Věčný boj o liverpoolské brankáře! Co ale říkají přesná čísla?

Věčný boj o liverpoolské brankáře! Co ale říkají přesná čísla?

V Liverpoolu se nejméně od začátku nového roku diskutuje brankář číslo jedna. Zatím je tato role přidělena Lorisi Kariusovi, k nevoli druhého brankáře Mignoleta i mnohých kritiků. Jsou ale výtky oprávněné?

Během Vánoc převzal v bráně místo Karius a zatím si ho drží. I přesto se u Reds mnoho spekuluje, naposledy měl ze Stoke přestupovat gólman Jack Butland. To nevyšlo a Kloppa věčné dohady už nebaví.

Problém, který oba mí brankáři mají je ten, že je všichni pořád hodnotí a říkají, že nejsou dost dobří, posteskl si německý trenér. Pořád slyším: potřebujeme nového gólmana, a potom dalšího a zase dalšího. Všichni bychom se měli uklidnit. Tihle kluci mají velkou kvalitu.

Má pravdu Klopp, nebo jen zaslepeně obhajuje své hráče?

Následující tabulka by spíše dávala za pravdu kritikům. Karius je sice v úspěšnosti zákroků výše než Mignolet, ale obecně (na tým jako je Liverpool), to žádná velká sláva není.

Nicméně je třeba se podívat i na další ukazatele. Sam Jackson z agentury World in Motion, která se zabývá analýzou sportovních událostí, tvrdí, že situace není tak jednoduchá. Podívejme se na další graf: na vertikále vidíme úspěšnost zastavení míče, na horizontále úspěšnost rozehrávky. Mohlo by se zdát, že Mignolet i Karius se pohybují v průměru (pro české čtenáře je zajímavá i analýza zákroků Petra Čecha).

Jak ale upozorňuje Jackson, jeden atribut z grafu nevyčteme. Karius čelí z top šesti klubů Premier League druhým nejobtížnějším střelám, hned po Hugo Llorisovi, říká pro SkySport. Tento údaj bere v potaz například sílu střely, úhel, počet obránců před brankářem, protisvětlo, atd.

A v tom je zřejmě zakopaný pes a Klopp si to uvědomuje. Liverpool prostě hraje riskantním stylem, útočí a často nechává brankáře na holičkách proti rychlým protiútokům a přečíslením. Ale to je Kloppův přístup. Příznačné je, že Petr Čech se v těchto analýzách pohybuje na podobné úrovni. Náhoda? Nebo jen Arsenal brání stejně „mizerně“ jako Liverpool?