Seychelský byznys Romana Berbra a spol.

Seychelský byznys Romana Berbra a spol.

Společnost, která zajišťuje pro Plzeňský krajský fotbalový svaz marketing, je vlastněná na Seychelách. Kolik peněz (a kde) z ní končí, není jasné. Zatímco na Plzeňsku obchodují s televizními právy na krajské soutěže, v sousedním Jihočeském kraji za ně, alespoň v době, kdy se začalo s přenosy z těchto soutěží, prý nic nechtěli. Poněkud zvláštní.

Fotbalu na Plzeňsku šéfuje Roman Berbr, bývalý ligový rozhodčí, kontroverzní místopředseda Fotbalové asociace (FAČR), údajně nejmocnější muž nejpopulárnějšího českého sportu, okázale se chlubící svým předlistopadovým pracovním angažmá u StB.

Ta ho prý zocelila a připravila na život.

Když se člověk podívá na majetkovou strukturu místopředsedy FAČR Romana Berbra, zaujme ho jedna věc - společnost Notilea a.s. Nenápadná firma s virtuálním sídlem v Kaprově ulici a vlastníkem akcií na Seychelách, má obchodní styky s Plzeňským fotbalovým svazem.

Koupil si firmu, pak ji prodal na Seychely

Notilea vznikla v roce 2012 jako prázdná schránka společnosti Kastelis. Ta se zabývá zakládáním ready-made firem. „Je to společnost k prodeji, kterou jsme již založili a složili její základní kapitál. Zároveň nikdy nevykazovala činnost, takže nemusíte mít obavy, že je např. zadlužená,” vysvětluje na svých stránkách společnost fungování podobných firem.

Spolupráce mezi společností Notilea a.s. a Plzeňským krajským svazem byla uzavřena v březnu 2013 na základě rozhodnutí, které schválil místní výkonný výbor. Podle té by měla být společnosti poskytnuta práva na televizní utkání Plzeňského fotbalového svazu.

V roce 2014 si pak společnost koupil sám Roman Berbr, za necelé dva měsíce její akcie pak prodal firmě Luccas Corporation Ltd. sídlící na Seychelách. Její vlastníky dohledat nelze, což je mimochodem také výhoda vlastnictví společnosti přes Seychely.

„Výhoda spočívá v anonymitě vlastnictví takových společností, jednoduchého fungování a poměrně příznivé ceně, kdy platíte roční paušální poplatek vládě, a to včetně daně,“ popisuje Lukáš Randa ze společnosti Akont.

Společnost Notilea je na pražské adrese v Kaprově ulici číslo 42, kde sídlí takřka 4000 firem. Na řadě virtuálních adres se většinou koncentrují firmy, které mohou být potenciálně rizikové.

Berbr: „Je to náš plzeňský STES“

Předseda Plzeňského fotbalového svazu Roman Berbr sedí v dozorčí radě společnosti. „Spolupráce je dobrá, Notilea má naše televizní práva. Pro lepší pochopení, je to náš STES,“ uvedl na dotaz redaktora Deníku N o spolupráci krajského svazu a společnosti Notilea Roman Berbr.  „Ta televizní práva jsou na všechna utkání Plzeňského fotbalového svazu v kraji, jinak to ani nejde. Hledáte čerta, kde žádný není, ale klidně si ho hledejte,“ dodal Berbr.

Rozdíl zde však je poměrně zásadní. Zatímco společnost STES je vlastněna Fotbalovou asociací České republiky (FAČR), jediným akcionářem společnosti Notilea je firma Luccas Corporation Ltd. sídlící na Seychelách, kde není možné vysvětlit, kdo na společnosti vydělává.

CELÝ ČLÁNEK, MIMO JINÉ I TO, JAK VĚC VYSVĚTLUJE JEDNATEL FIRMY LIBOR PĚRONEK, O „RB TOUR“, TEDY O PROPOJENÍ ROMAN BERBR + RADEK BĚLÁK A O PŘENOSECH Z KRAJSKÝCH SOUTĚŽÍ, SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ PRÁVĚ VYŠLO.