoně vyrazíte na fotbal, nesmíte si zapomenout občanský průkaz. Jen proti němu vám totiž prodají vstupenku, Aby se všechno zrychlilo a na pokladnách se nemusely vyťukávat údaje ze všech občanek, počítáme s tím, že budou nasazeny mobilní čtečky. Ještě komfortnější přístup na stadion pochopitelně budou mít ti příznivci, kteří si pořídí kartu fanouška. Tam poskytnou údaje jednorázově a pak s ní budou moci chodit na stadiony rovnou,“ dodal Platil.

Čím větší koláč, tím větší drobky?


Jak dopadlo s kartou fanouška, jsme viděli na podzim na ostravských Bazalech. Skoro nikdo tam nechodil…
Platil tvrdil, že se „to rozhodně nesmí zastavit kvůli tomu, že by na to nebyl dostatek peněz“.

Jasně, tomu rozumíme, čím víc peněz, tím větší provize. „Čím větší koláč, tím větší drobky,“ říká s oblibou Tonda Blaník z kultovního seriálu na www.stream.cz.

Tohle ve fotbale moc dobře znají.

Jenže největší šance, jak tenhle nesmysl, na kom se chce někdo napakovat a který vyžene poslední diváky z hledišť Synot ligy, tkví právě v nedostatku peněz.

Většina českých klubů klubů „smrdí korunou“, nemá na přestupy a ještě by měla vysázet desítky milionů na nový kamerový systém?! To na Julisce budou nějaké drahé kamery hlídat těch pár zoufalců, co tam občas zabloudí? Kdyby tam raději podpořili umělé osvětlení, aby se ligové zápasy mohly v klidu dohrát a aby se nepřerušovaly televizní přenosy.


Jak jsem napsal už loni: „Vyzkoušel si vůbec někdy pan Platil, jaké to je v éře počítačů si dnes koupit u pokladny lístek? Když před vámi stojí stometrová fronta, trvá to věčnost, než pokladní zadá divákův požadavek do systému, než to systém zpracuje a než návštěvníkovi stadionu lístek vyjede na tiskárně.  S kontrolou občanky se to ještě protáhne. A to chodí na ligu v průměru pět tisíc diváků. Když chodilo dvacet tisíc a pokladní jen trhali běžné lístky, frčelo to mnohem, mnohem rychleji. Dnes by při takových návštěvách fanoušci přišli na tribunu ve 35. minutě.“

Výzva fanoušků stále platí


Jak už jsme se zmínili, Platilova zářijová akce vyvolala říjnovou reakci – VÝZVU FANOUŠKŮ VĚTŠINY ČESKÝCH PŘEDNÍCH KLUBŮ.

Píše se v ní:

„Vážené vedení FAČR.

Vyzýváme Vás jménem našich fanouškovských sdružení, abyste se ještě jednou zamysleli a zvážili dopady chystaného zavedení adresného ticketingu na českých stadionech.

Jsme velice nespokojeni malými počty diváků, které navštěvují fotbalové zápasy v Česku - a to nejen v nejvyšší soutěži. Jsme přesvědčení o tom, že zavedení adresného ticketingu je jen další překážka kladená divákům v návštěvě stadionu. Pro někoho možná zanedbatelná, pro někoho celkem vážná. To, jak se projevuje zavedení tohoto systému, můžete sledovat na vlastní oči v Ostravě, kde návštěvnost znatelně poklesla a to i přesto, že byl ukončen fanouškovský bojkot.

Jsme přesvědčeni o tom, že podobný negativní vliv jako v Ostravě bude mít zavedení adresného ticketingu i na dalších stadionech a už tak bídná návštěvnost se ještě sníží. Některé kluby adresnou distribuci vstupenek zavedly, aby je poté samy opět zrušily. Zřejmě věděly proč…

Zvažte prosím důkladně, zda je opravdu bezpečnostní situace na našich stadionech tak vážná, aby bylo nutné investovat nemalé peníze do systému, v jehož důsledku ubude diváků a atraktivita celého produktu fotbal ještě více klesne. My jsme přesvědčeni o tom, že tomu tak není!

Druhou věcí, ve které se na Vás obracíme, je znovuzavedení míst na stání v některých sektorech. Chápeme a sdílíme Vaši snahu o zvýšení komfortu na stadionech. Nicméně pro mnoho diváků není větším komfortem to, že si mohou sednout. Jsou fanoušci, kteří na fotbalu vždy stáli, stojí a stát budou - pokud tedy vůbec přijdou. Pro tyto diváky jsou sedačky naopak pouze nepříjemnou překážkou. Místa na stání byla zavedena na některých stadionech v Německu, diváky už dnes nechávají běžně stát v Anglii (což bylo ještě nedávno nemyslitelné) a o sektorech na stání už uvažují dokonce i v kanadskoamerické NHL! Mimochodem stále opakované a zdůrazňované výtržnosti na Bazalech se udály na sektorech k sezení, sedačky v jejich páchání nezabránily, naopak sloužily jako - v podstatě jediná - zbraň!

Věříme, že máme všichni společný zájem, aby na české stadiony chodilo co nejvíce diváků, kteří by si užívali fotbalu v kulturním a fotbalovém prostředí. Nečiňte kroky, které mají opačný efekt, i když jsou líbivé a na první pohled nutné.“


Řekněme to klubům přímo!


Tolik výzva. Nyní, když – alespoň oficiálně – přešla problematiky „bezpečnosti na stadionech“ do rukou Ligového shromáždění a samotných klubů, by měla existovat mnohem větší šance, aby fanoušci své požadavky prosadili.

„Místo adresného ticketingu ochozy k stání jako v bundeslize!“ To by mělo být jedno z hesel opravdových fotbalových fanoušků – nikoliv svátečních a snobských kravaťáků, kteří mají zájem o fotbal, jen když přijede Barcelona.

Fanoušci teď mají mnohem větší šanci svým klubům sdělit, co na stadionech chtějí. A apelovat na ně přímo s výzvou, kterou původně adresovali vedení FAČR.

Fotbaloví příznivci, kteří chodíme pravidelně na ligu, zabraňme tomu, aby se „bezpečnost na stadionech“ mohla pro někoho stát velkým kšeftem zabaleným do ušlechtilých zájmů.

Český fotbal pro fanoušky!


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="42678"]