Mistrem kontinentu se stali Němci, Češi skončili ve čtvrtfinále aneb Virtuální Euro 2020 s Panenkou a spol.

Mistrem kontinentu se stali Němci, Češi skončili ve čtvrtfinále aneb Virtuální Euro 2020 s Panenkou a spol.

Šestnácté EURO 2020, které se mělo v roce svého 60. výročí výjimečně konat ve dvanácti městech dvanácti zemí právě v těchto dnech od pátku 12. června do neděle 12. července, bylo sice kvůli světové pandemii nového koronaviru přeloženo na rok 2021, ovšem redakce HATTRICKU přesto svůj „virtuální“ evropský šampionát odehrála. A to za účasti pěti expertů v čele s jednou z největších legend historie ME, Antonínem Panenkou, a tří redaktorů našeho magazínu. Vyšlo jim, že se ve finále střetnou dva poslední mistři světa z roku 2014, resp. 2018, tedy Němci a Francouzi, že jejichž duelu vyšlo vítězně Německo, Šilhavého Češi skončili ve čtvrtfinále. 

Hrálo se přesně podle systému UEFA, čtyřiadvacet týmů se střetlo nejprve v šesti základních skupinách, všech osm účastníků určilo výsledky 36 zápasů, a vyšlo jim šestnáct postupujících do osmifinále. Ti se pak spolu podle daného klíče postupně střetli v osmifinále, osmička vítězů v čtvrtfinále, úspěšné kvarteto v semifinále a dva nejlepší ve finále.

Dlužno ještě podotknout, že z odložené březnové baráže o čtyři volná místa určil HATTRICK předem tyto čtyři postupující do hlavního finálového turnaje: 

  • Island ze skupiny A (v konkurenci s Rumunskem, Bulharskem a Maďarskem), 
  • Slovensko ze skupiny B (v konkurenci s Irskem, Bosnou a Hercegovinou a Severním Irskem), 
  • Skotsko ze skupiny C (v konkurenci s Izraelem, Norskem a Srbskem) a
  • Kosovo ze skupiny D (v konkurenci se Severní Makedonií, Gruzií a Běloruskem).

Aktéři EURO 2020 HATTRICKU

ANTONÍN PANENKA – československý internacionál, mistr Evropy 1976 a majitel bronzu z ME 1980, autor rozhodující penalty ve finále ME 1976 s Německem.

STANISLAV LEVÝ – československý internacionál, semifinalista Poháru UEFA 1982/1983, úspěšný trenér několika českých i zahraničních klubů.

PETR ŠVANCARA– brněnská legenda, bývalý ligový útočník, mj. Zbrojovky Brno, Slavie Praha či Interu Bratislava, populární televizní glosátor.

IVAN GRÉGR – respektovaný mezinárodní rozhodčí, který řídil evropské poháry, rozhodoval mj. utkání i Diegu Maradonovi či Ruudu Gullitovi.

MICHAL PROKEŠ – bývalý sportovně technický ředitel FAČR, exčlen výkonného výboru FAČR, bývalý přední funkcionář Dukly a Slavie Praha.

TOMÁŠ BENDA – redaktor magazínu HATTRICK.

JAN HRABÁEK – šéfeditor magazínu HATTRICK.

PAVEL PROCHÁZKA – šéfredaktor magazínu HATTRICK.

Jak tipovali finále?

Antonín Panenka

Francie-Německo 0:0 po prodloužení, 3:4 na penalty. Obě mužstva umějí hrát zodpovědně, že zajištěné obrany a bez rizika. Uvidíme šachovou partii, čekání na chybu, která nepřijde ani v prodloužení. Při penaltách Němci prokážou ocelové nervy. 

Stanislav Levý

Francie-Německo 1:2 po prodloužení. Rozhodujícím faktorem finále bude opět vynikající výkon německého gólmana a větší vůle po vítězství v nastaveném čase.

Petr Švancara 

Francie-Německo 2:2 po prodloužení, 3:4 na penalty. Skvělá partie dvou titánů, góly Mbappého Francouzům k titulu tentokrát nepomohou.

Ivan Grégr

Francie-Německo 1:2 prodloužení. V prodloužení dá Německo vítěznou branku a tímto o všem rozhodne. Francie odejde z hrací plochy se svěšenou hlavou. Oslavovat budou Němci. 

Michal Prokeš

Francie–Německo 2:1. Po nerozhodném poločase 1:1 vyhrají Francouzi po MS 2018 i ME 2020. Úplně všechno ti Němci zase vyhrát nemůžou.

Tomáš Benda

Francie-Německo 2:0. Při vší úctě k Němcům větší kvalitu oproti Francouzům mají v současné době jen v brance. A to se projeví. Hráčům, jako Sané, Gnabry, Werner, Brandt nebo Harvetz, bude patřit až příští EURO 2024.

Jan Hrabálek

Francie-Německo 0:2. Galský kohout dokokrhal, dokonalá pomsta za čtyři roky staré semifinále na EURO ve Francii.

Pavel Procházka

Francie-Německo 1:2. Duel dvou posledních mistrů světa z roku 2014., resp. 2018 vyhrají koncentrovanější Němci. Trenér Joachim Löw se tak po trenérovi světových šampionů stává i koučem šampionů evropských. 

Po sečtení všech výsledků osmi účastníků Virtuálního EURO 2020 HATTRICKU docházíme k tomuto konečnému finálového výsledku: 

FRANCIE-NĚMECKO 2:6.

V šedesátileté historii ME od roku 1960 do roku 2020 by tak zvítězili   Němci již počtvrté (1972, 1980, 1996, 2020), Francouzům by zůstaly dva triumfy (1984, 2000). 

 

Tipy Antonína Panenky a spol. (včetně komentářů) všech 51 zápasů Virtuálního EURO 2020 HATTRICKU včetně výsledků českého národního týmu najdete v HATTRICKU SPECIÁL 2, který je na trhu od čtvrtka 4. června 2020.