Názory Uhrina na Spartu? Heča jedničkou je správný krok, Plechatý by neměl sedět a Hložek musí vydržet nejméně 3 roky

Názory Uhrina na Spartu? Heča jedničkou je správný krok, Plechatý by neměl sedět a Hložek musí vydržet nejméně 3 roky

Sparta žije v posledních letech ve stínu Slavie i Plzně. Podle kouče vicemistrů Evropy z roku 1996 Dušana Uhrina staršího, jenž vedl letenský kolos v nultém ročníku Ligy mistrů, se Jílkův soubor k návratu do úspěšných sezon potřebuje posílit kvalitními fotbalisty na třech místech.

Za jednu z největších soudobých slabin slavného "S" z Generali arény považuje defenzivní řadu. "Slabinu vidím v doslova katastrofálním bránění při standardních situacích soupeře. Vždyť snad většinu gólu inkasovala po rohových kopech. Jde však nejen o chyby zadáků, ale o špatnou obrannou činnost celého mužstva. Větší kvalitu bych požadoval u pravého beka i obou stoperů, včetně jejich rychlých a přesných přihrávek při přechodu do útoku. Aspoň jeden výborný zadák by byl moc potřeba. Třeba by to mohl být nově získaný norský pravý obránce Vindheim, pokud se brzy adaptuje na české prostředí, což je u zahraničních fotbalistů vždy otazník. Jinak za správný krok považuji zařazení Milana Heči na post brankářské jedničky," nechal se slyšet v interview pro aktualne.cz bývalý trenér Slovanu Bratislava, Dianam Tbilisi, AIK Stockholm, Maccabi Haifa, Al-Nassru či Apoelu Nikósie.

Jaký vidí přínos Costy s Plechatým? "Costa má už sparťanské srdce, které u některých jeho spoluhráčů postrádám. Jen mě mrzí jeho kolísavé výkony. Plechatý je nesporný talent, ale potřebuje hrát a ne sedět na lavičce. Je však rovněž nutné, aby měl vedle sebe stoperskou osobnost a mužstvu se pravidelně dařilo," upozornil šestasedmdesátiletý odborník, jehož stanovisko publikoval web aktualne.cz.

V hodnocení záložní řady už byl pozitivnější. "Hložek v několika utkáních potvrdil, že už v tak nízkém věku je pan fotbalista. Je to velká naděje celého českého fotbalu a je na nejlepší cestě, aby se stal špičkovým hráčem. Nejméně tři až čtyři roky by však měl sbírat další potřebné zkušenosti v české lize. Ve velice dobrém světle se několikrát ukázal i rychlý a průbojný Drchal a je jen obrovská škoda, že po několika zápasech znovu skončil na operačním stole a zase bude zřejmě několik měsíců marodit. Perspektivu má i Sáček, ale kvalitní výkony podává jen v případě, když se celému týmu daří. Často se v základní sestavě objevuje i Karlsson. V několika zápasech sklízel potlesk, ale někdy ho nebylo skoro vidět. Kanga je dobrý fotbalista, ale jeho obrovským problémem je nedisciplinovanost. Na hřišti dostává téměř pravidelně žluté karty a nedávno ho potrestala i Sparta. V některých utkáních se jevil jako posila, ale jindy zase pro změnu jako slabina. Nechyběly názory, že by snad mohl být i tím potřebným špílmachrem, ale brzy se ukázalo, že kvalitní dirigent mužstvu stále chybí. Zvláště ti už zmíněné mladíci by ho nutně potřebovali," všiml si na stránkách aktualne.cz pětinásobný vítěz ankety Trenér roku.

A co koncoví hráči? Nedávno dorazil Libor Kozek a pouze jeho osobou to skončit nemusí. "Tento problém se však zdá být vyřešen. Po několika Kozákových vydařených zápasech v Liberci se domnívám, že je to jeden z dostupných koncových hráčů, který by měl sparťanskou ofenzívu posílit. Má zkušenosti z italské i anglické ligy a jeho sedm jarních ligových gólů v libereckém dresu mnohé dokazují," doplnil.

Jak tedy vidí nejbližší letenskou budoucnost? "Není tak zle, jak se občas říká. Vždyť v jarní tabulce základní části skončila Sparta na nejvyšší příčce. Je sice pravda, že nejednou víc potěšil bodový zisk, než předvedená hra. Po předchozím nevhodném doplňování mužstva sotva průměrnými zahraničními hráči se začal budovat nový tým, což vždy vyžaduje určitou míru trpělivosti. Na cestě k očekávaným úspěchům a při řešení různých problémů by měla mít důležité slovo trojice majitel, sportovní ředitel a trenér. Avšak závěrečný verdikt patří trenérovi. Ten by měl být osobností, která je plně odpovědná za výkony a výsledky svých svěřenců," zmínil exolomouckého Jílka o třiatřicet let starší Uhrin, jehož vyjádření vyšlo na aktualne.cz.