Kouč Karviné Jarábek: Jsem optimista. Věřím, že sezonu dohrajeme

Kouč Karviné Jarábek: Jsem optimista. Věřím, že sezonu dohrajeme
ROZHOVOR

Prožívali svou nejlepší formu v sezoně. Navíc umocněnou tím, že se hned zkraje jara dokázali vydrápat z barážových pater tabulky. Na jakém místě by ale fotbalisté Karviné teď byli, pokud by FORTUNA:LIGA běžela normálně dál, se už nikdy nedozvíme. Trenérovi Slezanů Juraji Jarábkovi by tak aspoň stačilo, kdyby jeho tým měl možnost ročník dohrát. A pevně věří, že se to povede. Co dalšího prozradil v rozhovoru pro eFotbal.cz?

Jak se vyrovnáváte s koronavirovou pandemií, která zásadním způsobem ovlivňuje život nás všech?
Pro všechny je to nepříjemná věc. Já sám byl navíc dva týdny v karanténě, kde jsem se mohl věnovat prakticky jen zpětnému sledování zápasů. Přál bych si, aby to už skončilo. Aby se situace posunula směrem dopředu a my zase mohli trénovat jako jeden tým. Pevně věřím, že když se budou dodržovat hygienické zásady a lidé budou nosit roušky, tak ten problém brzy ustoupí.

Hráči už dva týdny plní individuální tréninkové plány. Dá se sledovat, jak si přitom vedou?
Samozřejmě. Každý hráč má svůj sporttester, takže moji asistenti všechno podrobně monitorují. Kluci dostali jasně dané úkoly zaměřené především na rychlost a vytrvalost. Je ale jasné, že klasický trénink vám to nenahradí. Proto bychom byli rádi, kdyby hráči mohli začít se aspoň po dvojicích připravovat přímo na hřišti. Uvidíme, jak se na to budou tvářit.

Jaké to je držet tým v napětí, když nikdo neví, jak to se sezonou dopadne?
Musíme myslet pozitivně. Já jsem optimista a věřím, že sezonu dohrajeme. I když asi bez diváků. Nejdůležitější ale je, aby se vůbec začalo hrát.

Na druhou stranu, pokud se ročník už nedohraje a dojde k jeho předčasnému ukončení, díky skvělým výsledkům zkraje jara je Karviná z nejhoršího venku. Jak je pro vás důležité, že se vás případný sestup v tuto chvíli nijak netýká?
Určitě jsme rádi, že se nám podařil start jara. Stálo to opravdu dost práce. A je škoda, že přišla pauza zrovna teď, když jsme byli takhle rozjetí. Ale beru to tak, že zasáhla vyšší moc. Je několik alternativ, jak by sezona mohla nakonec dopadnout. Jistého nemá v tuhle chvíli nikdo nic. Že jsme ale nyní nad sestupovou čárou, beru jako malé pozitivum.

Čím si vlastně vysvětlujete to velké výkonnostní vzepětí? Na jaře jste získali deset bodů ze dvanácti možných, a jako jediní z ligy dokonce ani neinkasovali…
Je to práce všech kluků, realizačního týmu i celého klubu. Udělali jsme změny, které vyšly. Už v přípravě hrálo mužstvo velmi dobře a já jsem moc rád, že to dokázalo přenést i do ligy. Nedostali jsme ani gól a ještě hráli hodně slušný fotbal. O to víc mě trochu mrzí, že ten zásah přišel právě v této době. Nemá ale cenu se trápit něčím, co nedokážete ovlivnit.

V zimě jste přitom byli bráni jako kandidát na sestup. Cítíte satisfakci?
Takhle to neberu, navíc do konce ještě zbývá hodně kol. Pro mě bylo každopádně podstatné, že jsme byli dobře nastavení, že chalani tvrdě dřeli každý trénink a byli za to odměněni. V zimě jsme udělali hodně posil, pozměnili systém. Nebylo to jednoduché. Museli jsme se ale nějak nastartovat a myslím, že účel to splnilo.

Dlouho se však mluvilo o tom, že se vám nedaří sehnat gólového útočníka. Teď to skoro vypadá, že jste to vyřešili způsobem, že nejlepším útokem je neprostupná defenziva…
To je pravda. Gólů samozřejmě chceme dávat co nejvíc, zároveň ale platí, že základem dobře fungujícího mužstva je hlavně pevná obrana. My jsme náš problém vyřešili změnou rozestavení. Teď hrajeme stylem 4-3-3, ale bez klasického hrotového útočníka. Na kraje jsme postavili Taiwa s Ba Louou a uprostřed máme Lingra, který mi dělá velkou radost. Myslím, že celkově si to sedlo. Do šancí se dostáváme víc než dřív. O to víc je potěšující, že to není na úkor defenzivy, která se zkušeným brankářem Petrem Bolkem za zády na jaře zatím neinkasovala.

Jen na lavičce začínal všechny jarní zápasy rychlík Vukadin Vukadinovič. Může být zase tím hráčem co dřív?
Vukadin měl dlouhou pauzu zaviněnou zraněním a pomalu se do toho dostává zpátky. Musím ho pochválit, protože v tréninku pracuje velmi dobře. Sice teď nepatří do základu, ale to je i tím, že jsme chytili start jara a nebyl tak důvod nic měnit. Pro mě je jen dobře, když je v týmu konkurence. Vukadina jsme začali používat jako žolíka, dobrá lavička ale dělá dobrý tým. Pořád je to hodně kvalitní hráč, který má u nás svoje místo.

A jak vidíte budoucnost žádaného Adriela Ba Louy? Jak moc bude těžké ho v létě udržet v kádru?
Ba Loua je pro nás hodně platný hráč. Přiznám se, že na podzim jsem s ním úplně spokojený nebyl, ale naštěstí se dokázal dát dohromady. A to mentálně i v tréninkové práci. Navíc je pořád hodně mladý a má v sobě velký potenciál. Pokud dostane možnost se v létě posunout výš, myslím, že by mu Karviná ve štěstí nebránila.