Srpen jako klíčový měsíc. Ligové vysvědčení zatím pokulhává

Srpen jako klíčový měsíc. Ligové vysvědčení zatím pokulhává
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Česká nejvyšší soutěž má před sebou nejdůležitější měsíc v celé sezoně. Nebude se v něm samozřejmě rozhodovat o mistru, sestupujícím, či postupujících do evropského osudí. Půjde v něm o mnohem víc, o jméno Fortuna ligy v Evropě, o zhodnocení soutěže směrem ke klubům, následným možným prodejům hráčů do zahraničí a tím pádem i posílením ekonomik účastníků ligy. Roztáčí se tak složitý kolotoč, jehož efektivita se pozná až později. Je to kolotoč předkol evropských pohárů.

Takové zrcadlo vám při vší úctě nenastaví nováček z Českých Budějovic, který svým elánem obral o body Spartu i Jablonec, ani třeba Slovácko, které vyhrálo na Letné. Tento lakmusový papírek směrem k zahraničí určí z 99 procent ty kluby, které se prezentovaly či právě v srpnu prezentují v předkolech pohárů. A tady zatím ligové vysvědčení pokulhává.

Plzeň dostala pořádně na frak od řeckého Olympiakosu. Ani v jednom zápase nedala gól, naopak čtyři dostala. To jsou jasná fakta. V této souvislosti je třeba připomenout úvahu trenéra Pavla Vrby před odvetou v Pireu. Hovořil o tom, jak má vyrovnaný kádr, snad jeden z nejsilnějších v historii a jak je těžké nominovat osmnáct borců. No vida, a dopadlo to výpraskem 0:4. Jinými slovy: co stačí Plzni doma, je málo na evropské scéně. A možná také patříte mezi skeptiky, kteří mají obavy, zda se vůbec Plzeň – s nejsilnějším kádrem v historii – probojuje aspoň do Evropské ligy. První duel ve čtvrtek s Antverpami možná hodně napoví. I ve světle generálky. Viktorka nedala gól ani Bohemians, z posledních čtyř zápasů se trefila pouze do sítě Karviné. To bylo slávy, když se probral Krmenčík! Jenže pak zase střelecky usnul.

Další nastavené zrcadlo pro českou ligu přišlo z východu. Konkrétně z Kazachstánu a Arménie. Boleslav s Šymkentem s odřenými ušními boltci tak tak prošla dál a teď ji čeká rumunský kolos FCSB.  Jablonec nevyzrál na Pjunik Jerevan. Ten stejný Jablonec, který pár dní před tím v lize smetl doma Slovácko tenisovým kanárem. Co to svědčí o úrovni české ligy? Je arménská soutěž fakt lepší? Nebo „jen“ ekonomicky silnější?

Na scénu se teprve dostanou silné pražské „S“ kalibry. Sparta před prázdnými ochozy pohostí turecký Trabzonspor. V neděli večer přejela Příbram, zaskvěla se dobře řízená   (ale jindy neřízená) střela Kanga. I tak ale je letenský kolos stále ve stádiu hledání a vytváření fotbalového make-upu na vlastní tvář. A to je proces, který trvá déle, než by Sparta před třetím předkolem Evropské ligy potřebovala. Byť jistý progres od úvodního varování doma se Slováckem je tu patrný. Ale bude to stačit?

Zbývá Slavia. Jediná jistota v tom smyslu, že ji uvidíme v základní skupině na podzim. Jde jen o to, zda v Lize mistrů či Evropské lize. V Edenu od pondělního poledne vědí, s kým mohou mít v play off o Champions League tu čest.

Určitě to nebude Karviná, která v neděli Slavii vzala první dva ligové body. Františkem Strakou pozitivně vyblázněný outsider dosáhl na svůj první bod v lize, možná na své herní maximum. Slavistický kapitán Souček nedal penaltu. To se stát může i větším hráčům, ve větších klubech a důležitějších zápasech. Problém Slavie bylo a je neproměňování šancí. Jakoby si sešívaní vystříleli prach v Teplicích. Za poslední dvě kola dali jeden gól. Problém obrany po odchodu afrických stoperů se tak přesouvá do útoku. Ten vypadá teď jako nejslabší formace Trpišovského výběru.

A pokud Slavia v boji o Ligu mistrů nedá gól, může se se svým snem o návrat do milionářské soutěže po dvanácti letech rozloučit. Plzeň by po Pireu mohla vyprávět.

Jan Hrabálek, šéfeditor magazínu Hattrick

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.