Je tu Superpohár Slavia - Sparta. Ovlivní selhání vlády ligu? Duely Karviné: kontumace kvůli nedbalosti?

Je tu Superpohár Slavia - Sparta. Ovlivní selhání vlády ligu? Duely Karviné: kontumace kvůli nedbalosti?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Čtvrté nadstavbové kolo ligové skupiny o titul (Liberec-Slavia 1:3, Sparta-Jablonec 3:0, Ostrava-Plzeň 0:0) jen potvrdilo, že nejlepšími týmy doby pokoronavirové jsou pražská „S“. Ta vyhrála nad severočeskými celky i bez některých opor a ve středu si to v Edenu (18 hodin, O2 TV Sport) rozdají spolu v neoficiálním českém Superpoháru, když ten česko-slovenský byl kvůli nedostatku termínů letos zrušen. Půjde totiž i o duel staronového mistra s čerstvým vítězem Českého poháru. Nejasná je ale situace ve skupině o záchranu, jejíž sobotní zápasy byly odloženy na neurčito kvůli třem nakaženým hráčům a jednomu funkcionáři MFK Karviná. Podle názoru autora tohoto komentáře by ovšem měly být karvinské duely kontumovány kvůli porušení předpisů z nedbalosti. 

Pokud jde o skupinu o titul, v ní už jde jen o to, kdo z dvojice Liberec/Jablonec postoupí do 2. předkola Evropské ligy ze 4. místa přímo a kdo se bude muset z 5. příčky s výhodou domácího prostředí o toto 2. předkolo teprve utkat s vítězem skupiny o 7. až 10. místo (teď to po sobotní úvodní výhře Mladé Boleslavi nad Bohemians 3:0 vypadá na Středočechy). Liberečtí sice mají o bod více, ovšem hrají ve středu v Plzni, zatímco Jablonec hostí již jistojistě šestou Ostravu. Jelikož po základní části na tom byli lépe Peltovi hoši, což rozhoduje při rovnosti bodů, musí Liberec k udržení 4. místa uhrát ve středu minimálně stejně bodů jako Jablonec, což nebude vzhledem k uvedenému losu tak jednoduché.

Klokani už se viděli v Evropě…

Co se týče duelu o vítěze skupiny o Evropu, klokani včetně svých příznivců se vzhledem ke své jarní formě už viděli v kvalifikaci o EL. Přestože jim ještě zbývaly tři nejdůležitější zápasy, už se živě diskutovalo o tom, kde budou tu „Evropu“ vůbec hrát. 

Skoro celý první poločas byli v Boleslavi lepší, jenže pak jim dal jejich bývalý hráč Budínský z brejku gól do šatny, na začátku druhé půle po Ljovinově kiksu další a bylo vymalováno. „Ještě se doma v úterní odvetě pokusíme o pohárový zázrak. V každém případě se chceme se sezonou rozloučit výhrou,“ pravil trenér Bohemians Luděk Klusáček. V základní části, ještě s trenérem Martinem Haškem klokani doma „Bolku“ už 3:0 zdolali, teď by to stačilo alespoň na srovnání velmi nepříznivého stavu.

Ligový výbor by měl opravit svou chybu 

Média mezitím objevila, že se ale tenhle duel možná zcela anuluje. Proč, když v této skupině koronavirus neřádí? Kvůli upravenému soutěžnímu řádu, resp. bodu 27, který ligový výbor LFA (Ligové fotbalové asociace) v květnu schválil v rámci nové situace po pandemii. Řekněme nahlas, že pánové z ligového výboru neodvedli dobrou práci a udělali chybu. Zatímco skupinu o titul správně oddělili od skupiny o záchranu, jejíž případné nedohrání nemá na boje elitní šestky vliv, v případě prostřední skupiny o EL to neudělali. Nejspíš zapomněli...

Takže média si našla ustanovení, v němž se píše o nedohrání soutěže z vyšší moci, za které se počítá nedohrání všech tří skupin. Potom se pohároví účastníci mají určit podle daného pořadí ve skupině o 1. až 6. místo.

Jak správně píše Jan Podroužek v sobotním vydání deníku Sport, prostřední skupina se ale se skupinou o záchranu vůbec neprotínají, nepřekážejí si. Proto by mělo být toto nerozumné pravidlo velmi rozumně okamžitě zrušeno. Ano, kluby paskvil z dílny ligového výboru bezmyšlenkovitě schválily, ale hlavní vina je na vedení Fortuna:ligy. Ligový výběr měl ihned konat a ještě před sobotním startem finále skupiny o 7. až 10. místa navrhnout změnu. A to s patřičnou omluvou a posypáním si hlavy pískem.

Může se hrát až do začátku srpna

Jenže to zatím nikdo neudělal. Nečinnost vedení LFA je alarmující. Oficiálně sice tvrdí, že chce skupinu o záchranu dohrát, na druhou stranu předseda LFA Dušan Svoboda stahuje předem kalhoty, byť je brod ještě daleko. Už v pátečním Blesku se nechal slyšet, že: „Zřejmě nebude možné dokončit sezonu v plánovaném formátu.“

Proč? Jednak se liga může natáhnout až do neděle 2. srpna. A vlastně ještě déle, protože UEFA chce do 3. srpna znát jen pohárové účastníky, sestupující z národních soutěží ji nezajímají.

A jednak se to v případě příznivého vývoje dá dohrát i podle současného plánu. Kvůli nákaze jednoho hráče v druholigovém Třinci a dohrání tří odložených zápasů se dvouzápasová baráž má uskutečnit až 18./19. a 22./23. července.  Podle oficiálních stránek Fortuna:ligy se 5. nadstavbové kolo přesunulo na neděli 12. července, odložené 4. kolo by se pak mohlo odehrát ve středu 15. července. Pokud byli karvinští hráči nakažení už o poslední červnové neděli, jak vyplývá z výroku ředitelky Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavly Svrčinové, mohlo by se mužstvo po čtrnáctidenní karanténě znovu otestovat v sobotu 11. července a když to dobře dopadne, v neděli by mohlo nastoupit. Přesně tak, jako to udělal poslední červnový víkend druholigový Třinec.

A když to nedopadne dobře? Pak je podle mého názoru na řadě kontumace obou posledních zápasů MFK Karviná. Minimálně kvůli nedbalosti při plnění předpisů LFA.

Krajská hygienička: „Trenér musel nakažené hráče střídat“

Před každým utkáním má totiž každý hráč vyplňovat dotazník, ve kterém uvede, zda nepociťuje symptomy. „Pokud by tomu tak bylo, musel by být takový člověk izolován a pak by se postupovalo jako u každé jiné osoby, vykazující příznaky nakažení koronavirem,“ uvedl ještě před květnovým ligovým restartem Rastislav Maďar, epidemiolog, který je koordinátorem ministerské skupiny pro uvolňování přijatých opatření. „A pokud by byl výsledek testu pozitivní, převzala by případ krajská hygienická stanice, která by zkoumala kontakty dané osoby v uplynulém období. To je zase úplně stejné jako u každého jiného občana,“ dodal Maďar.

Podle manuálu LFA má hráč v případě jakýchkoliv symptomů covid-19 ihned telefonicky kontaktovat klubového lékaře a sám se izolovat.

Jenže. O nařízení pro karvinský klub informovala ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová. „Přestože jsou to trénované osoby, víme od trenéra týmu, že nakažené hráče musel střídat uprostřed posledního zápasu. Jak jsem se dozvěděla, šlo klíčové hráče. Asi tam virus zasáhl dost. Jeli spolu autobusem, měli společné šatny a tak podobně,“ pravila Svrčinová.

Nechtěně tak prozradila to, co manuál LFA klubům zakazuje. Totiž nesdělovat pozitivní případy médiím. Ze zápisu z utkání Karviné v Olomouci (1:3, v neděli 28. června) si lze snadno zjistit, kdo z karvinských hráčů na Hané střídal.  Už o přestávce šli ze hřiště Marek Janečka a Nigerijec Abdul Rahmam Taiwo, v 75. minutě Ondřej Lingr a v 84. minutě Albánec Kristi Qose. Ano, to jsou opravdu opory. Dohady mohou být jen o tom, zda krajská hygienička Svrčinová slovy „uprostřed zápasu“ myslela „v polovině střetnutí“, nebo „během utkání“. 

Co uvedli hráči do dotazníku?

Co asi daní hráči uvedli před zápasem do svého zdravotního dotazníku? Ten musejí všichni hráči a členové realizačních týmů v den zápasu vyplnit a aktualizovaný ho odevzdat nejpozději dvě hodiny před výkopem týmovému lékaři.

Nejde však jen o vyplňování zdravotních dotazníků, ty předpisy byly stanoveny i jinak velmi přísně: oddělené nástupy týmů na hřiště, obsazení pouze každé druhé sedačky na lavičkách či měření teploty všem, kteří půjdou do vnitřních prostor stadionu. Nezvyklý je pro hráče už samotný příjezd k zápasu na stadion. Kluby musejí uzpůsobit místa v autobuse tak, aby na dvousedačce byla pouze jedna osoba. Domácím týmům LFA doporučila zvážit individuální dopravu vlastními vozy. Oba kluby se mají dohodnout na odlišném příjezdu na stadion a do kontaktu nesmějí přijít ani při rozcvičení před zápasem. Po příchodu na stadion se mají hráči převlékat ve více místnostech, například oddělit členy základní sestavy a náhradníky. Stejně jako k rozcvičce i k samotnému utkání mají týmy nastupovat samostatně a ne společně, jak je obvyklé. Hráči a rozhodčí si nemají podávat ruce a není dovoleno předzápasové focení. Před vstupem musejí všechny osoby, které jdou do vnitřních prostor, projít měřením teploty. Hráčům a realizačnímu týmu lékaři kontrolují teplotu už před příjezdem na stadion.

Kondiční trenér mládeže, co dělá na dole…

Velmi přísná opatření. A jak to bylo v Karviné? Pozitivní testy tří karvinských hráčů na covid-19 potvrdil Petr Mašlej, asistent trenéra a člen správní rady klubu. „Přinesl to do klubu asi kondiční trenér mládeže, který dělá na dole. Kluci s ním byli ve styku,“ přiznal Mašlej Radiožurnálu. Pak už vydal klub emabrago na všechny další informace ohledně tohoto případu.  

Karvinsko je, jak známo, momentálně nepostiženějším regionem v zemi, nákaza koronavirem se tam rozšířila mezi horníky těžební společnosti OKD. Tedy státní firmy. Opozice i odboráři se shodli v tom, že česká vláda selhala, když několik týdnů „své“ doly otevřené, a to navzdory nevhodným podmínkám, v nichž museli horníci pracovat. 

Státní firma OKD je mimochodem generálním partnerem Městského fotbalového klubu Karviná. A s Petrem Mašlejem zasedá ve tříčlenné správní radě klubu i Jan Wolf, karvinský primátor.

Regionální Deník: „Několik karvinských záhad“

Zdůvodnění o tom, kdo do karvinského klubu nákazu patrně zanesl, však zní podle sobotního komentáře regionálního Deníku s názvem „Otazníky kolem Karviné: Kdo přinesl virus?“ minimálně podivně.

„Protože kondiční trenér mládeže těžko přijde do kontaktu s hráči ligového mužstva. Klub disponuje třemi tréninkovými areály, mládež využívá dva a ty leží jinde než hlavní stadion, kde trénuje první mužstvo.  Další záhadou je, proč byl tým najednou otestován. Harmonogram LFA byl jiný. Pracovníci ostravské hygieny zareagovali na článek v médiích, kde se však řešila jen hypotetická možnost, že Karviné (či Příbrami) nedohrání soutěže vyhovuje. ‚Podnět jsme dostali od kolegů z krajské hygieny,‘ řekla Deníku Andrea Lipjaková, vedoucí protiepidemického oddělení územního pracoviště Karviná,“ napsali v sobotu kolegové z Deníku.

Ano, plán LFA na testování hráčů byl vskutku jiný. „Dohodli jsme se, že všichni hráči a členové realizačních týmů budou povinně plošně otestováni třikrát. Dva testy v rozmezí pěti či šesti dní by u každého byly provedeny před rozehráním soutěží. Další test potom v období mezi koncem základní části a nadstavbou,“ řekl epidemiolog Rastislav Maďar, který upřesnil, že plošné testování stát nezaplatí. „Rozhodně to nepůjde za státem, na tomto se musí domluvit zástupci fotbalu,“ dodal Maďar před restartem soutěže. Karvinské testování však za krajskou hygienou šlo.  

Byl to „mířený hazard“?

Kritikou karvinského klubu ve svém páteční glose s názvem „Mířený hazard?“  nešetří v pátečním Sportu ani vedoucí jeho fotbalového oddělení Jan Podroužek: „V době, kdy je celá země masírována zprávami o tom, jak si v důlních prostorách předávají horníci covid-19, si jeden z nich (a zároveň kondiční trenér u karvinské mládeže) odskočí ‚plácnout si‘ se členy ligového áčka. Kolem každého zápasu se nadělá takového tyjátru s bezpečností a mimo něj jede všechno jakoby nic? Hazard. Je těžké si pak nemyslet, že není přesně mířený…“

Naštvaná Dukla: „V Karviné šli nákaze naproti“

Je jen logické, že se čílí i pražská Dukla, která by coby třetí tým druhé ligy (FNL) přišla předčasným ukončením prvoligové „záchranářské“ skupiny o baráž se 14. celkem nejvyšší soutěže.

„Z toho, co vím o dění v Karviné, mi přijde, že tam té nákaze šli naproti. Kluby dělají mnoho opatření, aby se minimalizovala rizika. A MFK Karviná pošle kondičního trenéra do ohniska nákazy,“ logicky štve v sobotním Blesku výkonného a sportovního ředitel Dukly Pavla Vandase. „Černý Petr by tak zůstal nám. Nevím, jak vysvětlím majiteli, že jsme sezonu hráli jen tak a že žádná baráž už nebude,“ dodal Vandas.

Disciplinární řád kontumaci připouští

Blesk připomíná, že jedinou zbraní by byla kontumace dvou zbývajících zápasů Karviné. „Samozřejmě vím, že by to byl silný kalibr,“ říká Pavel Vandas a věří v „nějaké férové řešení“ na ligovém shromáždění.  Blesk pak dodává, že kontumace by šla za předpokladu, že by se Karvinským podařilo prokázat úmysl, což je podle listu prý prakticky nemožné.

Po prostudování Disciplinárního řádu LFA to však vidím poněkud jinak. 

V kapitole „Zavinění“ se totiž píše:

 „1. K disciplinární odpovědnosti za disciplinární přečin postačí zavinění z nedbalosti, nestanoví-li tento řád výslovně, že je nezbytné úmyslné zavinění. 2. Disciplinární přečin je spáchán úmyslně, jestliže pachatel: a) chtěl způsobem uvedeným v tomto řádu porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto řádem, nebo b) věděl, že může způsobem uvedeným v tomto řádu porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto řádem, a pro případ, že jej poruší či ohrozí, s tím byl srozuměn. 3. Disciplinární přečin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel: a) věděl, že může způsobem uvedeným v tomto řádu porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto řádem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo b) nevěděl, že může způsobem uvedeným v tomto řádu porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto řádem, ač o tom vzhledem k okolnostem a ke svým osobním poměrům vědět měl a mohl.“

Podle mě hráči, kteří se mezi zápasy v těžce ohroženém Karvinsku vědomě stýkali s pracovníkem dolu, museli vědět, že mohou porušit nebo ohrozit zájem chráněný disciplinárním řádem, a byli s tím srozuměni. Myslím si, že to tedy na případnou kontumaci zápasů Karviné vzhledem ke všem okolnostem a nejasnostem případu zralé je.

Karviná by ani v případě kontumace nemusela spadnout

Týmu MFK Karviná by pak byly kontumovány zápasy ve Zlíně a s Příbramí. Při současné situaci: 14. Karviná 27 bodů, 15. Opava 25, 16. Příbram 25 by to znamenalo, že by se Příbramští zbavili posledního místa, znamenajícího přímý sestup, a šli by do baráže.

Opava, která na tom byla po základní části hůře než Karviná, by však musela alespoň jedno své utkání s Olomoucí a v Teplicích nutně vyhrát. Dvě remízy by jí nestačily. Kdyby Opavští získali jen dva body, sestoupili by přímo z poslední příčky a Karvinští by po návratu z karantény mohli hrát coby patnáctý celek baráž s druhým mužstvem FNL (nejspíš se Zbrojovkou Brno).