Liga se už nedohraje, odhaduje Rada. Proč odešel z Bohemians?

Liga se už nedohraje, odhaduje Rada. Proč odešel z Bohemians?
ROZHOVOR

Pouze jeden soutěžní zápas stačil absolvovat v dresu Hradce Králové ostřílený záložník Jakub Rada, který dorazil v zimě z Bohemians jako největší posila Východočechů. Z jakého důvodu opustil oblíbený Ďolíček, proč ho děsí koronavir či jak podle něj skončí aktuální ročník FNL, o tom všem promluvil dvaatřicetiletý záložník v rozhovoru pro eFotbal.cz. 

Jak snášíte tuto nelehkou situaci, která se dotýká každého z nás?

Je to hodně nepříjemné. Člověk si ale aspoň uvědomí, jak je ten sport druhořadý. Já si teď ze všeho nejvíc přeju, ať už to pomine a všichni to ve zdraví přežijeme.

Máte kvůli koronaviru strach o sebe a své blízké?

O sebe ani ne. Ale mám malou dcerku a každou chvíli očekáváme nový přírůstek do rodiny. Rodit v této době není jednoduché, takže určitý strach tam je.

Když přejdeme na fotbal, jak těžké je po psychické stránce to, že jarní část FNL pro vás skončila už po jednom jediném kole?

Všichni jsme se těšili na druhou část sezony. Teď to ovšem vypadá na další dlouhou pauzu, která je samozřejmě pro každého hodně nezáživná. Celou dobu jsme trénovali kvůli zápasům, ty ale vůbec nejsou... Je to pro nás smutná záležitost.

Jaké to je plnit individuální tréninkový plán?

Nafasovali jsme sporttestery. Jak kvůli naší informovanosti, tak i pro kontrolu od trenérů. Všem hráčům také přišel tréninkový plán den po dni. Každý z nás v něm dostal úkoly, které musí plnit. 

Jak to podle vás s rozběhnutou sezonou vlastně dopadne?

Asi bych to říkat neměl, ale můj názor je, že s tímto ročníkem je konec. Ten problém, co nastal všude ve světě, asi nezmizí jen tak. Proto se obávám, že liga se už nedohraje. Jestli ovšem bude anulována, nebo předčasně skončí, si netroufám odhadovat.

Jak je aktuální situace složitá pro vás osobně? Do Hradce jste přišel v zimě na hostování do konce sezony…

Pro mě je to takový paradox. Na poslední chvíli jsem odešel z Bohemky, abych si zahrál co nejvíce zápasů, a nakonec není co hrát! Už se tomu ale směji. Zvláštní situace je to pro nás všechny.

Co vlastně provázelo váš odchod z Bohemians? Mnohé fanoušky to překvapilo…

To mě taky (usmívá se). Co jsem ale vykomunikoval s trenérem Klusáčkem, tak moje vytíženost na jaře by nebyla nic extra. Rozhodl jsem se to tedy řešit odchodem jinam. Bohemka je sice můj oblíbený klub, ale nechtěl jsem tam dělat jenom sparring. Mrzelo mě to. Myslím, že šanci jsem si zasloužil, trenér měl však jiný názor. To se ve fotbale stává.

Do Hradce jste přišel jako velká posila na hřiště i do kabiny, kde máte být jakýmsi mentorem pro mladší hráče. V jakém stavu jste našel váš nový tým?

Máme hodně mladé mužstvo, v němž je spousta kluků s velkou budoucností. Mají slušný potenciál, jen je třeba je na hřišti trochu ukočírovat a dobře to poskládat. Samotné jaro pak bývá složitější v tom, že když hrajete o postup, můžete být pod tlakem, který mladší kluci nenesou vždy dobře. Myslím, že právě to je jeden z důvodů, proč jsem tady. Nás starších je však v kádru víc.

Když se nepovede postup do FORTUNA:LIGY letos, bude to jasný cíl pro příští sezonu?

Myslím, že určitě ano. Naše cíle by se neměnily. Ale ještě uvidíme, jak se vyvine aktuální sezona.

A co bude s vámi? Chtěl byste zůstat na východě Čech?

V létě mi skončí smlouva v Bohemce i hostování tady v Hradci. Současná situace mi tedy příliš nepomáhá... Ale počkejme si, jaké tu pak budou se mnou plány. Pokud se dohodneme, rozhodně se nebráním v Hradci zůstat. Ovšem to je spíš otázka na vedení.