Derby nezvládli oba trenéři. Královec a spol. chybovali třikrát ve prospěch Sparty, jednou pro Slavii, bylo by to 4:3

Derby nezvládli oba trenéři. Královec a spol. chybovali třikrát ve prospěch Sparty, jednou pro Slavii, bylo by to 4:3
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Je to sice klišé, ale platí. Když se dva v sobotu prali (Sparta – Slavia 3:3), třetí se v neděli smál (Zlín .- Plzeň 0:1). A co na tom, že derby bylo oslavou fotbalu a nedělní výhra viktoriánů naopak hodně utrápená? Jak říká plzeňský kouč Pavel Vrba: „Máme devět bodů náskok a zápas k dobru, což je devět kol před koncem příjemné.“ 

Na Letné bylo v hlavní roli video, sudímu Královcovi a jeho asistentům se totiž zápas vůbec nepovedl. V klíčových okamžicích hned čtyřikrát, třikrát ve prospěch Sparty, jednou ve prospěch Slavie. Samozřejmě, že by vývoj utkání byl patrně jiný, ale prostým součtem dojdeme k tomu, že by Sparta bez videa 289. derby vyhrála 4:3 (pokud by Sparta kopala a proměnila penaltu, nezahrávala by už volný přímý kop, po němž pak vstřelila odvolaný ofsajdový gól).

Po dvou remízách a porážce tedy v neděli ve Zlíně Viktoria Plzeň konečně dosáhla na tři ligové body. Ale bylo to po čtvrteční náročné „prodloužené“ se Sportingem Lisabon v Evropské lize, korunované navíc nešťastným vyřazením, trápení.

Optimisté z řad Slavie věřili ve výhru na Spartě a v to, že unavená Plzeň ve Zlíně klopýtne a rozdíl mezi červenobílými a viktoriány se smrskne na pět bodů, či dokonce jen čtyři bodíky. Chyba lávky, ligová léčbou Petrželou ve Zlíně se stále nechytá. Možná, kdyby Plzeňští jeli v neděli někam jinam.

V prvním poločase jsme byli lepší, dali jsme gól a měli jsme tam mezihru. Ve druhém poločase nás ale Zlín zatlačil, bylo tam několik závarů. Naštěstí jsme to ale zvládli, i když jsme tahali nohy po tom čtvrtečním zápase,“ dodal Vrba.

V řečech o titul je ovšem plzeňský trenér stále opatrný: „Slavia je bojovná, na Spartě se zvedla z mrtvých a opět dokázala zápas dotáhnout do bodu, takže udělá vše, aby nás potrápila. Rozhodně není nic rozhodnuté.“

Slavia ztratila na Plzeň, ale udržela náskok před Spartou

Slávisté zažívali v sobotu večer euforii, protože prohrávat na Spartě po půli 0:3 a získat nakonec díky penaltovému gólu v páté minutě nastavení bod za remízu 3:3, se jen tak nevidí a je to jistě skvělý počin. Trochu ten zápas připomněl památnou letenskou remízu 4:4 z Kukových časů. Ovšem tehdy nebylo v hlavní roli video.

Z hlediska boje se Spartou o druhé místo, zaručující postup do 2. předkola Ligy mistrů, to pro slávisty je jistě důležitá plichta. Místo snížení náskoku na čtyři body je ta díra mezi „S“ stále sedmibodová. A pro Spartu je to rána – a to i psychická. I když i pro ni lze po derby najít leckterá pozitiva – třeba, že Stanciu i Kanga jsou opravdu kvalitní fotbalisté a dobré posily.

Jinak ale musím konstatovat, že oba v médiích tak velebení koučové – Trpišovský a Hapal – zápas prokoučovali, Slávistický trenér kvůli první půli a nevhodně postavené základní sestavě, sparťanský nový lodivod kvůli promrhání tříbrankového náskoku v poslední pětadvacetiminutovce.

Na Pavlu Hapalovi je sympatické, že odmítá tvrzení o špatné kondici svého týmu. Kdyby byl alibista, klidně by mohl říci: „Dokud mužstvo mělo síly na to, aby plnilo mou taktiku, vedli jsme 3:0. Nemohu ale za to, že ho moji předchůdci v zimě tak špatně kondičně připravili.“Nebo něco podobného v diplomatičtějším hávu.

Na druhou stranu mě zamrzely Hapalovy výtky na videorozhodnutí. Slávista Stoch si podle něj před svým gólem zpracoval míč rukou (bylo ro rameno) a Tecl před závěrečným penaltovým zákrokem na svou osobu prý držel rukou Costu (spíš to bylo takové basketbalové odmítání, aby sám útočník nebyl držen).

Pokud bychom chtěli jít takto do podrobností, mohli bychom diskutovat i o tom, zda by jiný sudí než Královec pískal Jugasovu nastřelenou ruku, která měla být původně penaltová a pak se změnila ve volný přímý kop. Nebo připomenout situaci, kdy se slávista Frydrych v první půli prodral až před sparťanského gólmana Nitu a byl mu odmáván ofsajd, který, jak ukázal opakovaný záběr, nebyl. Což je situace, kterou ani video, tak, jak je používáno, neumí napravit.

Ne, tohle je zbytečné, všude se najde něco, čím se dá cokoliv zpochybnit.

Video není fraška, frašku předvedli sudí

Ale, budiž to jsou emoce. Je úsměvné sledovat, jak slávistovi Hušbauerovi vadilo video po derby s Bohemkou, kdy „helflo“ soupeři, ale přijal je za své po derby na Spartě, když červenobílým pomohlo v poměru 3:1. A jak se naopak v sobotu nelíbilo sparťanskému útočníkovi Václavu Kadlecovi.

A přesně jsem čekal, že sobotní večer nahraje ortodoxním konzervativcům a odpůrcům videa. Největší z nich, publicista Josef Káninský se už na facebooku nechal slyšet, že to byla fraška.

Fraškou bych spíš označil hanebný výkon sudího Královce a jeho „melody boys“ na lajnách.Doufám, že je trest nemine, i když je z výsledkového průšvihu vytáhlo video. A hlavně nechápu, proč je fraškou označena náprava chyb a křivd. Byť pozdní. To je jako, kdyby se někdo zlobil kvůli tomu, že k dosažení důkazů v kriminalistice byla vynalezena daktyloskopie.

Problém je někde jinde, v nedokonalých pravidlech fotbalu, hlavně v pravidlech o ofsajdu a o penaltě, kde se nerespektují důvody, proč a kvůli čemu byla tato pravidla historicky zavedena. Měří se nepodstatné ofsajdové milimetry a ruka, kdy obránce chytí na brankové lajně míč jako brankář je trestána stejně jako nevinná nastřelená paže mimo jakoukoliv šanci někde v koutě vápna. A video to pak odhaluje ještě mnohem dokonaleji než lidské oko. To je však téma na samostatný komentář.

Mladý brankář Slavie Kolář derby nezvládl

Co ale derby ještě odhalilo? Třeba to, že mladý, exliberecký brankář Slavie Ondřej Kolář, excelující v jiných duelech, atmosféru derby vůbec nezvládl a svými chybami posadil Spartu v první půli na koně. Že pravák, jako je Bořil, má hrát napravo, a ne přes nohu na levé straně, že teplomilný Portugalec Danny se nehodí do březnového sněhové vánice atd.

Na druhé straně už to bylo řečeno – Stanciu i Kanga jsou velmi dobří fotbalisté, Kulhánek dobře objevený český talent. Fyzická, ale i psychická kondice sparťanů je ovšem v dezolátním „poitalském“ stavu.

Neměl Petr Rada zůstat loni v létě na Spartě?

A nabízí se ještě jedna kacířská otázka, neměl na Letné po loňském jaře zůstat přísný, ale spravedlivý Petr Rada? Podívejte se, jak pod ním Jablonec šlape. V souboji „jarních stoprocentních týmů“ vyhrál v Jihlavě jasně 4:0 a z pěti zápasů získal jako jediný v lize absolutní počet patnácti bodů. Kdyby tohle dokázala Slavia, ztrácela by na Plzeň už jen čtyři body. Mimochodem v tabulce jsou už Radovi svěřenci na pátém místě o bod před Spartou!

Jsem přesvědčen o tom, že se Radou na lavičce by Sparta o vedení 3:0 nad Slavií nepřišla.

Tvrdík: „Rozhovor o scénářích prodeje Slavie nedám“

Pokud jde o slávistické fanoušky, ti přemýšlivější, se stejnou (ne-li větší) měrou jako o derby zajímali o to, zda šéf klubu Jaroslav Tvrdík spolu s hradními poradci Mynářem a Nejedlým objeví v Číně záhadně ztraceného šéfa CEFC Jie-Ťien-minga (viz internetová koláž). A jak to s ním a s celou CEFC, tedy i Slavií vůbec vypadá.

V diskuzi na serveru Slavia.cz si šlo přečíst i takovéto informace: „Bottini:

CEFC od léta tlumí své aktivity v Evropě. Vedení Slavie začíná hledat nového majitele a od června dojde k redukci nákladů, zejména mzdových (konec předražených smluv) a zeštíhlení stávajícího kádru.“

Jaroslav Tvrdík po svém sobotním poledním návratu z Číny zachovával důslednou twitterovou mlčenlivost. Krátce předtím ale několik tweetů napsal

Nedám rozhovor panu Mádlovi, jaké jsou scénáře prodeje Slavie. Protože nejsou.

Slavia není hračka a není pochyb o tom, že čínský majitel dodrží všechny závazky ke klubu i k mezinárodni fotbalové spolupráci.“

Moc se těším zpět domů na svátek fotbalu, na derby. Koncentrace na něj je opravdu jedinou skutečnou starostí Slavie.“

Tak uvidíme.

Kiksy rozhodčích ovlivnily půlku 21. kola

Pokud jde o sestupové vody, v nich ani zkušený trenér Páník Baníku Ostrava nepomáhá, po domácí prohře 1:2 s Duklou už jsou Ostravští hodně ponoření.

A stěžovali si na sudí, že jim kvůli údajnému Diopovu ofsajdu neuznali vyrovnávací gól na 1:1. Mimochodem druhá liberecká branka v pátečním televizním utkání s Brnem (2:0) padla z jasného postavení mimo hru, v duelu Mladá Boleslav – Slovácko (1:1) se nejspíš proti hostům měla pískat penalta, stejně jako v sobotním televizním utkání ČT Sport Olomouc – Karviná (1:1), kdy byli zase okradeni Hanáci. Nějak se nám ty přehmaty rozhodčích ovlivňující výsledky důležitých zápasů kupí. Tentokrát to bylo v 21. kole HET ligy hned v polovině střetnutí!

Ještěže tu máme na uklidnění situace reprezentační pauzu s výletem na China Cup a duely s Uruguayí a Čínou, či Walesem (podle výsledků semifinálových utkání Česko – Uruguay a Čína – Wales).