Skandál: Muž z kauzy Berbr jménem FAČR svolal kluby na podporu Poborského. Zve i Malíka, Peltu či Šádka

Skandál: Muž z kauzy Berbr jménem FAČR svolal kluby na podporu Poborského. Zve i Malíka, Peltu či Šádka
KOMENTÁŘ

Karel Poborský na rozdíl od Petra Fouska či Vladimíra Šmicera jako jediný z kandidátů na předsedu tvrdošíjně odmítal prozradit jména svých podporovatelů z řad klubů, OFS a KFS. Jako by se za ně styděl. Nyní byla některá jména nechtěně odtajněna a není divu. Jde vesměs o staré struktury do října 2020 úzce spolupracující s bývalým místopředsedou FAČR Romanem Berbrem. Odhalil to skandální e-mail, který ve středu rozeslal z oficiální adresy asociace s logem FAČR vedoucí sekretář Řídící komise pro Čechy (ŘKČ) Jan Hořejší klubům ČFL a českých skupin divizí.

Jan Hořejší kluby zve na setkání s kandidátem na předsedu Karlem Poborským, která se má konat v pondělí 24. května v prostorách sekretariátu FAČR na Strahově. Toto pozvání rozšířil i o kandidáta na předsedu ŘKČ Martina Drobného a další hosty, současného předsedu FAČR Martina Malíka, plzeňského šéfa Adolfa Šádka (oba kandidují  na místopředsedu FAČR), generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho mladšího a bývalého předsedu FAČR Miroslava Peltu.  Mimochodem Jan Hořejší je ten muž, který podle textu policejního obvinění v říjnové „kauze Berbr“ převzal na Strahově 100 000 korun (či více) od vyšehradského funkcionáře Romana Rogoze. A měl je předat sudímu Robertu Hájkovi za ovlivnění zápasu ČFL Živanice - Vyšehrad. 

Fousek: „V normálním svazu to znamená rezignaci“

Konkurenční kandidát na předsedu Petr Fousek ve své reakci ostře odsoudil několik skutečností: 

„Jedná-li se o volební setkání Karla Poborského, má se z důvodu neutrality a rovné kampaně konat mimo prostory FAČR, a to přesto nebo právě proto, že Poborský je v současnosti svazovým zaměstnancem. Koná-li se akce se souhlasem FAČR, čemuž nasvědčuje její konání v sídle asociace a avizovaná účast předsedy Malíka a generálního sekretáře Paulyho, jedná se o flagrantní porušení neutrality a zejména zásady apolitičnosti sekretariátu.

Pokud byl i přesto na setkání s kluby na půdu asociace pozván Karel Poborský, mělo být nabídnuto pozvání i Vladimíru Šmicerovi a mně, tzn. měli být osloveni všichni tři kandidáti na předsedu FAČR. Pokud byl pozván pan Drobný, měli být pozváni i pánové Novák, Trněný a Žďárský, tzn. všichni kandidáti na předsedu ŘKČ z důvodu rovných podmínek. Toto se týká i všech kandidátů na české místopředsedy. 

Takováto neuvěřitelná zvýhodňování jsme znali v éře Romana Berbra, ale tento případ jasně potvrzuje, že jeho odchodem se pro některé lidi nezměnilo zhola nic a chtějí pokračovat ve stejném duchu. Naprosto nepřijatelné je, že takovouto klientelistickou akci navíc přímo organizuje zaměstnanec FAČR Hořejší se souhlasem či minimálně s vědomím svého nadřízeného, generálního sekretáře Paulyho, což by v každém normálním svazu muselo vést k rezignacím či k odvoláním z funkcí. Obrázek o této situaci si udělá určitě každý sám. 

Očekávám, že v rámci narovnání podmínek asociace akci zruší, případně se uskuteční mimo její prostory, či budou pozváni všichni kandidáti.“ 

Tolik Petr Fousek. 

Berbrův věrný pobočník

„Jan Hořejší je muž, jenž se pohyboval v blízkosti bývalého bosse Romana Berbra.  Skrz řídící komisi Berbr uplatňoval svůj vliv na území Čech. V jejím čele stála do své rezignace jeho manželka Dagmar Damková. Když byl Berbr loni v říjnu zatčen a obviněn z korupce, dostaly se na povrch i podrobnosti. Podle policie využíval síť spolupracovníků v čele se sportovním ředitelem Slavoje Vyšehrad Romanem Rogozem. A v této souvislosti se objevilo i jméno Hořejšího, jenž ve fotbalovém prostředí platil za věrného příslušníka Berbrova tábora. Z policejního šetření vyplynulo, že Rogoz právě Hořejšího kontaktoval ohledně údajného předání úplatku pro rozhodčího Roberta Hájka. Oba muži se setkali před sídlem FAČR,“ připomíná na serveru isport.cz hlavní reportér deníku Sport Štěpán Filípek.

„Dovoluji si vás informovat, že na pondělní schůzku s Karlem Poborským jsem pozval i Miroslava Peltu, Ádu Šádka, Martina Malíka, Jana Paulyho. Všichni pozvání přijali. Samozřejmostí je účast Martina Drobného (místopředsedy Řídící komise pro Čechy a dlouholetého Berbrova spolupracovníka, po němž převzal vedení Plzeňského krajského fotbalového svazu – pozn. red.). Věřím, že jejich účast bude přínosem jak pro vás, pro kluby, tak i pro hosty,“ napsal ve středu klubům ČFL a českých divizí  Jan Hořejší v e-mailu z asociační adresy s s uvedením své funkce a logem FAČR.

Karel Poborský se ale často vyskytuje i s jinými osobami, kteří měli co do činění s Romanem Berbrem. Nedávno se třeba nechal vyfotografovat se svým podporovatelem, staronovým proberbrovským předsedou OFS Trutnov Markem Pilným. Ten se v roce 2016 proslavil jako čtvrtý rozhodčí utkání Příbram-Slavia, kdy musel být pro opilství vyveden v průběhu utkání. 

Další dva noví obvinění v Berbrově kauze

Pokud jde o „kauzu Berbr“, v případě údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy a zpronevěry peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu obvinila policie na konci dubna dva další lidi. Informaci České televize ve středu ČTK potvrdila žalobkyně Daniela Bártíková z Vrchního státního zastupitelství v Praze. 

V kauze je tak nyní celkem stíháno 22 lidí včetně bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Jeden z nově obviněných je podle Bártíkové obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti se škodou přesahující 1,5 milionu korun, druhý z přijetí úplatku. Policisté také rozšířili obvinění u některých již trestně stíhaných lidí, tři nově viní ze zpronevěry, tři z podplacení a zbylé tři z přijetí úplatku.

Práce pro nového šéfa Národní sportovní agentury?

Pokud jde o Hořejšího skandální e-mail, je to zřejmě i práce pro nového předsedu Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera, jenž v pondělí nahradil ve funkci Milana Hniličku. Totiž aby předvolební akci konanou jménem FAČR ze titulu své funkce operativně zrušil. Ostatně NSA se angažovala už začátkem roku v případě volebních nesrovnalostí v rámci Středočeského krajského fotbalového svazu.

Vzhledem k trestnímu stíhání Romana Berbra a prošetřování dalších kauz, totiž Národní sportovní agentura v dotační výzvě konkrétně u FAČR opatřila dotační proces dvěma základními podmínkami. FAČR musí doložit dodržování demokratických zásad v průběhu voleb do svých fotbalových svazů. NSA si také vymínila, že posoudí nastavení protikorupčního programu FAČR. S tím, že v případě zjištění závažných nedostatků si Národní sportovní agentura vyhrazuje právo navrženou výši dotace krátit.

A tohle nadále platí, ať stojí v čele NSA kdokoli.

Jak to Poborský vysvětlí ve čtvrtek v debatě na ČT Sport?

Už ve čtvrtek 20. května se od 20.15 hodin (po finále Českého poháru/Mol Cupu Viktoria Plzeň- Slavia) na ČT Sport koná první ze tří velkých debat tří kandidátů  na předsedu FAČR.

Bude zajímavé sledovat, jak Karel Poborský, který se veřejně vymezuje proti Romanu Berbrovi i Martinu Malíkovi a vyčítá Petru Fouskovi, že kdysi dělal poradce Miroslavu Peltovi, vysvětlí svůj pondělní strahovský předvolební mítink s Malíkem, Peltou a Šádkem, který mj. Berbrovi nechal postavit ve Doosan Areně ve Štruncových sadech patrně nejluxusnější VIP v české lize.

A jak vysvětlí, že tyto akce na jeho podporu svolává jménem FAČR berbrovec namočený v „Náčelníkově“ kauze Jan Hořejší.

S těmito lidmi chce Karel Poborský čistit český fotbal? 

Tak hodně zdaru.

Schranz do Slavie? Pelta není švorc, chystá příchody několika kvalitních hráčů a sní o základní skupině EKL