ME 2020: Proč pražský primátor Hudeček znevýhodnil český tým a proč může být Euro na Apríla přelosováno?

ME 2020: Proč pražský primátor Hudeček znevýhodnil český tým a proč může být Euro na Apríla přelosováno?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Fotbalové EURO 2020 je spíš jeden velký EUROguláš, v němž se téměř žádný fanoušek nevyzná. I když svou logiku to nakonec vše má. Kromě bukurešťského losu (v sobotu 30. listopadu) hlavního turnaje, který se od 12. června do 12. července 2020 výjimečně uskuteční ve 12 městech 12 zemí, do všeho může zasáhnout i zítřejší los březnového play off o čtyři zbylá místa, a pak 1. dubna 2020 případné přelosování v případě, že na ME 2020 z této baráže postoupí další pořadatelské země.  To je fakt, nikoli Apríl.

Z deseti kvalifikačních skupin se zatím na EURO kvalifikovalo dvacet národních týmů včetně Česka, zbývající čtyři vzejdou z play offhraného podle loňských výsledků Ligy národů 26. a 31. března 2020. A o den později, tedy na Apríla, bude definitivně známo složení všech skupin, které mohou po oficiálním losu z 30. listopadu skutečně doznat změn kvůli případnému postupu hostitelské země právě z dodatečné kvalifikace.

Skutečnost, že se šampionát výjimečně uskuteční ve 12 městech 12 různých zemí, se vysvětluje 60. výročím od prvního ME (1960 ve Francii). Pravdou je však také to, že takto „šalamounsky“ bylo rozhodnuto v době globální ekonomické krize, během níž zájem o pořádání celého šampionátu značně poklesl.

Jedna ze skupin se mohla hrát v Praze

Bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta a „jeho“ výkonný výbor měl velký zájem na tom, aby se část ME 2020 konala i v Praze, konkrétně na rozšířeném stadionu Slavie v Edenu. UEFA a FAČR žádaly pouze formální garance městských orgánů.  Jenže tehdejší pražský primátor Tomáš Hudeček s vedením hlavního města odmítli na jaře roku 2014 takové garance FAČR poskytnout. Tím vše padlo.

Je to docela smutné, z postkomunistických zemí se hrálo EURO už v roce 2012 v Polsku a na Ukrajině, MS 2018 se konalo v Rusku, v roce 2020 se ME uskuteční v Maďarsku, v Rumunsku, v Rusku a v Ázerbájdžánu. Jen Česko (a také Slovensko), někdejší ekonomický tygr postkomunistické Evropy, stále na takový velký fotbalový podnik čeká. Přitom po svém vzniku v roce 1993 ani jednou od roku 1996 na evropském šampionátu nechybělo (sedm účastí v řadě!). ME v roce 2020 je velká promarněná pořadatelská příležitost.

Hudeček a spol. tak dopředu, už před EURO 2020, české fotbalisty dosti znevýhodnili. Je totiž jasné, že minimálně jeden ze tří zápasů ve skupině odehrají na půdě hostitelské země. Nebo i dva, pokud by např. bylo Česko vylosováno do „vysněné“ skupiny v Mnichově a v Budapešti a k Německu by z baráže do čtveřice postoupilo z play off i Maďarsko.

Skupiny se hrají v Římě a v Baku, v Petrohradu a v Kodani, v Amsterdamu a v Bukurešti, v Londýně a v Glasgow, v Bilbau a v Dublinu a v Mnichově a v Budapešti. Osmifinále potom v Kodani, Bukurešti, Amsterdamu, Londýně, Dublinu, Bilbau, Budapešti a Glasgow, čtvrtfinále v Mnichově, Baku, Petrohradu a Římě a semifinále a finále opět v Londýně ve Wembley. Šampionát startuje 12. června 2020 v Římě a končí 12. července 2020 v Londýně.

Z dvanácti pořadatelských zemí se na EURO kvalifikovalo zatím sedm států (Nizozemsko, Německo, Itálie, Anglie, Španělsko, Dánsko a Rusko), u prvních pěti je jasné, že všechny tři zápasy ve skupině odehrají doma, mezi Dánskem a Ruskem, u nichž je jisté, že budou hrát s Belgií ve skupině v Kodani a v Petrohradu, rozhodne los.

Zbylé země, pokud se kvalifikují z play off, budou hrát doma dva zápasy ze tří. Ve hře jsou ještě Irsko (Dublin), Skotsko (Glasgow), Maďarsko (Budapešť) a Rumunsko (Bukurešť).  Jedinou pořadatelskou zemí, u níž je už nyní jisté, že se evropského šampionátu nezúčastní, je Ázerbájdžán (Baku).

Pro Čechy, kteří budou v Bukurešti 30. listopadu losovániz třetího výkonnostního koše, by tedy bylo z tohoto důvodu bylo nejlepší, kdyby Irové, Skotové, Maďaři ani Rumuni na šampionát nepostoupili.

Slováci potřebují porazit Iry a pak Bosňany, nebo Severní Iry

Březnové play off o čtyři volná místa se hraje na základě výsledků v prvním ročníku Ligy národů 2018/2019 (vyhrálo ji Portugalsko). Nová evropská soutěž, jak známo, vznikla jako náhrada přípravných zápasů. Je rozdělena na čtyři výkonnostní úrovně/divize A až D (Češi hráli v divizi B a skončili ve své skupině druzí za vítěznou a postupující Ukrajinou a před třetím a sestupujícím Slovenskem).

Vítězové každé ze čtyř skupin jednotlivých úrovní si zajistili postup do březnového play off. Pokud se ale už dostali na EURO 2020 z právě skončené kvalifikace, jejich místo přešlo na dalšího v pořadí.

Po skončení kvalifikace je tedy známa i většina březnových semifinálových dvojic play off:

Divize A: Island – soupeř podle pátečního losu, soupeř podle pátečního losu – soupeř podle pátečního losu.

Divize B: Bosna a Hercegovina –Severní Irsko, Slovensko – Irsko.

Divize C:Norsko – Srbsko, Skotsko – soupeř podle pátečního losu.

Divize D: Gruzie– Bělorusko, Severní Makedonie – Kosovo.

Právo v play off si vybojovaly i Bulharsko, Izrael, Maďarsko a Rumunsko z divize C, které však své skupiny nevyhrály. A jelikož v play off divize C je volné už jen jedno místo, tři týmy se musejí přesunout do divize A k Islandu, kde jsou naopak tři volná místa.

O tom, kdo bude hrát play offv divizi C ve Skotsku a kdo půjde do play offdivize A, rozhodne páteční los. Semifinále se hraje na hřišti lépe postaveného týmu podle výsledků Ligy národů, dějiště finále se bude losovat.

Slováci vedení českým trenérem Pavlem Hapalem mohou tedy postoupit na EURO 2020, když 26. března 2020 doma vyhrají nad Irskem a pak 31. března na neutrální půdě porazí vítěze duelu Bosna a Hercegovina – Severní Irsko.

Spravedlivá a správně rozdělená Liga národů

V kvalifikaci o ME 2020 se projevilo, jak přínosná a spravedlivá je nově vzniklá Liga národů.

-Z dvanácti účastníků elitní divize A jich postoupilo jedenáct (Nizozemsko, Francie, Německo, Švýcarsko, Belgie, Portugalsko, Itálie, Polsko, Anglie, Španělsko a Chorvatsko), nepostoupil jedině Island.

- Z dvanácti účastníků druhé výkonnostní divize B postoupilo osm zemí (Ukrajina, Česko, Švédsko, Rusko, Turecko, Rakousko, Dánsko a Wales), čtyři zbývající hrají play off (Bosna a Hercegovina, Slovensko, Severní Irsko a Irsko).

- Ze třetí výkonnostní divize C postoupilo jedině Finsko, dalších sedm zemí (Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko) čeká play off. 

- Ze čtvrté výkonnostní divize D nepostoupil nikdo, vítězové skupin Gruzie, Bělorusko, Severní Makedonie a Kosovo hrají play off.

Výše odměn a ceny lístků

Zajímavé jsou i finanční odměny za postup na EURO 2020. Každá z 24 účastnických zemí získá 9,5 milionu eur, tedy asi 247 milionů korun.

Za každé vítězství ve skupině je 1,5 milionu eur (39 milionů korun), za remízu 0,75 milionu eur (19.5 milionu korun), za postup do osmifinále 2 miliony eur (52 milionů korun), za postup do čtvrtfinále 3,25 eur (84,5 milionu korun), za postup do semifinále 5 milionů eur (130 milionů korun), poražený finalista získává 7 milionů eur (182 milionů korun) a vítěz ME 10 milionů eur (260 milionů korun). 

Fanoušky zase zajímají vstupenky a jejich ceny:

Na webu euro2020.com/tickets bude začátkem prosince otevřena další vlna prodeje, která zohlední bukurešťský los (v sobotu 30. listopadu) jednotlivých skupin.

Vstupenky jsou rozděleny do tří cenových kategorií:

  • Ve městech východní Evropy, což je Budapešť, Bukurešť a Baku, jsou ceny lístků nižší. Nabízejí se za 125 eur (3250 korun), 75 eur (1950 korun) a 30 eur (780 korun).
  • Nejdražší lístky do Londýna, Mnichova či Kodaně stojí 185 eur (4800 korun), v nižší kategorii je to 125 eur (3250 korun) a nejlevnější vyjdou na 50 eur (1300 korun).
  • Zahajovací duel (12. června) v Římě stojí 225 eur (5850 korun), 145 eur a 75 eur.
  • Od čtvrtfinálepřijdou lístky na 225 eur, 145 eur a 75 eur, v Baku stojí čtvrtfinále jako zápasy ve skupinách.
  • Final Four v Londýně se pak pohybuje v těchto cenových relacích: semifinále 595 eur (15 470 korun), 345 eur (8970 eur) a 195 eur (5000 korun) a finále 945 eur (24 570), 595 eur (15 470) a 295 eur (7670).