Slavia? Půlka hráčů z mistrovského týmu už zmizela, odchod Součka za téměř 600 milionů Kč se ale jeví logicky

Takový přestup by se zdál logický, i kdyby se Slavia nemusela řídit úspornějším režimem soběstačnosti. Částka za Součka by totiž byla srovnatelná (ne-li lepší) s celkovými příjmy z celého ročníku Ligy mistrů 2019/2020.
Čekají Trpišovský s Nezmarem na léto?
Trenér Jindřich Trpišovský sice po návratu z kondičního soustředění ve Španělsku prohlásil, že odpočítává kvůli Součkově dalšímu angažmá v Edenu dny, které ještě zbývají do konce přestupového okna, ovšem zdá se, že se už s možným odchodem své největší opory smířil. A přestože kouč mluvil o tom, že chce ve Slavii s realizačním týmem dokončit, co tu začal budovat, zdá se, že spíš musí oprášit svou libereckou roli, kdy mu také před sezonou ze Slovanu vždy odešli nejlepší hráči a on opětovně stavěl nový celek.
Skutečnost, že navzdory zahraničním nabídkám Trpišovský v Edenu nakonec v zimě zůstal (stejně jako opakovaně trucující sportovní ředitel Jan Nezmar), vykládali někteří znalci poměrů tak, že to je zatím jen odklad o půl roku a vyčkávání, jak se situace ve Slavii vyvrbí s další čínskou (ne)podporou. A že se mezitím hlavní kouč naučí pořádně anglicky, aby příště nemusel odmítat nabídky třeba z Nottinghamu Forest.
Jak už jsem tu opakovaně napsal, při náskoku šestnácti bodů na druhou Plzeň patnáct kol před koncem ligy, by Slavia titul v květnu obhájila i s kádrem sousední Bohemky. Jde hlavně o dění v sezoně 2020/2021.
Číňané prý v Edenu vydrží minimálně tři až pět let
Mezi tím v pondělí po sérii zpráv o slávistických odchodech a jarnímu šetření přinesl kolega Luděk Mádl na serveru Seznam Zprávy v článku s názvem „Slib na Hradě: Do Slavie potečou čínské peníze dál“ tuto zásadní informaci:
„Příznivci fotbalové Slavie mohou zůstat klidní. Navzdory tomu, že česko-čínské vztahy zaznamenaly na té nejvyšší úrovni zjevné ochlazení, zájem čínských investorů o rozvoj fotbalového klubu z pražského Edenu byl potvrzen na několik příštích let. Na Pražském hradě proběhla v průběhu minulého týdne schůzka za účasti Vratislava Mynáře, vedoucího kanceláře prezidenta republiky, Jaroslava Tvrdíka, předsedy představenstva Slavie, a zástupců vrcholného managementu čínské státní firmy CITIC. Ta je společně s další čínskou společností Sinobo majitelem Slavie. Jak se shodlo několik zdrojů Seznam Zpráv, v průběhu schůzky čínská strana deklarovala, že bude fotbalový klub SK Slavia Praha ekonomicky podporovat přinejmenším v horizontu dalších tří až pěti let.“
Pomohl i Hellebrandův přestup?
Vypadá to tedy, že zimní přestup Patrika Hellebranda ze Slovácka (jemuž přeje hradní kancléř Vratislav Mynář) do Slavie za 23 milionů korun česko-čínským vztahům v případě fotbalu rozhodně neuškodil. I když někteří experti tvrdí, že půl roku před vypršením Hellebrandovy smlouvy ve Slovácku měl tenhle mladík, který toho v lize zatím moc neodkopal, cenu tak kolem tří milionů.
„Zástupci společnosti CITIC požádali vedoucího Kanceláře prezidenta republiky o setkání,“ potvrdil Seznamu Zprávy schůzku na Pražském hradě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Během jednání se debatovalo o budoucnosti a rozvoji čínských investic v Česku, kdy, jak tlumočil pan kancléř, prezident republiky klade jednoznačný důraz na konkrétní projekty a konkrétní výsledky,“ dodal Ovčáček.
Bouřlivá diskuse fanoušků: „Jsme, nebo nejsme čínský klub?“
Mezi slávistickými příznivci se po této zprávě na fanouškovském webu slavistickenoviny.cz rozhořela bouřlivá diskuse. Někteří informaci o další čínské podpoře pochopitelně vítají, jiní těmto slibům příliš nevěří a zpochybňují je, jiní spílají prezidentu Zemanovi. Další diskutují o tom, zda je, či není Slavia „čínským“ klubem, když ji z části vlastní státní firma CITIC, a spekulují o tom, jak je to vlastně se vztahem a rozhodovacími právy soukromé a oficiálně většinové společnosti Sinobo a menšinovým státním CITICEM.
Stanovisko, které nemusí být příliš od věci, uvedl fanoušek s přezdívkou Lunaris:
„Já myslím, že to je pořád stejné, v případě potřeby Číňané nějaké peníze pošlou, ale finanční soběstačnost bude pořád jedním z hlavních ekonomických cílů klubu. Vnímám to tak, že když náhodou budeme v červených číslech, tak se čínští majitelé ke Slavii neobrátí zády.“
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde