Martin Janoušek, jehož exministr Kremlík viní z úplatku, je členem sboru rozhodců FAČR, dříve arbitrážní komise

Martin Janoušek, jehož exministr Kremlík viní z úplatku, je členem sboru rozhodců FAČR, dříve arbitrážní komise
KOMENTÁŘ

Jak píše server seznamzpravy.cz, Martin Janoušek, jedna z hlavních tváří renomované advokátní kanceláře Rowan Legal je momentálně asi nejznámějším právníkem v Česku. To způsobila kauza spojená s bývalým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem. „Ten tvrdí, že mu advokát Janoušek nabídl krátce před loňskými Vánocemi přímo v úřadu úplatek – podle Kremlíka šlo o 1,5 milionu. Právník to odmítá a říká, že Kremlík lže,“ uvádí seznamzpravy.cz.  Server mj. dodává, že Janoušek si buduje vztahy i ve fotbalovém prostředí. Je totiž součástí Sboru rozhodců Fotbalové asociace České republiky (FAČR).

A je to tak, na oficiálních stránkách FAČR fotbal.cz jméno Martina Janouška coby člena Sboru rozhodců i s fotografií najdete.

Dnes třicetičlenný Sbor rozhodců FAČR je v podstatě bývalá asociační arbitrážní komise, která měla „rovnat“ spory mezi kluby, mezi hráči a kluby, mezi funkcionáři a kluby atd. Naposledy se o sboru mluvilo v roce 2018 ohledně kauzy ukončení smlouvy Pavla Buchy ve Slavii a jeho odchodu do Viktorie Plzeň. Slávisté takové ukončení smlouvy právě u Sboru rozhodců FAČR napadli. Mediální výstup z toho však dosud nebyl žádný... Sbor rozhodců jako by pracoval v utajení či v nějakém „tajném“ režimu.

Jaká je (ne)činnost Sboru rozhodců FAČR?

Ostatně na (ne)činnost Sborů rozhodců si před časem veřejně stěžovala i předsedkyně České asociace profesionálních hráčů (ČAFH) Markéta Vochoska Haindlová.

„Současná praxe ve Sboru rozhodců je taková, že my pošleme návrh na zahájení řízení a ono tam klidně může dva roky, deset let, ležet. A klidně na vás nemusí přijít řada nikdy,“ varovala Haindlová.

„Já chci, aby konečně znovelizovali řád, aby všechno bylo právně v pořádku. Nejdůležitější je podle mě, aby byly pevně stanovené lhůty. Aby bylo určeno, do jaké doby od podání se Sbor rozhodců musí případem začít zabývat i do jaké doby by se mělo jednání ukončit. A určitě by nebylo od věci zavést zásady koncentrace řízení. Aby kluby nemohly donekonečna přicházet na poslední chvíli s ‚novými‘ svědky a neodročovaly se kauzy, u nichž je od začátku jasné, jak dopadnou. Oni vědí, že ty kauzy prohrají. Že ČAFH žádá pro své klienty vždycky jenom to, na co mají prokazatelně nárok. A že klub ve výsledku stejně bude muset hráči zaplatit. Ale snaží se mu to opepřit, jak se dá. A Sbor rozhodců jim to umožňuje. Je na čase s tím něco udělat,“ řekla předsedkyně ČAFH Markéta Vochoska Haindlová, která do té doby své kauzy u Sboru rozhodců ani jednou neprohrála.

Tento příspěvek si lze na oficiálním webu ČAFH (www.cafh.cz) přečíst i dnes.

Říkají mu Štrougy. Podle dědečka komunistického premiéra

Ovšem zpět k jednomu ze třiceti členů Sboru rozhodců FAČR Martinu Janouškovi.

„Právníkovi, jehož jméno má v právnickém světě renomé a zvuk, říkají někteří kolegové Štrougy. Souvisí to s tím, že je vnukem jednoho z předních komunistických pohlavárů minulého režimu. Lubomír Štrougal byl krom jiného premiérem československé federální vlády v normalizační éře let 1970 až 1988. V této souvislosti nepřekvapí, že partner kanceláře Rowan Legal pochází ze společensky vyšších kruhů. Matka Martina Janouška před listopadem 1989 vyučovala trestní právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, po pádu režimu se etablovala na poli luxusní módy s vlastní značkou E.daniely. Otec Jiří býval předním novinářem časopisu Mladý svět. Je autorem bezpočtu rozhovorů se světovými celebritami, napsal řadu knih – k nejznámějším patří Rozhovory s Janem Werichem či životopis tenisty Ivana Lendla. I on si po listopadu našel nové působiště, a to v reklamním byznysu – působil například jako manažer ve velké agentuře Mark BBDO. Zázemí vlivné rodiny s rozsáhlými kontakty napříč různými obory vidí kolegové jako jeden z důvodů, proč se Martin Janoušek s advokátní kanceláří Rowan Legal, kterou spoluvlastní, vyšvihl mezi elitu českého právnického světa,“ konstatuje seznamzpravy.cz.

Janouškovi kolegové podle seznamzprávy.cz připomínají, že advokát je sice velmi schopný, ale zároveň trochu zbrklý člověk. „Tu situaci podcenil a neodhadl. Nevěřím, že by uplácel. Spíše je totálně proklientský, což ho teď ale může dostat do maléru,“ popsal pro seznamzpravy.cz jeden z jeho kamarádů.

Jak to tedy je či bylo s Buchou?

A jakou to má souvislost s fotbalem? Třeba takovou, že si kvůli kauze Martina Janouška média a fotbaloví novináři všimnou, že tu existuje nějaký Sbor rozhodců FAČR a co vlastně (ne)dělá. Dříve chodily do médií z arbitrážní komise pravidelně zprávy. Věděli jsme, jak dopadly různé spory mezi kluby či mezi kluby a hráči a kdo komu má případně co zaplatit. Teď nic.

Jak to třeba tedy bylo či je se smlouvu exslávisty, nyní viktoriána Pavla Buchy? Řešil to už Sbor rozhodců FAČR, byla tato kauza vyřešena, nebo se teprve bude řešit?

Takových otázek by samozřejmě bylo víc.