Pozlobí ještě Slavia Viktorii Plzeň? Nebo spíš slávisty ohrozí Sparta? Tři různé pohledy

Pozlobí ještě Slavia Viktorii Plzeň? Nebo spíš slávisty ohrozí Sparta? Tři různé pohledy

Olympiáda, neolympiáda, je tu zase velké fotbalové očekávání – v sobotu 17. února 2018 začíná jarní, pouze čtrnáctikolová, část HET ligy. Jak to po dlouhé zimní pauze vidí fanoušci tří nejsilnějších a nejsledovanějších českých klubů – Viktorie Plzeň (vede nejvyšší soutěž o čtrnáct bodů), Slavie Praha (je druhá se ztrátou čtrnácti bodů) a Sparty Prahy (je pátá se ztrátou osmnácti bodů)? 

Ten vtip je sice starý, ale stále sedí. Na staré téma „Co vidí pesimista, optimista a realista v tunelu?“ „Pesimista vidí v tunelu tmu. Optimista vidí na konci tunelu světlo.Realista vidí světla vlaku.A strojvůdce vidí tři debily na kolejích.“ Takže se podívejme na to, jak by asi fotbalový komentátor mohl pohlížet na optimisty, realisty a pesimisty z řad příznivců Plzně, Slavie a Sparty. Ty pohledy mohou být různorodě, i když na západě Čech musejí za daného stavu věcí logicky vítězit optimisté.

VIKTORIA PLZEŇ

OPTIMISTÉ

Viktorka pod vedením trenérského mága Pavla Vrby bude pokračovat ve své spanilé podzimní jízdě a zvládne celou soutěž bez zakolísání, kvalifikuje se tak přímo do Ligy mistrů. A v Evropské lize zdolá Partizan Bělehrad a postoupí minimálně do osmifinále EL. Michael Krmenčík bude dávat gól za gólem a stane se Králem střelců.

PESIMISTÉ

V lize sice náskok udrží a stane se popáté od roku 2011 mistrem, ale pražská „S“ se na ni až nečekaně dotáhnou. Zkrátka dva pětigólové příděly obdržené nečekaně v přípravě nebudou jen tak. A co hůř. Real Madrid se bude soustředit na Ligu mistrů, ve španělské La Lize skončí až pátý, což bude mít vliv na to, že Viktorka nepůjde přímo do Champions League, jak se všeobecně očekává, ale jen do kvalifikace.

REALISTÉ

Vrbův soubor na jaře sice zakolísá, prohraje třeba v Edenu se Slavií a se Spartou bude ve Štruncových sadech jen remizovat, ale veliký podzimní náskok si udrží – vyhraje otakových sedm až osm bodů. A do Ligy mistrů samozřejmě postoupí přímo, Real Madrid totiž pod čtvrtou příčku ve španělské nejvyšší soutěži nespadne.

SLAVIA PRAHA

OPTIMISTÉ

Pod novým trenérem Jindřichem Trpišovským to bude velká „liberecká“ jarní jízda. Mužstvo bude hrát ve složení 3 – 5 – 2 totální líbivý fotbal se dvěma útočníky - Milanem Škodou a Necidem - a bude své soupeře přehrávat. Slavia se dotáhne těsně za Viktorii Plzeň, kterou doma jasně porazí, odrazí i pražskou Spartu, stane se vicemistrem. Zatímco „běžní“ optimisté tuší, že zlikvidovat čtrnáctibodový náskok Západočechů není reálné, snílci mezi nimi v to věří. A všichni optimisté bez rozdílu barev jsou si jisti tím, že červenobílí vyhrají domácí pohár, tedy MOL Cup.

PESIMISTÉ

Tahle sázka na Liberec se nepovede. Trpišovský a spol. nikdy nevedli velký klub, nemají s tím zkušenosti a podle toho to také bude vypadat. Systém 3 – 5 – 2 mužstvo nezvládne, bude nečekaně příliš inkasovat, tak jako v přípravě se Zenitem Petrohrad (1:5). Přílišná sázka na své oblíbené hráče – „Pokorný, Kúdela na hřišti, Frydrych, Jugas na lavičce nebo na tribuně“ –  se koučům vymstí. Náskok na Plzeň Slavia nestáhne, naopak ji zezadu předežene Sparta a bude z toho jen třetí místo a kvalifikace o Evropskou ligu. Přímý postup do EL v podobě výhry v MOL Cupu nevyjde, červenobílí totiž senzačně vypadnou po domácí čtvrtfinálové prohře právě se Slovanem Liberec.

REALISTÉ

Nebude to ani jízda, ani velký propadák. Občas to půjde, občas to bude drhnout. Slavia sice uhájí druhé místo před Spartou, ale jen o bod, protože na Letné v jarním derby prohraje. Ovšem potom doma v Edenu nad Plzní, která už bude mít v té době mistrovský titul jistý, zvítězí. Sešívaní však po loňském titulu získají i letos cennou trofej – vyhrají MOL Cup, v němž už na podzim Viktorka i Sparta vypadly. Přímý postup do základní části budou muset ale oželet, protože povinně vstoupí už do 2. kola velmi složité nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů.

SPARTA PRAHA

OPTIMISTÉ

„Projekt Stramaccioni“ se konečně rozjede. Nové posily Nita, Kanga a hlavně Stanciu budou zářit. Sparta na jaře porazí Slavii, vyhraje slavně i v Plzni a posune se na vytoužené druhé místo a do kvalifikace o Ligu mistrů. Ukáže se, že Křetínského cesta je přece jen správná a že i zimní tah se zkušeným sportovním ředitelem Zdeňkem Ščasný byl výborný.

PESIMISTÉ

Podzimní sparťanská bída bude pokračovat. Kanga a Stanciu dopadnou jako minulé „hvězdy“ Janko a Biabiany na podzim.Andrea Stramaccioni bude nadále tápat a vysvětlovat po zápasech, jak se tým lepší, ovšem výsledky nikoliv. Každé kolo se opětovně bude měnit základní sestava. V derby se Slavií Sparta na Letné zase nevyhraje a v Plzni prohraje. Bude z toho přinejlepším třetí místo. A to jen proto, že nováček z Olomouce na jaře ztratí dech a hráčsky i funkcionářsky vykradený Liberec se v tabulce také propadne.

REALISTÉ

Bude to lepší než na podzim. Herně i výsledkově. Stanciu se v HET lize projeví jako velmi dobrý fotbalista, Nita v bráně nahradí Dúbravku. Ale ne vše se úplně podaří, k nějakým ztrátám venku dojde. Slavii ovšem Sparta na Letné porazí, v Plzni neprohraje. Nakonec z toho bude třetí místo, o jeden bodík za Slavií. Ovšem s výhledem lepších zítřků už v sezoně 2018/2019, kdy se česká nejvyšší soutěž bude poprvé hrát novým způsobem se závěrečnou šestičlennou skupinou o titul.