Nejhorší rozhodčí roku vybrán už v lednu? Zambijec zvažovaný na finále MS ukončil zápas už v 85. minutě!

Herně je zatím Africký pohár národů katastrofa, v jediném zápase - hned úvodním mezi Kamerunem a Burkinou Faso - zatím padl víc než jeden gól. A tak si veškerou slávu místo Salaha, Maného nebo Keity přisvojil zambijský rozhodčí Janny Sikazwe. V zápase mezi Tuniskem a Mali. A byl tak “úspěšný,” že jej po zápase málem napadl kouč Tuniska.

Dvě penalty a jedna červená karta. Všechny tyto rozhodnutí konzultovány s VARem. Navrch devět střídání. Přesto rozhodčí Janny Sikazwe neuznal za vhodné v zápase mezi Tuniskem a Mali nastavit ani minutu. Respektive mu přišlo rozumnější ukončit zápas sedmnáct sekund před vypršením oficiální hrací doby. Přičemž se jednalo už o druhý pokus o závěrečný hvizd. Poprvé Sikazwe “naposledy” foukl do píšťalky už v 85. minutě. Když zápas Afrického poháru národů opravdu definitivně ukončil, strhla se mela. A Sikazwe byl málem inzultován rozzuřenou lavičkou Tuniska  v čele s koučem Mondherem Kebairem.

Bez výkonu rozhodčího, jehož jméno mimochodem bylo zvažováno když se vybíral hlavní rozhodčí pro finále Mistrovství světa 2018 (v Lužnikách zápas mezi Francii a Chorvatskem naštěstí pískal argentinský Nestor Pitana), by se jednalo o nezajímavý zápas. Mali se po penaltě za ruku dostalo do vedení, Tunisko mělo ze stejné situace možnost vyrovnat. Zatímco ale Ibrahima Koné v prvním případě uspěl, pokus tuniského Wahbi Khazrího gólman Mali zneškodnil a Maljici se připravovali, že budou bránit v nastaveném čase těsné vedení.  Sikazwe ale - byť obě penalty, stejně jako následnou červenou kartu pro Malijce Tourého - zápas ukončil.

Nejprve pokusně už v 85. minutě, poté definitivně v momentu, kdy televizní časomíra ukazovala 89:43.  Na hřišti se spustila mela a trojici rozhodčích eskortovali do útrob stadionu pořadatelé. Tím ale skandál podle všeho neskončil. Dvacet minut po “skončení zápasu” se Malijci zjevili na hřišti k dohrávce předpokládaného nastavení. Nedostavili se ale Tunisané. Podle spekulací komentátorů tito doufali, že bude znovu odehrán celý zápas. Kouč Tuniska to nicméně zdůvodnil tím, že hráči už v daný moment absolvovali pozápasovou rekonvalescenci. Africký šampionát má tak velký skandál už prvních dnech.

zdroj: SkySports