Slavia? Půlka hráčů z mistrovského týmu už zmizela, odchod Součka za téměř 600 milionů Kč se ale jeví logicky

Slavia? Půlka hráčů z mistrovského týmu už zmizela, odchod Součka za téměř 600 milionů Kč se ale jeví logicky
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Když se tak koukám na pozadí plochy na svém počítači, tak po půlroce je přesně půlka lidí z mistrovské grafiky (13 z 26) ze Slavie (minimálně dočasně) pryč. Docela velká fluktuace – a to ještě visí hrozba odchodu na hostování nad Zeleným,“ napsal na Twitter příznivec červenobílých Ondřej Kreml, přispívající na fanouškovský web slavistickenoviny.cz pod přezdívkou quelhar, poté, co se dozvěděl, že by opora týmu Tomáš Souček mohla odejít do West Hamu United údajně za 20 milionů liber. Kdyby nakonec šlo o opravdu „ostrý“ přestup (nikoli o hostování s opcí), inkasovali by slávisté při kurzu libry ke koruně (skoro 30:1) rekordních téměř 600 milionů korun.

Takový přestup by se zdál logický, i kdyby se Slavia nemusela řídit úspornějším režimem soběstačnosti. Částka za Součka by totiž byla srovnatelná (ne-li lepší) s celkovými příjmy z celého ročníku Ligy mistrů 2019/2020.

Čekají Trpišovský s Nezmarem na léto?

Trenér Jindřich Trpišovský sice po návratu z kondičního soustředění ve Španělsku prohlásil, že odpočítává kvůli Součkově dalšímu angažmá v Edenu dny, které ještě zbývají do konce přestupového okna, ovšem zdá se, že se už s možným odchodem své největší opory smířil. A přestože kouč mluvil o tom, že chce ve Slavii s realizačním týmem dokončit, co tu začal budovat, zdá se, že spíš musí oprášit svou libereckou roli, kdy mu také před sezonou ze Slovanu vždy odešli nejlepší hráči a on opětovně stavěl nový celek.

Skutečnost, že navzdory zahraničním nabídkám Trpišovský v Edenu nakonec v zimě zůstal (stejně jako opakovaně trucující sportovní ředitel Jan Nezmar), vykládali někteří znalci poměrů tak, že to je zatím jen odklad o půl roku a vyčkávání, jak se situace ve Slavii vyvrbí s další čínskou (ne)podporou. A že se mezitím hlavní kouč naučí pořádně anglicky, aby příště nemusel odmítat nabídky třeba z Nottinghamu Forest.

Jak už jsem tu opakovaně napsal, při náskoku šestnácti bodů na druhou Plzeň patnáct kol před koncem ligy, by Slavia titul v květnu obhájila i s kádrem sousední Bohemky. Jde hlavně o dění v sezoně 2020/2021.

Číňané prý v Edenu vydrží minimálně tři až pět let

Mezi tím v pondělí po sérii zpráv o slávistických odchodech a jarnímu šetření přinesl kolega Luděk Mádl na serveru Seznam Zprávy v článku s názvem „Slib na Hradě: Do Slavie potečou čínské peníze dál“ tuto zásadní informaci:

„Příznivci fotbalové Slavie mohou zůstat klidní. Navzdory tomu, že česko-čínské vztahy zaznamenaly na té nejvyšší úrovni zjevné ochlazení, zájem čínských investorů o rozvoj fotbalového klubu z pražského Edenu byl potvrzen na několik příštích let. Na Pražském hradě proběhla v průběhu minulého týdne schůzka za účasti Vratislava Mynáře, vedoucího kanceláře prezidenta republiky, Jaroslava Tvrdíka, předsedy představenstva Slavie, a zástupců vrcholného managementu čínské státní firmy CITIC. Ta je společně s další čínskou společností Sinobo majitelem Slavie. Jak se shodlo několik zdrojů Seznam Zpráv, v průběhu schůzky čínská strana deklarovala, že bude fotbalový klub SK Slavia Praha ekonomicky podporovat přinejmenším v horizontu dalších tří až pěti let.“

Pomohl i Hellebrandův přestup?

Vypadá to tedy, že zimní přestup Patrika Hellebranda ze Slovácka (jemuž přeje hradní kancléř Vratislav Mynář) do Slavie za 23 milionů korun česko-čínským vztahům v případě fotbalu rozhodně neuškodil. I když někteří experti tvrdí, že půl roku před vypršením Hellebrandovy smlouvy ve Slovácku měl tenhle mladík, který toho v lize zatím moc neodkopal, cenu tak kolem tří milionů.

„Zástupci společnosti CITIC požádali vedoucího Kanceláře prezidenta republiky o setkání,“ potvrdil Seznamu Zprávy schůzku na Pražském hradě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Během jednání se debatovalo o budoucnosti a rozvoji čínských investic v Česku, kdy, jak tlumočil pan kancléř, prezident republiky klade jednoznačný důraz na konkrétní projekty a konkrétní výsledky,“ dodal Ovčáček.

Bouřlivá diskuse fanoušků: „Jsme, nebo nejsme čínský klub?“

Mezi slávistickými příznivci se po této zprávě na fanouškovském webu slavistickenoviny.cz rozhořela bouřlivá diskuse. Někteří informaci o další čínské podpoře pochopitelně vítají, jiní těmto slibům příliš nevěří a zpochybňují je, jiní spílají prezidentu Zemanovi. Další diskutují o tom, zda je, či není Slavia „čínským“ klubem, když ji z části vlastní státní firma CITIC, a spekulují o tom, jak je to vlastně se vztahem a rozhodovacími právy soukromé a oficiálně většinové společnosti Sinobo a menšinovým státním CITICEM.

Stanovisko, které nemusí být příliš od věci, uvedl fanoušek s přezdívkou Lunaris:

„Já myslím, že to je pořád stejné, v případě potřeby Číňané nějaké peníze pošlou, ale finanční soběstačnost bude pořád jedním z hlavních ekonomických cílů klubu. Vnímám to tak, že když náhodou budeme v červených číslech, tak se čínští majitelé ke Slavii neobrátí zády.“