Kouba vyzdvihl Jílka: Svou filozofii a myšlenky umí přenést na hřiště, což neumí každý trenér

Kouba vyzdvihl Jílka: Svou filozofii a myšlenky umí přenést na hřiště, což neumí každý trenér

Padesátiletý Petr Kouba prošel také Bohemians, Deportivem La Coruňa, Kaiserslauternem, Viktorií Žižkov či Jabloncem, ovšem nejvíce sezon strávil ve Spartě, v níž působil v érách 1990 - 1996, respektive 2002 - 2005.

Také proto sleduje letenské "S" nejvíce ze všech minulých působišť. Proč podle něj v posledních letech stagnoval a jak vidí jeho blízkou budoucnost?

"V profesionálním fotbale rozhodují výsledky a ty mluví celkem jasně. Dominance Sparty už skončila, což je evidentní i z toho dění za posledních 10-15 let. To si musí vyhodnotit v klubu a snažit se pracovat tak, aby se dostali rychle zpět na výsluní. Co se týká příčin, nejsem kompetentní, abych to rozebíral. Snažím se dělat svoji práci a tohle je práce někoho jiného. Ale jak znám trenéra Jílka z působení v jednadvacítce, tak vím, že fotbalu rozumí a ví, jak dostat do hráčů svou filozofii a své myšlenky. Umí to přenést na hřiště, což neumí každý trenér. Jsem přesvědčen, že výsledky Sparty půjdou nahoru. Samozřejmě si jako bývalý hráč a taky současný fanoušek Sparty přeji, aby našli cestu co nejdříve," uvedl v interview pro ruik.cz blízký spolupracovník ředitele regionálních akademií Karla Poborského.

Jakožto bývalý strážce svatyně sleduje Kouba zejména gólmany. V zahraničí se mu nejvíce pozdává slovinská jednička ve službách Atlétika Madrid Jan Oblak. V tuzemsku však konkrétní nebyl a ohledně Vaclíka, Koubka, Pavlenky či Koláře si jistý není...

"Nelze říct. Můžu jen říct, že jsem velmi rád, že brankářský post reprezentačního týmu je kvalitně obsazen. Strašně mě těší, že jsou to hráči, kteří si prošli reprezentačními výběry. Všichni působili i u jednadvacítky. I Ondřej Kolář, který pomalu nakukuje do Áčka. Všichni prošli už juniorskými výběry, takže mě těší, že jsme v minulosti měli dobrý odhad. Určitě je posunulo, že už v 17 letech mohli hrát mezistátní zápasy a srovnat, jestli jsou konkurenceschopní s Evropou a dalšími státy. Určitě je to posouvá v jejich kvalitě," uzavřel na webu ruik.cz vicemistr Evropy z roku 1996, jehož na mládežnickém Akademia Cupu nejvíce zaujal brankář Slovácka Alex Urban, jehož hned doporučil reprezentační šestnátce.