Zidane, nech mě předvést, kdo jsem a co umím. Ambiciózní šutér se hlásí

Zidane, nech mě předvést, kdo jsem a co umím. Ambiciózní šutér se hlásí
ROZHOVOR

Dva roky mu lýtka zdobily rudé blesky. Jak příhodné, Raúl de Tomás je pořádný rychlík a díky výbušným sprintům se umí prodrat do vyložených šancí. Od předloňského léta nasázel v soutěžních zápasech 38 gólů.

Jeho hostování v Rayo Vallecano je nicméně nyní u konce a čtyřiadvacetiletý Španěl chce uspět ve svém mateřském klubu. Touží přesně pálit na slavné adrese, navlečen do trikotu madridského Realu.

Mimochodem, královský velkoklub si Raúla de Tomáse cení na 35 milionů euro. Když tuto cifru uslyšeli v Rayu, nechali si zajít chuť na jeho případné setrvání. „Byl jsem z té sumy v šoku. Uvažovali jsme nad 10 miliony. Na druhou stranu je pravda, že zkrátka takovou hodnotu má,“uznal PacoJemez, trenér Vallecana.

Na Raúla de Tomase se vyptávají i jiní zájemci, pravděpodobný je však i scénář, že madridský kouč Zinedine Zidane dá muži, v jehož žilách koluje díl dominikánské krve, šanci prosadit se do áčka Realu.

List La Marca vyzpovídal schopného střelce, o němž se občas mluví jako o učni Karima Benzemy, na trávníku Vallecana.

Co se vám honí hlavou, když stojíte na hřišti, kde patrně už nikdy nenastoupíte jako domácí hráč?

Jsou to příjemné vzpomínky. Cítil jsem se tady dobře, jako doma. Opravdu jsem si přál hrát za Rayo a jsem rád, že se mi to splnilo. Jasně, zažil jsem tu vedle dobrých i špatné chvíle, ze všech jsem se ale poučil. Loni jsme postoupili do nejvyšší soutěže, letos jsme se naopak museli smířit se sestupem.

I přes výsledkově slabou sezonu jste zanechal dobrý dojem. Co je pro vás důležitější?

Víte, na týmu mi hodně záleží. Kdybych hrál tenis, počítalo by se jen to, co dokážu sám. Ale fotbal není individuální sport. Můžu mít dobrý pocit z vlastních výkonů, ale ve chvíli, kdy nepřicházejí týmové úspěchy, tak to zkrátka není stejné, jako kdyby se nám dařilo.

Kam povedou vaše další kroky?

Chci hrát nejvyšší soutěž. Když se v ní udržíte několik let, je to pro váš rozvoj hodně důležité. Chci hrát na této úrovni dlouhé roky.

Jste připravený hrát za Real?

Samozřejmě.

Myslíte, že s vámi ZinedineZidane počítá?

Víte, kdybych to věděl, tak bych se mohl živit věštěním budoucnosti. Nevím. Jediné, co je teď jasné, je můj návrat do Realu, protože mi vypršelo hostování. Co se stane dál a jestli zůstanu v Madridu, netuším.

Ještě jste spolu nemluvili?
Zatím ne.

Jak přistoupíte k letní přípravě? Co bude cílem?

Teď si chci hlavně odpočinout a dobít baterky. Potřebuji být plný síly, abych byl na hřišti co nejlepší.

Ke komu jste vhlížel, když jste vyrůstal?

Právě k Zidanovi. To on byl můj idol, i když nehrál na mé pozici. Miloval jsem jeho herní styl i eleganci. Z forvardů jsem vždy obdivoval Cristiana Ronalda a Karima Benzemu. Je spousta hráčů, které mohu sledovat, abych se něco přiučil.

Jaké to je trénovat a hrát pod někým, kdo byl váš idol?

Přináší to tlak navíc. Chcete se před dětským idolem za každou cenu předvést. Může se stát, že jste pak přemotivovaný a spíše si uškodíte. Vezme si to svou daň.

Už s tím máte zkušenost.

Přesně tak. I s tím se člověk musí naučit pracovat, poučit se z negativní zkušenosti. Věřím, že jsem se poučil, a teď půjde všechno dobře. Chtěl bych od Zidana dostat příležitost, abych předvedl, kdo ve skutečnosti jsem a co umím.

Co se bude dít, když nakonec nedostanete minuty na hřišti? Budete žádat o hostování?

To zatím neřeším. Chci se předvést v Madridu a co se má stát, se stane.

Text: Tomáš Zatloukal