Ivan Grégr, muž, který pískal Maradonu i Gullita, založil Výzvu 2021: Na Berbra každý nadává a pak ho zvolí

Ivan Grégr, muž, který pískal Maradonu i Gullita, založil Výzvu 2021: Na Berbra každý nadává a pak ho zvolí
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jak už před Vánocemi uvedl v interview pro Aktuálně.cz, situace v českém fotbale ho velice trápí. Respektovaný rozhodčí Ivan Grégr (77 let), mj. autor známé knihy s názvem „Černá svině“, který odřídil přes 300 ligových zápasů a v mezinárodních duelech pískal duely i Maradonovi, Van Bastenovi nebo Gullitovi, proto v prosinci založil s bývalým kolegou Karlem Popperem iniciativu s názvem Výzva 2021 (vyzva2021.cz). Jak jsme již opakovaně informovali, hlavním cílem autorů a signatářů výzvy je konec současné autoritářské praxe některých „starých struktur“ ve strahovském vedení fotbalové asociace (FAČR), hlavně směrem k volbám v roce 2021. 

Navzdory dovoleným a vánočním a novoročním svátkům se pod petici sešlo již 1400 podpisů. Podle organizátorů by mezi nimi měla být i některá známá a překvapující jména, která chtějí autoři zveřejnit později až po konzultaci s nimi.  

Dnes přinášíme stanoviska jednoho z hlavních zakladatelů Výzvy 2021 Ivana Grégra, jak je sdělil i kolegům v Akuálně.cz.:

O DŮVODECH VZNIKU VÝZVY 2021

Já už žádné osobní ambice nemám, jsem již starší pán. Ale někdo s tím začít musí. Všichni na Romana Berbra nadávají, ale pokaždé ho zvolí. Pokud se někdo bojí odvety za svůj názor, je to de facto diktatura, ne demokracie.

Vadí mi třeba jmenování Pepíka Chovance předsedou komise rozhodčích. Znám ho velmi dobře, několikrát jsem ho i pískal, vážím si ho jako bezvadného fotbalisty i člověka. Ale on zkrátka nemůže řídit komisi rozhodčích. Přirovnal bych to k tomu, jako kdyby ho v dobách hráčské kariéry trénoval oštěpař Jan Železný. Předsedou komise by měla být osobnost, která něco v této profesi dosáhla. Osobnost, která má respekt. A také pod sebou by měla mít odborníky. No a dneska máte v komisi rozhodčích jediného člena, který má za sebou ligové zkušenosti v oboru (Martin Wilczek – pozn. aut.). Z pohledu prestiže arbitrů to není nic dobrého.

O ÚDAJNÉM OVLIVŇOVÁNÍ KOMISE ROMANEM BERBREM

Tomu, že jsou rozhodčí v područí někoho seshora, napovídá řízení některých zápasů. Dopouštějí se totiž hrubých přešlapů. Možná ne úmyslně, třeba podvědomě, ale dopouštějí. Viz Proske v utkání Plzně s Libercem: Hubníka musel po druhé žluté kartě vyloučit i začínající rozhodčí, na vesnici by stěží odešel do kabiny. A sudí tomu ještě nasadí korunu, když za podobný zákrok pošle ven Balutu. Tohle se opravdu těžko obhajuje.

Výzva 2021

Iniciativa apeluje na změnu prostředí v českém fotbale. Vedení FAČR viní mj. z toho, že šanci ve vrcholných funkcích dostávají lidé loajální k druhému místopředsedovi asociace Romanu Berbrovi na úkor zkušených a kvalitních odborníků. Celý text včetně petičního archu je na webu www.vyzva2021.cz, kde lze nalézt i body, na nichž autorům iniciativy nejvíc záleží.

Do čtvrtka 2. ledna 2020 podepsalo Výzvu 2021 1400 lidí, podle organizátorů petice i některá známá a překvapující jména, která chtějí autoři zveřejnit později až po konzultaci s nimi. 

O EXCESECH Z DOB, KDY GRÉGR PÍSKAL LIGU

Nemá cenu si hrát na naivky, za nás se taky děly věci. Pamatuji jistého hlavního rozhodčího, kterému jsem se normálně styděl jít na pomezní čáru. Jak by na vás působilo, kdybyste s ním seděli u oběda a on vám najednou začal představovat nějakého funkcionáře: Tohle je sekretář, ten vždycky dodrží, co slíbí! Ano, někteří odřídili zápas tendenčně, ale to byly výjimky. Poté často následoval trest včetně vyloučení z listiny. Většina z nás si žádné nepravosti nedovolila. Třeba pro mě vždycky bylo důležité, když mi po zápase nepoděkovali pouze vítězové, ale i poražení.

O SYSTÉMU VAR

VAR je vynikající věc, ale sudí nesmí sklouznout k alibismu. Někteří se jsou podívat na video, i když jsou od zákroku třeba pět metrů. Pomalu aby si kontrolovali každý aut… Další problém vidím v tom, že divák na stadionu není informován o tom, co se zrovna řeší. Vzpomeňme zápas Bohemky se Slavií, kdy šli Klokani do vedení, ale po minutě se místo toho proti nim kopala penalta. A fanoušci vůbec netušili, co se děje. VAR je určitě přínosem, ale rozhodčí se s ním musí naučit pracovat a využívat jej pouze při upozorněních na flagrantní pochybení.

O ŠANCI PRO MLADÉ ROZHODČÍ

Rozhodčí musí být nejen perfektně vyškolení, ale také tím musí žít. My jsme s lajnovými byli sehraní, stále jsme byli v očním kontaktu, nejen ve sluchátkách. Pokynem ruky jsme si ukázali, že je to dobré, špatné, že má přijít karta. V utkání jsou tři týmy. Modří, zelení a rozhodčí. Já jsem vždycky klukům říkal: My chceme vyhrát, my chceme být nejlepší na hřišti. A teď? Spolupráce mezi kluky mi nepřijde dostačující. Mají techniku, ale na sebe se ani nepodívají. A skončí to tak, že Pavel Královec nařídí v Teplicích penaltu půl metru před pokutovým územím, a nakonec to svedou na asistenta.

Máme ale přec mladé, šikovné rozhodčí. Jenže řada z nich skončí, protože vycítí, že musí být loajální, jinak se nahoru dostanou jen velmi těžce. Jít proti větru, to už musíte být silní, umět to a ještě nad sebou někoho mít. To je také potřeba změnit. A dát šanci mladým. Rád bych se dožil, abychom zase v Evropě v oblasti rozhodčích něco znamenali. Na mezinárodní úrovni máme nyní Královce. Příhoda byl sice lepší, ale odešel sám, na protest.

O TOM, CO BY MĚLA/MOHLA VÝZVA 2021 ZMĚNIT

Bude záležet na lidech z fotbalu a kolem fotbalu, jestli něco změnit chtějí. To, že někdo nadává, ještě neznamená, že českému sportu číslo jedna pomůže. Pivní řeči nestačí. Pokud chceme, aby se fotbal někam posunul, musíme jít cestou, která bude náročná. Rozumím tomu, že spousta lidí je opatrná. Bojí se o svůj klub nebo o svou vlastní kariéru. Potkal jsem jen málo lidí, kteří Berbra chválí, ale všichni ho volí.

Čím to je? Snažíme se i prolomit určitou lhostejnost lidí z fotbalového hnutí, kteří se nestarají o to, kdo je předseda jejich okresního, nebo krajského fotbalového svazu. Nejdůležitější je, aby si hráči, trenéři nebo rodiče dětí zvolili do okresu nebo kraje, kdo zastupuje jejich názory. A ne ty, kteří sledují své vlastní, osobní zájmy a v kontextu toho volí současné vedení.