Řepka do Slavie? I Prokeš kolaboroval s Berbrem. Velký rozkol v Chovancově komisi: Hrubeš končí

Řepka do Slavie? I Prokeš kolaboroval s Berbrem. Velký rozkol v Chovancově komisi: Hrubeš končí
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Reformátor fotbalu končí. To je problém“, nazval svůj pondělní komentář v Mladé frontě DNES kolega Jan Palička. Podobně o náhlých odchodech Michala Prokeše, ředitele sportovně-technického oddělení FAČR, a Rudolfa Řepky, generálního sekretáře FAČR, píše i Ondřej Škvor v deníku Sport. Těžko mě někdo může považovat za zastánce činů a kariéry kontroverzního místopředsedy FAČR Romana Berbra, který má za tímto strahovským zemětřesením údajně stát, ale rozhodně nepovažuji pány Prokeše a Řepku za nějaké revoluční bojovníky proti zatuchlým strahovským pořádkům či neohrožené reformátory. Drželi s Berbrem basu hodně dlouho. 

Tahle „revoluce“ mi spíše připomíná „náhlé procitnutí“ komunistického premiéra Ladislava Adamce v listopadu 1989 a jeho „boj“ proti generálnímu tajemníkovi Milouši Jakešovi. Oba skončili záhy v propadlišti dějin. Vyvstal tu však problém i v Chovancově komisi rozhodčích, z níž byl vyštván video-garant Roman Hrubeš.

Jak napsal v diskuzi pod Paličkovým komentářem bloggerVilém Barák: „Kdo tam zůstává s Berbrem, tak se staví jemu na roveň. Pokud mají úctu sami k sobě, tak měli jít pryč.“

A měli to udělat už dávno. Kdo chodil na valné hromady FAČR, které „obratně“ podle momentálních potřeb „vrchnosti“ řídil Rudolf Řepka (ten se mj.  v pozici „dotačního lobbisty“ objevil i v policejních odposleších v Peltově kauze), ví své. Nyní slávističtí fanoušci na facebookuživě diskutují o tom, že by Řepka mohl od nového roku 2019 v Edenu ve funkci generálního ředitele nahradit Martina Kroba. Kdoví.

Ano, Řepka je schopný, vzdělaný a relativně mladý funkcionář, ovládající jazyky, pronikl až do disciplinární komise UEFA. Není to vyloženě prototyp berbrovského funkcionáře. Z Teplic jej bývalý boss František Hrdlička vyslal z pozice tamějšího šéfa komunikace do Prahy. Mohl by se vrátit ke kořenům, ovšem poslední část kariéry v podobě „ochotného vykonavatele strahovské vůle“ si bude muset ještě hodně tvrdě odpravovat, jak by řekl jeho bývalý šéf Miroslav Pelta.

Rudolf Řepka skončí na Strahově k 31. prosinci 2018. „Proč? „Nechci to říkat, vůbec ne. Ani teď, ani za týden, ani za měsíc ho neřeknu,“ uvedl Řepka pro Sport. „Já a Slavia? To jsou fakt jenom řeči. O takových věcech se mnou nikdo nemluvil a myslím, že to není fér ani vůči Martinu Krobovi,“ dodal Rudolf Řepka. Novým generálním sekretářem FAČR by se od ledna 2019 měl stát současný šéf legislativně-právního oddělení Jan Pauly. Tedy teprve třicetiletý právník, který některé pravomoci generálního sekretáře převzal po Malíkově nástupu v prosinci 2017.

Jak to bylo s Prokešovou kreditní kartou?

Michal Prokeš? Jak píše Jan Palička v Mladé frontě DNES, ten oficiálně na Strahově skončil kvůli tomu, že nesouhlasil s tím, jakou by měl nadále dostávat výplatu. „Nedomluvili jsme se na podmínkách nové smlouvy,“ prohlásil předseda FAČR šéf Martin Malík.

Neoficiální verze je šťavnatější. Prokeš, šéf sportovně-technického úseku čili tvůrce tolik sledovaných regionálních akademií, měl spory s vlivným místopředsedou Berbrem. A zároveň se v jeho finančním chování objevily nesrovnalosti (ze služební kreditní karty zmizelo daleko víc peněz, než na kolik Prokeš doložil účtenky),“ napsal Palička.

Podle zdrojů efotbalu.cz se už od začátku minulého týdne hovořilo o tom, že z té karty zmizelo, mj. údajně i na reprezentaci a pohoštění, přes dva miliony korun. Prokeš jakékoli nekalé jednání odmítá. „Tahle záležitost nejspíš půjde k ledu, do věci se totiž údajně měl vložit Miroslav Pelta a celé to vyřešit,“ sdělil efotbalu.cz informovaný zdroj.

Trenérská revoluce nejspíš skončila dřív, než začala

Buď, jak buď, Prokeš byl především Peltův člověk. „Ať je za odchodem cokoli, základy fotbalové pyramidy se zakymácely. Na Prokeše jsou napojeny skutečné persony, bez kterých by projekt akademií utrpěl. Pánové Poborský, Lička, Bejbl nebo Barák přes víkend zvažovali, co dál. Jestli pokračovat. Případně s kým,“ napsal Palička.

Podle deníku Sport trenéři mládežnických reprezentačních týmů, přidejme ještě jména Petra Kouby a Jana Suchopárka, sice „s Prokešovým koncem zásadně nesouhlasí a jeho odvolání považují za důsledek mocenského boje ze strany vlivného místopředsedy Romana Berbra, který se měl cítit ohrožen vzrůstající podporou Michala Prokeše na nižších úrovních fotbalu, tedy v Berbrově mocenské základně, ale i tak se rozhodli v započaté práci pokračovat.“

Taková revoluce po česku, která často končí dříve, než vůbec začala. Antonín Barák, otec českého reprezentanta působícího v Itálii, ovšem funkci po Prokešovi, jež mu byla nabízena, v první fázi odmítl. 

Žádná tragédie se nekoná

Jak už jsem napsal, na rozdíl od kolegů z médií v Prokešově odchodu žádnou tragédii nevidím. Viděl jsem s ním několik televizních diskuzí, z nichž bylo patrné, že své „projekty“ dovede hlavně výborně prodat z hlediska marketingu a PR. Samé krásné řeči a na výsledky si počkejme pět až deset let. Možná. Takových „powerpointových manažerů“ jsem i ve své praxi v několika vydavatelstvích zažil spoustu.

Především mě ale Prokeš nadzvedl svým tvrzením, že tak „malá země“, jako je Česko, by se spíše měla soustředit na postup na ME a neměla by snít o své účasti na MS.“ Vicemistři světa z Chorvatska, které nemá ani polovinu obyvatelstva Česka, ho snad v létě vyvedli z omylu.

A kauza „Kreditní kauza“? Pokud to bylo smazáno, ať už z jakýchkoli důvodů, těžko něco komentovat. Ve fotbalových kuloárech však zaslechnete i jiné historky z Prokešových předchozích působení v Dukle či na Slavii, odkud na Julisku přivedl řadu talentů.

Chovanec požádal o odvolání Romana Hrubeše

Je tu však ještě jeden velký strahovský odchod.  „Je téměř jisté, že výkonný výbor FAČR v úterý odvolá člena komise rozhodčích Romana Hrubeše, garanta přes video,“ napsal deník Sport.

„Je to pravda. Je to věc vedení komise, Jozef Chovanec o tu změnu požádal. Zároveň ovšem chceme garantovat, že tím v žádném případě není ohrožen projekt videorozhodčího,“ potvrdil Sportu předseda FAČR Martin Malík.

Které důvody tedy mohly Chovance či kohokoli, kdo s nápadem na Hrubešův konec přišel, k odvolání vést? Podle informací Sportu bude ve zdůvodnění stát přibližně toto: opakované technické problémy při zajištění práce videorozhodčího a neudržitelná vztahová situace v komisi rozhodčích. Je známo, že Hrubeš spolu s nominantem ligových klubů (LFA) Petrem Mlsnou stojí v těžké opozici proti zbylé trojici Jozef Chovanec, Martin Wilzcek, Pavel Mareš. Oba podle informací Sportu nastalou situaci spojují s Berbrovou snahou znovu plně ovládnout rozhodčí,“ napsal jediný český sportovní deník v zemi.

Jak se zachovají profesionální kluby?

Tohle vypadá jako větší problém než Prokešův či Řepkův odchod z FAČR. K Romanu Hrubešovi se může přidat svou rezignací i Petr Mlsna a máme tu rozkol mezi FAČR a LFA (Ligovou fotbalovou asociací), potažmo kluby.

Na druhou stranu je známo, jak jsou české profesionální kluby nejednotné, viz prosincová valná hromada FAČR. Na jedné straně Sparta, Plzeň a většina dalších klubů, hlasujících pro Romana Berbra, na druhé Slavia, Teplice, Dukla, možná Liberec či Bohemians 1905.

Bude téměř po roce situace stejná, nebo vynucené funkcionářské odchody na chování klubů něco změní?

P.S.: Romana Hrubeše by podle posledních zpráv ve funkci nahradit pravidlový expert FAČR Jiří Kureš.