Fanoušci Schalke zuří, Bayern se směje. Goretzku má zadarmo!

Fanoušci Schalke zuří, Bayern se směje. Goretzku má zadarmo!
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Kdo byl nejsledovanějším mužem 19. kola bundesligy? Jednoznačně Leon Goretzka, 22 letá vycházející hvězdička německého fotbalu. Jednoduše proto, že o víkendu vešel definitivně ve známost jeho budoucí letní přestup ze Schalke 04 do mnichovského Bayernu.

Celkem 34 krát zesílil pískot na jeho adresu v zápase s Hannoverem (1:1) při jeho 64 minutovém pobytu na hřišti. Přesně tolik doteků s míčem mu totiž napočítali statistici v jeho možná posledním duelu v modrém gelsenkirchenském klubu. Goretzka odehrál duel v téměř nenávistné atmosféře vůči jeho osobě. Tradiční vestfálský klub totiž nese velmi nelibě, že jeho možná budoucí opora odchází do Bavorska. „Ani uhlí, ani tituly nejsou cennější, než náš klub. Kdo to nechápe, ať táhne,“ takhle volně by se dal přeložit transparent, který vyvěsili fandové Schalke před zápasem.

Goretzka, který 6. února oslaví 23. narozeniny, z toho pochopitelně urvaný nebyl. „Jsem rád, že aspoň názor na celé mužstvo zůstal mezi diváky pozitivní, pískání na moji adresu samozřejmě bolí, ale to už nezměním,“ řekl po utkání Goretzka, který v klubu kroutí pátou sezonu.

Fanoušci mu vyčítají zejména skutečnost, že utíká za Ligou mistrů, resp. jeho jistotou v bavorském dresu, místo toho, aby se rval o stejnou soutěž v dresu Schalke. „Není to jen o Lize mistrů, ale o celkovém pojetí klubu. Jsem přesvědčen, že právě v Bayernu jsem schopen se nadále zlepšovat a zvyšovat svoji výkonnost,“ uvedl Goretzka.

Ovšem až od léta. Jaro by měl Leon odehrát v Schalke, ale jestli se tak stane, dosud není jasné. Fanoušci ho na place nechtějí už „ani vidět“ i přesto, že Goretzka pár dní předem řekl, že během jara nechá pro Schalke na hřišti duši. Na divácký kravál kolem Goretzky reagoval i klubový boss Clemens Tönnies: „Pokud to bude pro klub lepší, je možné, že posadíme Leona do konce jara na tribunu,“ řekl, ale na tutovku to nepotvrdil.

Tato situace by možná zkomplikovala Goretzkovu cestu na světový šampionát v Rusku, ale zásadně by nezmírnila radost Bayernu. Jednak sportovní a jednak ekonomickou. Goretzka totiž přijde do Allianz Areny zadarmo, po vypršení smlouvy.

Není to poprvé, kdy se Bayernu podařil takový kousek a přetáhl kvalitního a perspektivního hráče na svoji stranu, aniž by vydal jedno jediné euro. Takto do Mnichova přišel svého času Robert Lewandowski z Dortmundu, Claudio Pizarro z Brém či naposledy loni Sebastian Rudy z Hoffenheimu.