Pět sparťanů, kterým bylo v lednu doporučeno, aby si hledali nové angažmá

Pět sparťanů, kterým bylo v lednu doporučeno, aby si hledali nové angažmá

Pražská Sparta se bude na jaře pokoušet napravit zpackaný podzim. A podle zimních přestupových tahů to vypadá, že se na Letné rozhodli začít sázet spíše na tuzemské fotbalisty. To s sebou ale pochopitelně přináší i nutné odchody. Kdo by tedy mohl v dohledné době vyklízet skříňku?

Doba velkých zahraničních posil je pravděpodobně minulostí. Ve Spartě se rozhodli sázet na vlastní hráče, například i odchovance, o čemž svědčí návrat Martina Haška mladšího z Bohemians. I další posily pocházejí ale z českých hřišť.

Z Jablonce přišli Matěj Hanousek a David Lischka, zatím jedinou zahraniční akvizicí je David Moberg Karlsson. I v kolonce dalších možných příchodů najdeme české fotbalisty. Dlouhodobě se mluví o návratu Bořka Dočkala, žádaný je na Letné i karvinský Filip Panák.

Na jaře ale bude Sparta válčit už jen v domácích soutěžích, tak široký kádr by byl zbytečným luxusem, a tak se nabízí i otázka, kdo Spartu opustí. A v odpovědi bychom našli povětšinou fotbalisty ze zahraničí.

Pražské angažmá skončilo pro Mihaila Rističe, jemuž skončilo hostování z ruského Krasnodaru. Ten zaujal vlastně jen neproměněnou penaltou na Slovácku. A odejít by měla další pětice fotbalistů.

Ti, o které jde, už to tuší. S útočníkem Josefem Šuralem se vedení klubu nedohodlo na novém kontraktu. Bylo by nefér to shazovat jen na něj, vinu má i klub. Musíme jednat se vším respektem k Pepovi a najít řešení, které bude dobré pro něj i pro nás, abychom se důstojně rozešli. Má nabídky ze zahraničí, uvidíme, jestli se s někým domluvíme. Pro nás je to dobře načasované, protože chceme dát šanci našim mladým útočníkům,“ řekl k bývalému kapitánovi Letenských sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

Poměrně přetlak má Sparta i v defenzivních řadách, konkrétně na pozici stopera. Aktuálně má na tento post pět hráčů. Z kvintetu Kaya, Radakovič, Štetina, Costa a čerstvě příchozí Lischka by černého Petra měl dostat prvně jmenovaný. V Turecku mají za to, že se Semih Kaya, jenž si v první polovině podzimní části užíval privilegia základní sestavy, vrátí do vlasti.

Kompletní pravděpodobně nezůstane ani rumunská parta. Opustit by ji měl Bogdan Vatajelu. Do kádru pro jaro se zřejmě nevejde ani Vukadin Vukadinovič a Golgol Mebrahtu, který po letním příchodu z Mladé Boleslavi v pražském celku příliš prostoru nedostal.

Tak trochu samostatnou kapitolou pak je Nicolae Stanciu. Toho by si Sparta naopak ráda ponechala, ale hráč se poohlíží po dalším zahraničním angažmá. Kdyby to bylo jen na něm, zřejmě už by byl na cestě do Egypta, jenže Spartě se nabídka nezdála výhodná, a tak mu odchod zatrhla.

I jemu však v záloze vzrostla konkurence, a tak je možné, že kdyby na stole přistála nabídka finančně pro Spartu zajímavější, už by klub byl vstřícnější.