Lokvenc: Sparta teď na první nebo druhý flek nemá, kádry Slavie i Plzně jsou lepší a stabilnější

Lokvenc: Sparta teď na první nebo druhý flek nemá, kádry Slavie i Plzně jsou lepší a stabilnější

Když byl součástí Sparty Vratislav Lokvenc, střílel spousty branek a letenskému kolosu pomohl k pěti titulům. Aktuální situaci "svého klubu" tak sleduje s notně rozporuplnými pocity...

Ročník 2018/2019 už považuje za ztracený. A to i přesto, že je soubor Zdeňka Ščasného stále ve hře v MOL Cupu. "Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve Spartě děje. Bohužel. Tahle sezona je znovu odpískaná. Nemá cenu řešit, jestli skončíte třetí nebo pátý. Že jde o poháry? Když se do nich Sparta v posledních dvou letech dostala, stejně dvakrát vypadla a nic z toho nebylo," pronesl na webu idnes.cz bývalý český reprezentant.

Při poslední ligové prohře doma s Teplicemi příznivci protestovali proti osobě hlavního trenéra a sportovního ředitele v jedné osobě. "Zodpovědní jsou lidé ve vedení, co si budeme povídat, a jestli pan Ščasný zůstane trenérem, nebo ne... Největší chyba stejně byla, že se natahali za Stramaccioniho hráči, kteří tam absolutně neměli co dělat, Spartu to stálo zbytečné peníze. Některých hráčů se teď pořád nemůže zbavit, buď je musí vyplatit, nebo jim nechat doběhnout smlouvy. Sparta přitom potřebuje nové posily, ale když máte plnou kabinu, těžko je můžete přivést," doplnil bývalý střelec Kaiserslauternu, Bochumi, Salzbugu, Ingolstadtu či Basileje, jenž se z profi kariérou rozloučil v roce 2009.

Jak by se podle něj měla nejslavnější tuzemská značka zachovat v zimní přestávce? "Každý rok si to tam vyhodnocují stejně a doufají, že ten příští bude lepší. Jenže takhle se nic nezmění. Sparta teď na první nebo druhý flek nemá, kádry Slavie i Plzně jsou lepší a stabilnější. Problém je i v celkovém klimatu na Letné, není tam ta síla jako dřív, úplně to zmizelo. Problémy tam byly už ze začátku sezony, když neporazila například Příbram a zbytečně ztratila body. Neustále se chodí okolo horké kaše a pořád dokola je to stejné: ať tam byl Stramaccioni, což byl velký omyl, nebo přišel Hapal, kterému vůbec nedali šanci. Teď mají se Ščasným jen větší trpělivost, ale kdyby zůstal Hapal, výsledky by jiné nebyly. Klub by se měl připravit na další sezonu a už teď, půl roku dopředu, začít budovat kádr. Udělat novou strukturu, nového trenéra, zbavit se hráčů, kteří jsou nepotřební a mít připravené posily na léto. Nebo někoho koupit už teď v zimě, aby se následně celá sezona opravdu rozběhla, jak má. Protože jestli to nechají tak, jak to vypadá teď, budou se jenom dál točit v kruhu a nic to nepřinese," pokračoval na portálu idnes.cz pětačtyřicetiletý internacionál.

První potvrzenou zimní posilou je Švéd Karlsson. Živě se spekuluje i o návratu reprezentačního kapitána Bořka Dočkala. "Můj názor je, že když člověk odejde ze Sparty, stráví tam necelých pět let, tak by se na stejné místo vracet neměl. Má to pro něj být uzavřená kapitola a měl by se posunout jinam. Navíc by v tuhle chvíli podle mě ani neměl Spartě jak pomoct, v nároďáku se bavíme o dvou třech zápasech, které se povedly, ale jestli skutečně pomohl, to se můžeme bavit za rok, možná za rok a půl. Takových lídrů by ale Sparta musela mít dalších pět šest a ne se zase jen spoléhat na jednoho. Všechno se tam teď točí okolo Kangy, připadá mi, jako by tam byl nějaká modla, stěžejní bod, ale já ho tak nevnímám. Problémem je to množství cizinců, absolutní nesmysl, ta kabina takhle nemůže v životě fungovat. Ať mi říká každý, co chce, sám jsem zažil, když u nás bylo několik cizinců a vím, o čem mluvím. Sparta momentálně potřebuje dlouhodobý plán, aby se vrátila tam, kde má být," uzavřel idnes.cz citovaný Lokvenc.