Velký rozhovor s pardubickým bossem Pitterem. Co říká na nový stadion, možnou ztrátu opor i srovnání s hokejem?

Velký rozhovor s pardubickým bossem Pitterem. Co říká na nový stadion, možnou ztrátu opor i srovnání s hokejem?
ROZHOVOR

Jsou jasně nejpříjemnějším překvapením dosavadního průběhu FORTUNA:LIGY. A to i přesto, že nejvyšší soutěž hrají vůbec poprvé. Řeč je samozřejmě o Pardubicích, smělém nováčkovi, který má zatím mnohem blíže k evropským pohárům než hrozbě sestupu. Jak si skvělý rozjed sezony užívá spolumajitel klubu Vladimír Pitter, který nám poskytl následující rozhovor? 

Reprezentační přestávku strávily Pardubice na krásném šestém místě s minimální ztrátou na pohárové příčky. Co na takové umístění říkáte?

Jsem spokojen a myslím, že mluvím i za všechny kolegy akcionáře. Měli jsme těžké rozlosování a lhal bych, kdybych před startem ligy odhadoval, že budeme mít po sedmi kolech tolik bodů.

Jsou pro vás vaše výsledky o to potěšující, že mužstvo zůstalo prakticky ve stejném složení, ve kterém si vykopalo postup z FNL?

Je to samozřejmě potěšující, že jsme navázali na výsledky z FNL a v podstatě ve stejném složení v tom pokračujeme i v nejvyšší soutěži. Myslím si, že po většinu zápasů předvádíme zodpovědný výkon směrem do obrany, což potvrzuje malý počet obdržených branek jak v předchozí, tak i v probíhající sezoně. Zároveň si myslím, že to ukazuje na kompaktnost našeho týmu, který je delší dobu pohromadě a v uplynulé sezoně byl ještě vhodně doplněn hráči právě směrem k našemu cíli, jímž byl postup do nejvyšší soutěže.

Překvapuje vás, jak lehce si dokázal tým zvyknout na úroveň první ligy?

Se vší upřímností jsem příjemně překvapen. Byli jsme zvědavi, jak se někteří hráči vypořádají s přechodem o patro výš. A troufnu si říct za sebe, že to zatím zvládají.

Jak těžké bude udržet kostru týmu i pro jarní část sezony? Registrujete už zájem ostatních klubů o klíčové hráče Pardubic?

Nemyslím si, že to bude těžké. Máme spoustu svých hráčů na dlouhodobé smlouvy, a pokud zde jsou fotbalisté na hostování s možností stažení v průběhu zimní přestávky, tak jde spíše o jednotlivce.  Letošní rok je navíc opravdu specifický díky pandemii, což také může ovlivnit trh s hráči. O žádném zájmu o naše kluky prozatím nevíme, byť není složité odhadnout, koho se to může výhledově týkat. Nicméně sezóna je dlouhá a věřím, že většina hráčů, obzvlášť ti mladí, si uvědomují, že jsou stále na začátku svého růstu a zde pro něj mají adekvátní prostor. Vždyť je to pro většinu z nich premiérový ročník mezi elitou.

Zájem může být i o úspěšného kouče Jiřího Krejčího. Jak moc jste rád, že jste s ním v létě prodloužili kontrakt až do roku 2022?

Prodloužení spolupráce s trenérem Krejčím jsme si pojistili už loni, v létě se ale podmínky jeho smlouvy ještě vylepšily. Takže z hlavy už pomalu ani nevím, kolikátý je tam dodatek.  Já to každopádně beru tak, že je to spíš formalita. Jirka Krejčí byl už dříve pro řadu nás akcionářů kamarád a spoluhráč.  Dokonce jsme v těch letech trávili společné Silvestry i letní dovolené s rodinami. Nejen Jirka Krejčí, ale i Martin Shejbal, Jarda Novotný či spousta mládežnických trenérů jsou v podstatě od samého počátku spjatí s novodobou historií klubu. Troufnu si říct, že jsme taková jedna velká pardubická rodina. Proto je za mě skoro jedno, jestli je Jirkova smlouva na jeden, dva nebo více let. Hlavně když panuje oboustranná spokojenost. Navíc vždycky preferuji dlouhodobou spolupráci a myslím, že každý, kdo zde pracuje, měl možnost to i poznat.

Když se podíváme čistě na tabulku domácích zápasů, patří vám dokonce třetí místo. Jak zpětně hodnotíte, že jste v létě upřednostnili azyl v Ďolíčku před tím v Mladé Boleslavi?

Na základě této bilance bych to já asi nijak nehodnotil. Je to samozřejmě příjemné zjištění, ale u nás tehdy rozhodla jiná hlediska, než jsou zázemí a komfort pro diváky. Byla to dostupnost pro naše fanoušky i partnery, také sami hráči si ostatně přáli hrát v Praze.  Proto pro nás bylo toto město od začátku prioritou.

Čím si vlastně vysvětlujete, že vám Ďolíček až tak svědčí?

Ďolíček je díky svému stáří skromný stadion a my ze stadionu Pod Vinicí jsme na toto zvyklí. Proto se zde cítíme všichni jako doma. I lidé z vedení Bohemky jsou k nám vstřícní a hodně nám doposud pomohli při našich domácích zápasech. Obzvlášť při prvních dvou byla jejich součinnost pro nás hodně důležitá. A ačkoliv ještě nebyla možnost vyzkoušet si diváckou kulisu naplno, tak při těch zápasech, kde mohla být aspoň limitovaná účast diváků, byla atmosféra z mého pohledu parádní. Obzvlášť proti Slavii, kdy byla využita téměř maximální limitovaná kapacita stadionu.

Už mnohem méně pozitivní zprávou bylo pro vás to, že vedení města Pardubic v říjnu zrušilo výběrové řízení na stavební firmu, která měla modernizovat Letní fotbalový stadion. V čem byl hlavní problém?

Tohle si troufnu popsat trochu detailněji. Když se objevila zpráva, že bylo zrušeno výběrové řízení na revitalizaci Letního stadionu, tak to zdálky vypadalo, že jako klub máme problém. Ale skutečnost je taková, že se investor, tedy Statutární město Pardubice, rozhodl ze zásady opatrnosti raději doplnit určité nedostatky do zadávacích podmínek výběrového řízení. A aby tak mohlo být učiněno, tak muselo rozhodnutím Rady města Pardubic dojít nejdříve ke zrušení toho původního řízení, které se po zmíněném doplnění vypsalo znovu. Stalo se tak 26. října s lhůtou 30 dnů pro podání nabídek.

Nebyl jste trochu nervózní z toho, kdy bude to výběrové řízení opět vypsáno?

Tak samozřejmě jisté obavy zde byly. A to hlavně z toho, zda bude nové výběrové řízení posvěceno radními. Všichni zde v Pardubicích totiž dobře víme, že jeden z koaličních partnerů, kterým je od komunálních voleb v roce 2018, celý projekt od začátku brzdí a nepodporuje.

Máte informace, kdy by měl být znám vítěz toho nového výběrové řízení, případně kdy se začne stavět?

Výběrové řízení by mělo končit na přelomu listopadu a prosince. Věříme, že pak už budeme znát vítěze. Je nám ale jasné, že potom budou probíhat další nutnosti k zahájení stavby včetně toho, že celá věc ještě v lednu musí projít zastupitelstvem. Tohle si opět prosadil výše uvedený koaliční partner, který jde od samého začátku proti tomuto projektu. I tak ale očekáváme, že se nejpozději do konce fotbalové sezony začne už stavět. Celý fotbalový klub je samozřejmě již netrpělivý a všichni se těšíme na to, až budeme moci hrát v Pardubicích nejvyšší soutěž. To čekání už totiž trvá strašně dlouho. Vždyť původně se mělo začít stavět již v roce 2019. Pak letos na podzim a nyní již víme, že to bude až v roce 2021.

Možná vůbec nejvýraznějším tématem této sezony je koronavirus. Jak moc vás tíží náklady s ním spojené?

Je to samozřejmě velká položka v rozpočtu, se kterou jsme na začátku úplně nepočítali. Ale jelikož s kolegy akcionáři dodržujeme po celou dobu jakousi rozpočtovou kázeň, tak i díky určitým věcem máme finanční rezervy, které zkrátka budou na toto použity. Jako i na případné další nepředvídatelné výdaje, které nám vyvstanou. Samozřejmě jsme aly tyto prostředky byli připraveni investovat spíše do zlepšení sportovní stránky a pořízení hráčů. Jenže díky pandemii je to celkově divný rok. Tak si přeju, aby těch změn s dopadem na rozpočet už bylo co nejméně.

Jak jste se vlastně díval na situaci, kdy dnes již bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ze dne na dne zastavil veškerý sport v zemi včetně FORTUNA:LIGY? A neděsí vás trochu, že místo soupeřů by skvělý rozjezd Pardubic mohl stopnout hlavně covid-19?

Těžko se mi to hodnotí, protože nejsem odborník na pandemii. Z mého pohledu se ale mohlo hrát dál bez diváků a soutěž nepřerušovat. Na jaře se to dalo pochopit, jelikož covid byl pro všechny něco úplně nového. Už tehdy jsme ale při restartu byli všichni testováni a přijali přísná hygienická opatření. No a v létě jsme pak všichni přistoupili na to, že si tyto výdaje bude každý klub hradit sám. Od samého začátku jsme museli dodržovat přísná hygienická pravidla a pak stejně přišlo přerušení. Byla to určitá bezmoc. Ale nemá cenu k tomu už vracet. Já jsem hlavně rád, že se zase hraje. Doufám, že taková pauza již nenastane a zbylá část sezony se dohraje v nově upraveném jízdním řádu.

Poslední otázka se týká hokejových Pardubic, o které jste v létě svedl neúspěšnou bitvu s Petrem Dědkem. Cítíte jisté zadostiučinění při pohledu, jak jste svou soutěž rozjeli na podzim vy a jak pardubičtí hokejisté?

Přiznám se, že hokej jsem po tom všem přestal sledovat a soustředil se jen na fotbal.  Beru to už jako minulost. Je to jejich problém a oni určitě dobře vědí, co mají dělat, aby došlo ke zlepšení.  Já jsem s nikým žádnou bitvu nesváděl. Možná spíš jiní tu bitvu sváděli s naší skupinou, kterou jsem zastupoval.  Ale já to měl opravdu jinak. Od samého počátku bylo mým čistým záměrem pomoci tehdejšímu vlastníkovi klubu, tedy Statutárnímu městu Pardubice. Po sportovní stránce se totiž tomu celku vůbec nedařilo. Já chtěl zkrátka vytvořit vyvážené partnerství a stabilizovat tím jak sportovní, tak ekonomickou stránku. A až někdy skoro po čtyřech měsících se objevil současný vlastník… Někteří lidé by se měli stydět za to, jakým způsobem se to celé nakonec odehrálo. Bylo to až nedůstojné.