Glosa Honzy Rajnocha: Volbu předsedy FAČR rozhodl mistrák. Doufám, že v 18 týmech liga dál nebude, reprezentaci pořád věřím

Glosa Honzy Rajnocha: Volbu předsedy FAČR rozhodl mistrák. Doufám, že v 18 týmech liga dál nebude, reprezentaci pořád věřím
KOMENTÁŘ

Celý fotbalový život jsem trávil na hřišti a teď sbírám obrovské zkušenosti v roli funkcionáře. Je to jiný svět a mám se co učit. Prošel jsem si volební valnou hromadou na okrese, v kraji a teď jsem byl i na té velké. Předsedou FAČR se stal Petr Fousek. Mám radost, že se nepotvrdily zprávy o vítězství Karla Poborského. Česká reprezentace prohrála před EURO v Itálii. Výkon dobrý nebyl, ale národní tým bych nezatracoval. Kluci během čtrnácti dní hrát fotbal nezapomněli. Mnohokrát jsem zažil, že když se tolik nedařilo v přípravě, tak o to lepší pak byla následná akce.


Největší pozornost se soustředila na to, kdo povede dál český fotbal. Šéfem FAČR se stal Petr Fousek. Možná v předvolebních diskusích působil trochu stroze, Karel Poborský byl emotivnější. Ale na valné hromadě, kde to byl sportovní terminologií řečeno mistrák, prodal Petr Fousek své letité funkcionářské zkušenosti.

Na valné hromadě zaznělo hodně kritických slov při čtení finanční zprávy od revizní komise. Pan Šimek si rozhodně nebral servítky a tady vidím první velkou změnu, protože dřív to takhle určitě nefungovalo. V následném představení kandidátů na to všechno Petr Fousek dokázal lépe reagovat a Karla Poborského převálcoval. Karla si však vážím za to, co všechno pro český fotbal udělal. A to coby hráč i při rozvoji mládeže v rámci akademií. Věřím, že v tom bude i dál pokračovat.

Vše mohlo dopadnout ještě lépe, kdyby uspěli i Vláďa Šmicer s Ondrou Lípou. Oba byli u vzniku F-evoluce, v níž odvedli spoustu skvělé práce. Určitě i s nimi tak bude Petr Fousek dál spolupracovat. Česká komora zkrátka ukázala, že se jí staré pořádky stále líbí. Morava to ale celkově zachránila, za což jí patří velký dík.

V médiích rezonovalo téma, že by nejvyšší soutěž mohla i v příští sezoně pokračovat s osmnácti týmy. Věřím, že k ničemu podobnému nedojde, rozhodovat o něčem takovém po odehrané sezoně je nesmysl. Do budoucna je ale určitě možné se bavit jak o osmnáctičlenné lize, tak i o soutěži se čtrnácti týmy, kde by bylo víc kvalitních zápasů. To je určitě téma k debatě. Pevně věřím, že v osmnácti týmech se však příští ročník hrát nebude.

Každým dnem se nám blíží EURO. Český tým prohrál v Itálii, která patří mezi absolutní špičku. Výkon našeho týmu nebyl dobrý, ale občas takové zápasy prostě přijdou. Mohlo se projevit třeba i to, že naše liga končila o týden později než soutěže v Evropě. Výkon každopádně nebyl ideální především v obraně, rychlostně jsme vůbec nestíhali. Přišly smolné góly a dospělo to do stavu, kdy si s námi Italové dělali, co chtěli. Je to políček, ale je dobře, že přišel ještě před začátkem turnaje.

Třeba hokejisté jeli na mistrovství světa v situaci, kdy jen vyhrávali. Mluvilo se tak o zlatu nebo přinejmenším o medaili, jenže konec nastal už ve čtvrtfinále... Já zkrátka fotbalové reprezentaci pořád věřím. Základ mužstva je ze Slavie a kluci během těch pár dní fotbal hrát nezapomněli. Itálie byla navíc hodně tučné sousto. Výsledek nebyl lichotivý, ale fakt bych reprezentaci věřil. Až šampionát ukáže, jak na tom opravdu jsme.

Problém jsem viděl hlavně v rozehrávce, kde nám hodně chybí naše aktuální stoperská jednička - Ondřej Kúdela. Ten se kvůli trestu na EURU neukáže. O složení stoperské dvojice se hodně mluví. Nevím, jestli do týmu ještě sahat personálně. Hráli jsme s hodně vytaženým obranným blokem, ale ten by možná nemusel být až tak vysoko. Možná by stálo za to i lehce pozměnit organizaci hry.

Otázkou zůstává, jak na tom budou Čelůstka s Kalasem zdravotně. Nabízí se i slávistická varianta se Zimou a Holešem, kteří spolu obstáli v pohárové Evropě. Jejich souhra s Bořilem a Coufalem na krajích by také mohlo být plus. Trenér Jaroslav Šilhavý má každopádně o čem přemýšlet. Do startu EURO ještě pár dní zbývá a jsem moc zvědavý, jak tuto klíčovou otázku vyřeší. 

Šádek má kromě Plzně řídit i Zbrojovku, protože chodí s majitelovou dcerou. To je ale střet zájmů jako Brno