Zbytečně zrušený Zlatý míč, fotbal teď potřebuje hlavně reklamu. Je dobře, že český Zlatý míč vyhlášen bude

Zbytečně zrušený Zlatý míč, fotbal teď potřebuje hlavně reklamu. Je dobře, že český Zlatý míč vyhlášen bude
KOMENTÁŘ

Jsem velmi potěšen tím, že poté, co bylo tento týden oznámeno, že Zlatý míč France Football pro nejlepšího fotbalistu světa nebude letos poprvé od roku 1956 udělen, mě vedení Klubu sportovních novinářů ČR mailem právě vyzvalo, abych hlasoval ve druhé části novinářské ankety o nejlepšího českého fotbalistu s názvem Zlatý míč ČR 2019/2020. Myslím si totiž, že právě v přetěžké době světové pandemie fotbal potřebuje reklamu a podporu. Je dobře, že se v převážně většině evropských zemí dohrály či dohrávají národní soutěže, byť často bez diváků. Že se našel i vhodný model restartu a dokončení Ligy mistrů a Evropské ligy, že fotbal i za velmi obtížných podmínek dokázal, že žije. Rušení anket je podle mě velká chyba, přitom vyhlásit anketu je mnohem jednodušší než hrát v době pandemii fotbal „live“. 


Šéfredaktor pořádajícího magazínu France Football Pascal Ferré agentuře AP řekl, že letošní ročník ankety byl zrušen kvůli tomu, že fotbalový rok je vinou pandemie koronaviru atypický a hráči nemají stejné podmínky.

Měnila se prý pravidla

„Je to tak zvláštní rok, že ho nemůžeme považovat za běžný. Řekněme, že jsme o rozhodnutí začali debatovat nejméně přede dvěma měsíci. Není to lehké rozhodnutí, ale museli jsme přijmout fakt, že by letos nešlo o normálního nebo typického vítěze Zlatého míče,“ vysvětloval Ferré.

Co nás opravdu znepokojovalo, bylo to, že by cena nemohla být spravedlivě udělena. Sezona začala s určitými pravidly a skončila s jinými. V lednu a únoru se fotbal hrál před plnými tribunami. Od května a června ale už s prázdnými ochozy,“ pravil šéfredaktor France Football.

 „Začalo se se střídáním pěti hráčů namísto tří a v některých soutěžích nastaly další změny. Zejména v Lize mistrů, kterou bude dohrávat osm nejlepších, přičemž se ale nejprve hrálo na dva zápasy systémem doma-venku, Byly odloženo EURO 2020 i Copa América. O Zlatém míči by rozhodly pouze tři zápasy, čtvrtfinále, semifinále a finále Champions League. Ve fotbale nastala spousta změn, které jsou naprosto legitimní a které nezpochybňujeme s ohledem na celosvětovou zdravotní krizi. Letošní rok ale nemůžeme považovat za typický. Mimořádné okolnosti vedly k výjimečnému rozhodnutí,“ dodal Pascal Ferré.

V roce 2021 už ale zase Pascal Ferré Zlatý míč pořádat chce. „Z hlediska spravedlnosti by šlo o menší problém, jelikož letos se sezona rozdělila na normální a nenormální část. Představte si, že v roce 2021 budou všechny zápasy bez diváků a s pěti střídáními. Tomu bychom se přizpůsobili, protože by to bylo srovnatelné,“ uvedl Ferré.

Už předtím zrušen ceremoniál „The Best FIFA Football Awards“ 

Už v půlce května rozhodla FIFA o zrušení ceremoniálu její konkurenční ankety „The Best FIFA Football Awards“. Ten se měl uskutečnit 21. září 2020 v Miláně.

„Předávání cen se neuskuteční a FIFA teď zvažuje několik alternativ, znělo tehdy oficiální stanovisko světové Mezinárodní fotbalové organizace. 

Možná teď, po verdiktu vedení Zlatého míče France Football, nějakou formu své anketu či vítěze přece jen vyhlásí, když FIFA zvažovala různé „alternativy“, kdo ví.

Její zrušený ceremoniál nemá zase tak dlouhou tradici. Poprvé se konal v lednu 2017, kdy se udělovala ocenění za rok 2016. Od té doby pak ještě třikrát (za rok 2017, 2018 a 2019). V letech 2010 až 2015 pořádala FIFA společnou anketu s časopisem France Football. Jejich spolupráce ale skončila a od roku 2016 vítěze Zlatého míče vyhlašuje opět pouze francouzský magazín, jako tomu bylo v období 1956 až 2009.

Rekordmanem ankety je se šesti triumfy Argentinec Lionel Messi z Barcelony. Ten se loňským ziskem Zlatého míče v čele prestižní ankety osamostatnil od Portugalce Cristiana Ronalda z Juventusu Turín. Z Čechů Zlatý míč získal Josef Masopust (1962) a Pavel Nedvěd (2003). Nejprve šlo o anketu pro nejlepšího evropského fotbalistu, pak pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě a nyní už pro nejlepšího fotbalistu na světě. V Česku za novináře ve Zlatém míči France Football hlasuje jen Stanislav Hrabě (nyní fotbalový server Ruik.cz).  

Žijí si ve své bublině…

Z vysvětlení šéfredaktora francouzského měsíčníku je patrné, že podle všeho žije, podobně jako někteří vrcholní představitelé fotbalu, ve své neprodyšné bublině. Možná jej coby Francouze ovlivnil i fakt, že nejvyšší národní soutěž v jeho zemi byla kvůli vládnímu rozhodnutí jako jediná ze zahraničních evropských top lig předčasně ukončena (Tento pátek se má dohrát jen finále Francouzského poháru PSG-St. Étienne a příští pátek finále Francouzského ligového poháru PSG-Lyon). 

Přesto zní kuriózně, že v době celosvětové krize kolega šéfredaktor řeší, jestli se část sezony hrála s diváky a druhá bez nich, jestli dříve mohli střídat tři hráči a dnes pět. A že bylo zrušeno EURO a Copa América? A co? Horší by z hlediska spravedlnosti přece bylo, kdyby byla zrušena jedna soutěž a druhá se na druhém kontinentu odehrála. 

A spravedlnost? Kdy tu jaká byla? Co asi mohli a mohou dělat vynikající fotbalisté z menších zemí, které se na MS či na ME, nikoliv svou vinou, vůbec nenominují? 

Dohrála se německá bundesliga i španělská La Liga, v neděli skončí anglická Premier League, příští neděli italská Seria A. Většina hvězd včetně Messiho i Ronalda byla v akci. V srpnu by se měly dohrát Liga mistrů a Evropská liga, v září se snad rozehraje Liga národů UEFA.

Anketa, která propaguje fotbal, je to poslední, co by se mělo rušit, je mnohem jednodušší ji za dané uspořádat než zdárně zakončit sezonu na hřišti. Mám pocit, že kolegové z France Football žijí na nějaké jiné planetě a řeší banality. Naopak, ten, kdo i za dané obtížné situace zářil na hřišti, by měl být po právu vyhlášen králem sezony. 

Zlatý míč HATTRICKU 2020 bude vyhlášen přede Vánocemi

Je proto dobře, že novinářský Zlatý míč ČR 2019/2020 se uskuteční v plném rozsahu. A také, že už byly vyhlášeny i všechny ankety Ligové fotbalové asociace (LFA) za sezonu 2019/2020, tedy nejlepší hráč: Kolář, nejlepší trenér: Trpišovský, nejlepší hráč podle fanoušků: Hložek, objev sezony: Bucha, osobnost: Jindřišek, nejlepší cizinec: Stanciu, nejlepší hráč FNL: Hlavatý, nejlepší trenér FNL: J. Krejčí, nejlepší brankář: Kolář, nejlepší obránce: Brabec, nejlepší záložník: Stanciu a nejlepší útočník: Musa. 

Fotbal žije a Show must go on! Rušení tradičních zahraničních anket, zvlášť, když se řadu soutěží povedlo či povede dokončit, je neuváženost a marketingový kiks. 

I proto se Zlatý míč HATTRICKU 2020, anketa vybraných českých novinářů a expertů o nejlepšího světového fotbalistu roku, kterou již tradičně vždy v prosinci vyhlašuje redakce tohoto magazínu, samozřejmě uskuteční. Jeho výsledky budou vyhlášeny v prosincovém čísle HATTRICKU v pondělí 21. 12. 2020.