Rozkol mezi Spartou a Viktorií! Plzeňský šéf Paclík hlasoval pro odvolání (video)zástupce klubů Hrubeše!

Rozkol mezi Spartou a Viktorií! Plzeňský šéf Paclík hlasoval pro odvolání (video)zástupce klubů Hrubeše!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

V úterý výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) poměrem hlasů 10:1 schválil odvolání Romana Hrubeše, garanta videoprojektu v českém fotbale, z Chovancovy komise rozhodčích. Hrubeš byl zástupcem klubů, tedy Ligové fotbalové asociace (LFA). Pikantní na tom celém je, že proti Hrubešovu odvolání hlasoval jedině předseda LFA a místopředseda Sparty Dušan Svoboda. Plzeňský šéf Tomáš Paclík naopak zvedl ruku pro Chovancův návrh (přitom generální ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek je prvním místopředsedou LFA). 

„Podle mých informací mělo dojít mezi Svobodou a Paclíkem v úterý na Strahově k hádce. Paclík údajně argumentoval tím, že obvolal všechny ligové kluby, nedovolal se jen do Jablonce a na Slavii, a všichni kluboví zástupci mu prý měli potvrdit, že i oni si přejí Hrubešovo odvolání. Což se ale ukázalo ne zcela pravdivé, takže Svoboda požadoval odložení hlasování o Hrubešovi na pozdější termín. Ovšem neuspěl, navíc Paclíkova informace o jeho údajných telefonických konzultacích mohla některé členy výkonného výboru při hlasování ovlivnit,“ řekl efotbalu.cz zdroj velmi blízký Strahovu.

Paclíkův „puč“ s Damkovou v září 2011

Pokud je to pravda, nebylo by to poprvé, co Tomáš Paclík ve výkonném výboru FAČR vystupoval proti zájmům některých, především velkých (navíc za jejich zády). V živé paměti je deštivé pondělí 5. září 2011, kdy v tomto výboru s poměrně naivní pomoci tehdejšího českobudějovického zástupce Karla Poborského prosadil odvolání tehdejšího šéfa komise rozhodčích Luďka Macely a jeho nahrazení Dagmar Damkovou, partnerkou současného kontroverzního místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Šéfové Sparty a Slavie Daniel Křetínský a Aleš Řebíček se zástupci dalších klubů se tehdy proti tomuto, podle nich, „puči“ ostře ohradili,poukazovali na porušení stanov FAČR a připravovali v tomto směru žalobu. Tu stáhli až po 17. listopadu 2011, kdy se v Nymburce novým předsedou FAČR stal Miroslav Pelta a situaci zklidnil.

„Utržený z Peltova řetězu!“

V této souvislosti je zajímavé přečíst si obsáhlý středeční komentář šéfredaktora deníku Sport Lukáše Tomka nazvaný „Utržený z Peltova řetězu!“

Tomek v jeho závěru píše: „A pak je tu nejsilovější ‚ministerstvo‘ pod FAČR – komise rozhodčích. Berbr je dlouhodobě posedlý touhou jí ovládat, tady vyrostla jeho moc. A nový šéf Jozef Chovanec mu v tom nijak nebrání. Naopak. V rozpolcené komisi se ani nesnažil stát nad znesvářenými stranami, ale od první chvíle se jasně postavil na tu Berbrovu a tím rozkol okamžitě ještě prohloubil. Posledním dokladem toho je i jeho návrh na odvolání Romana Hrubeše, který pro ligu vydupal ze země video.

Důvod? Prý projekt drhne. V čem konkrétně, když IFAB (Mezinárodní pravidlová federace), která ho supervizoruje, s ním problém neměla? A co pro něj udělal Chovanec jako předseda komise, kromě toho, že ho poslední dobou off rekord pomlouval, kudy chodil? Zhola nic stejně jako celý FAČR.

Jinak právě Chovanec je prototyp člověka, který Berbrovým plánům skvěle vyhovuje. Konformista schopný kdykoliv popřít cokoli, když se mu to vyplatí, muž odborně zcela nevybavený pro svou funkci, kterému je proto třeba trochu pomoci. A on si pomoci nechá…

…Zajímavé tak bude sledovat, jak na Berbrovo rozpínání zareagují majitelé prvoligových klubů. Ti do fotbalu na rozdíl od kontroverzního bafuňáře ládují často desítky milionů korun, přitom další kótou, kterou Berbrovi zbývá dobýt, může být právě nedávno osamostatněná nejvyšší soutěž. Jeden z důležitých klíčů k ní v podobě ovládnuté komise rozhodčích už fakticky drží v ruce.“

Tyhle trefné pasáže jsou velmi ostré.Zaujala mě ovšem především věta: „Zajímavé tak bude sledovat, jak na Berbrovo rozpínání zareagují majitelé prvoligových klubů.“

Proč LFA nejedná, proč už se kluby nesešly?

Dva dny od hlasování v poměru 10:1 uplynuly a nic se neděje, majitelé a zástupci klubů sveřepě mlčí. Ani slávistický boss Jaroslav Tvrdík, pokud vím, na toto téma netvítuje.

Jak to? A jak to bylo s úterním hlasováním a s údajným Paclíkovým obvoláváním klubů? Jak to, že už nebylo svoláno mimořádné jednání LFA? Co když na protest proti Hrubešově odvolání z Chovancovy komise odstoupí i druhý zástupce LFA, tedy klubů, Petr Mlsna? A jak to bude dál s ligovým videoprojektem?

Proč kluby mlčí? To se skutečně tak bojí, že by jim to Roman Berbr, resp. rozhodčí na ligovém hřišti v nejbližší době spočítali? Nebo teď v koutku zpytují svědomí, co loni v prosinci při mimořádné valné hromadě FAČR svou volbou způsobily?

Když Paclík dosadil před sedmi lety do čela komise rozhodčích Damkovou, zvedla se okamžitě klubová bouře nevole. Křetínský dokonce svolal mimořádnou tiskovku a hrozil výše uvedenou žalobou. Teď (správně) bije na poplach jen jeho tisk, který ovšem ještě nedávno v čase jakéhosi příměří či neútočení dával Romanu Berbrovi nezvykle velký mediální prostor v podobě několika velikých interview na pokračování.

Že by letenského bosse nyní více než fotbal zajímal jezdecký sport? Nebo že by vše kolem sportu číslo jedna svěřil do rukou dalšího svého fotbalového „čuprkluka“? Tomu se mi nechce věřit. Ovšem Křetínského kamarád z brněnské školy Dušan Svoboda by měl coby šéf LFA nyní řádně bouchnout do stolu a rychle svolat kluby, co danému stavu říkají, jak na vzniklou krizovou situaci reagovat a jak se nadále postavit ke spolupráci FAČR a LFA. Zvlášť v době, kdy se ligoví zástupci ve výkonném výboru FAČR hádají a hlasují proti sobě.

Nastal k tomu ideální čas, liga se nehraje, máme týdenní reprezentační přestávku.