Loni o záchranu, letos o postup. Je to příjemná změna, říká třinecký Juřena

Loni o záchranu, letos o postup. Je to příjemná změna, říká třinecký Juřena
ROZHOVOR

Klub z Třince je jednoznačně největším překvapením Fortuna národní ligy. Druhé místo se ztrátou jediného bodu na vedoucí Opavu by před sezónou tipoval jen málo kdo. Tým Jaroslava Nečka získal ze šestnácti zápasů třicet bodů a zamíchal postupovými kartami. "Samozřejmě každý z nás cítí, že hrajeme nahoře a jsme v jiné pozici, než kdybychom hráli někde dole. Avšak skutečně se o tom vůbec nebavíme a nějak to neřešíme," přemýšlí s nohama na zemi třinecký útočník Václav Juřena.

Po podzimu úžasné druhé místo, mohlo to být vůbec ještě lepší?
To asi ne, snad jen kdybychom lépe zvládli poslední utkání s Příbramí, tak jsme mohli být i první. Ale to je jen kdyby. Druhé místo je hezké.

Všechny jste překvapili, co bylo největším klíčem k podzimnímu úspěchu?
Hlavně to, jak se nám dařilo vyhrávat a vozit body z venku. Doma jsme pak dokázali udržet neporazitelnost. Díky tomu jsme teď druzí.

Dlouho jste se snažili postupovým řečem a spekulacím vyhnout, jak je to teď? Už si to dokážete přiznat?
Samozřejmě každý z nás cítí, že hrajeme nahoře a jsme v jiné pozici, než kdybychom hráli někde dole. Avšak skutečně se o tom vůbec nebavíme a nějak to neřešíme. Pořád budeme hrát tak, abychom získali co nejvíce bodů, a časem se pak uvidí.

GÓLOSTROJ Z MSFL NA ZKOUŠCE VE ZNOJMĚ: ZA SMLOUVOU SE NIJAK ZVLÁŠŤ NEŽENU

Řešili jste vůbec v klubu, zda by bylo vůbec reálné, aby hrál Třinec nejvyšší soutěž?
Co zatím vím, tak se nic takového neřešilo. Vůbec nevím.

Vy osobně jste měl skvělé září, kdy jste se prosadil ve všech čtyřech zápasech, od té doby jste se však gólově neprosadil. Čím to?
Jak říkáte, září se mi povedlo, dal jsem čtyři branky. Pak jsem dal ještě dvě, ale nebyly uznány. Myslím, že i soupeři se teď na nás lépe připravují, a v listopadu už na nás možná byla i patrná větší únava. Těžko říct.

Před rokem jste hrál o záchranu, teď o postup. To asi ten fotbal hned víc baví...
Do Vítkovic jsem přišel v situaci, kdy měly sedm bodů, a navíc jsem já sám měl zdravotní problémy. Díky tomu jsem tam toho ani moc neodehrál a bylo to pro mě spíše takové trošku trápení. Teď je to úplně o něčem jiném. Jsem zdravý, hrajeme a čelo a každý nás bere úplně jinak. Je to příjemná změna.

Může vám v bojích o nejvyšší příčky pomoci také zkušenost z Karviné, které jste do ligy již pomohl?
O postup už hrálo určitě víc kluků, ale je to spíše o celkových zkušenostech. Uvidíme, zda to pomůže k tomu, abychom se na té špici udrželi co nejdéle. Chceme zapomenout na spodní polovinu tabulky a hrát do šestého místa, aby to pro nás bylo příjemné.

Václav Juřena

 Jaký si dáváte osobně cíl pro jarní část?
Osobně se chci udržet co nejdéle na špici a pokračovat v naší hře. Vše ostatní pak přijde samo. Hlavně neusnout na vavřínech a sbírat body i nadále.

Tým zatím opustil jen Jiří Kateřiňák, věříte, že se mužstvo podaří držet pohromadě?
Jiřího si stáhla zpět Mladá Boleslav a určitě to byl zajímavý hráč pro náš styl hry. Pomohl nám góly i svým projevem. Uvidíme, jestli nakonec nepřijde možnost jeho návratu zpět. To, že jsme zůstali pohromadě by mohla být síla i do jarních bojů.

 A co vy, dostal jste nějaké nabídky? Přemýšlel byste o odchodu?
Nic takového se ke mně nedostalo. Teď jsem spokojený v Třinci.

Naopak Třinec posílil také ofenzivně laděný Lukáš Buchvaldek. Pomáhá vám zvýšení konkurence k lepším výkonům?
Konkurence v týmu musí být. Je to základ k tomu, aby se každý zlepšoval. Neberu to tedy nikterak špatně, naopak, je dobře, že přichází hráči a zdvojují se posty.

Máte za sebou už tu nejtvrdší kondiční přípravu. Jak to snášíte?
Bylo to náročné, a ještě to určitě náročné bude. Snad to nejtěžší už máme za sebou a na jaře nám to pomůže.

Jaký je trenér Neček? Na co klade důraz?
Je to velký pedant na fyzickou zátěž, takže samozřejmě máme dost běhání. To je pro něj alfa omega. Hlavně nic nenechat zadarmo a na nic se nevymlouvat. Určitě patří k tvrdším trenérům.

PAŠEK SE POUČIL: JEDNÁNÍ VÍTKOVIC BYLO RYCHLÉ, UŽ JSEM DÁLE NEŠPEKULOVAL

Ve středu jste hráli s Karvinou, kde jste strávil několik sezon, berete to pořád prestižně?
Ne, to už ne. Nikdy jsem to tak nebral nějak zvláštně, když jsem hrál proti bývalému týmu. Neřeším, kde jsem byl, řeším, kde jsem teď. V Karviné jsem byl pět let, ale beru ji jako každý jiný klub.

Kdo podle vás nakonec postoupí do první ligy?
Je tam více adeptů. Příbram se po špatném startu jeví velice dobře, pak je tam silná Opava, které by to letos mohlo vyjít. Za mě tedy Opava a rozhodne se mezi Příbramí a Budějovicemi.

Kromě Třince jste již působil také ve Vítkovicích, Orlové a zejména Karviné. Netáhlo vás to někdy z kraje pryč?
Nebojím se změny nebo tak, to určitě ne. Kdyby mi někdo řekl, ať jdu hrát do Prahy, určitě bych se toho nebál. V podstatě mi ale vždy přišly nabídky tady z okolí. I kdyby přišlo něco ze zahraničí, nemám s tím problém.

Kam by vás to nejvíce lákalo?
Můj sen je Anglie, nejspíše nějaká nižší soutěž.

OPAVSKÝ STŘÍŽ: ZÁKLADNÍ SESTAVA? DĚLÁM MAXIMUM, PAK JE TO NA TRENÉROVI