Heynckes: V Lize mistrů nepatříme k favoritům a hráči to vidí stejně realisticky jako já

Heynckes:  V Lize mistrů nepatříme k favoritům a hráči to vidí stejně realisticky jako já
ROZHOVOR

Že je tomuto pánovi dvaasedmdesát let? Podle toho, s jakou náruživostí vypráví o fotbale, o tom, proč se na podzim přece ještě jednou vrátil na bundesligovou scénu a pomáhá „svému“ Bayernu Mnichov, čeho s ním chce ještě dosáhnout, byste to spíše nehádali.

Jupp Heynckes ve dvouhodinovém rozhovoru pro německý magazín Kicker mluvil o hvězdách svého týmu Müllerovi, Ribérym či Robbenovi, ale také o stále stoupajících částkách za přestupy.

S Bayernem Mnichov dosáhl všeho, v sezoně 2012/2013, kdy v něm končil své třetí trenérské angažmá, triumfoval v Lize mistrů, v bundeslize i v Německém poháru. Víc už prostě vyhrát nemohl. A šel do důchodu. Pekl chléb, zavařoval, dělal marmelády, hodiny trávil na procházkách se svým psem Candem, sledoval dokumentární filmy. V důchodu vydržel do devátého října 2017, kdy jeho kamarád a šéf Bayernu Uli Hoeness odvolal Itala Carla Ancelottiho a … Zřejmě na kolenou uprosil právě Juppa Heynckese, aby se vrátil. Toto jméno nikdo nečekal. Spekulovalo se o výrazně mladších trenérech, takzvané nové krvi, ale Hoeness vsadil na zkušenost, osvědčenost a oblíbenost u hráčů.

Ledva Heynckes přišel, vše začalo fungovat a Bayern se během tří kol vyšvihl do čela bundesligy, přestože po sedmi kolech ztrácel na tehdy vedoucí Borussia Dortmund pět bodů. A nic nenasvědčuje tomu, že by někdo mohl Bayern dohnat, protože jeho náskok je téměř dvacetibodový a míří za osmadvacátým titulem, z toho šestým v řadě, což by byl nový rekordní počin v bundeslize.

Jak se v zimní přestávce pracuje s týmem, když má jedenáctibodový náskok?

Tím se nesmíme zabývat a naši přípravu to vůbec neovlivnilo. Hráčům jsme nastínili naše představy, jak chceme, aby pracovali nejen na soustředí, ale i dál v sezoně. Následně musíme v každodenním rytmu dosáhnout maximální výkonnosti. Přibližovat se týden po týdnu a pak dovést naši hru k preciznosti.

Co to v probíhající jarní části bundesligy přesně znamená?

Musíme se neustále snažit odstraňovat naše nedostatky. V přípravě šlo o psychickou, stejně jako o technicko-taktickou část. Kladu důraz na pořadí nahrávek, na jejich absolutní dokonalost a také na poziční hru. Vymysleli jsme nové přechody do útoku. Ta stejnorodost a úspěšnost, i fotbalová harmonie se získají jen každodenním tréninkem. Tento proces nás bude provázet celou jarní část.

Na začátku přípravy před jarem jste hráčům ukázal pohárový zápas proti Borussii Dortmund. Proč?

Na něm jsem jim chtěl vysvětlit, na čem všem musíme ještě zapracovat. Především se musíme zlepšit fyzicky, zvlášť poté, co jsme na podzim měli hodně zraněných hráčů. U nich očekávám, že se dostanou do jejich vrcholné formy. V obraně se můžeme stále zlepšovat. Pokud bude zápas příliš hektický, musíme umět hru zklidnit a změnit rytmus. I na takových věcech v tréninku pracujeme, aby si to hráči osvojili. Jsme na dobré cestě, hráči pracovali s náruživostí a kvalita tréninků byla skvělá.

Bayern měl na podzim hodně zraněných hráčů, nehráli Manuel Neuer, ArjenRobben, JeromeBoateng, Thomas Müller, David Alaba či Thiago. Jak jste se vlastně dokázali dostat z pětibodového manka k náskoku jedenácti bodů?

Nebyla to naše zásluha, že se forma Dortmundu tak propadla. My jsme však dokázali uspět v patnácti ze šestnácti zápasů. To je právě to umění, vyhrávat zápasy, v kterých nejsme kompletní, nedaří se nám. A je jedno, že to bylo třikrát 1:0 a jednou 2:1. Právě to ukazuje sílu Bayernu. K tomu se přidaly komplikace RB Lipsko, které si poprvé vyzkoušelo, jaké to je vedle bundesligy hrát také Ligu mistrů, a ještě se potýkali se zraněními. My jsme dokázali tyto výpadky nahradit.

Tím, že jste v Německém poháru vyřadili Dortmund a Lipsko a dominujete v bundeslize, mluvíte o double?

Já takto neuvažuji. Pro mě by bylo velkým úspěchem, kdybychom po takovém špatném začátku a výměně trenéra dosáhli na titul. Ale budeme dělat vše proto, abychom byli co nejúspěšnější.

Je k tomu vítězství v Lize mistrů skutečným cílem?

Tím skutečným je prvenství v bundeslize. Po něm následuje Německý pohár. V Lize mistrů nepatříme k favoritům, jen k širšímu okruhu. Hráči to vidí stejně realisticky jako já. Pokud nás z venku někdo tlačí k double nebo dokonce triple, neumím tomu zabránit, dokonce to považuji za legitimní. Naši fanoušci mohou snít. Ale triple se nedá naplánovat a je extrémně obtížného ho dosáhnout.

CELÉ OBSÁHLÉ INTERVIEW S TRENÉREM BAYERNU MNICHOV JUPPEM HEYNCKESEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 8. BŘEZNA 2018.