Beránek opouští Eden kvůli volání FAČR: Byl jsem u vývoje mladíků, jimž věřím, že jednou budou dominovat v české lize

Beránek opouští Eden kvůli volání FAČR: Byl jsem u vývoje mladíků, jimž věřím, že jednou budou dominovat v české lize

Miroslav Beránek skončil po pěti letech ve funkci šéfa slávistické akademie, vyslyšel volání Zdeňka Psotky a má před sebou novou kariérní výzvu v podobě role šéftrenéra mládežnických reprezentací pod záštitou FAČR.

"Nikdy na toto krásné a úspěšné období nezapomenu, mám slávistické srdce. Byl jsem u zrodu a vývoje mladých hráčů, kterým věřím, že jednou budou dominovat v české lize. Odvedli jsme kus práce, která se nám už teď vrací právě výkony jednotlivců. Týmové úspěchy, které jsem v akademii zažil, byly logickým vyústěním individualit. V akademii jsme pracovali jako rodina. Teď, když mě oslovil Zdeněk Psotka, zda bych se nechtěl podílet na vedení mládežnických reprezentací, tak jsem na to kývnul s tím, že dál chci sloužit českému fotbalu na té nejvyšší úrovni," uvedl v interview pro web slavia.cz pětašedesátiletý odborník.

Během jeho působení ve Vršovicích si mladí slávisté zahráli i UEFA Youth League. "Mládežnickou ligu mistrů jsem vnímal jako obrovskou zkušenost pro tehdejší trenéry, hráče, pro rodiče hráčů a celého toho ročníku. Zároveň to bylo velká zkouška i pro nás, jako pro organizátory, protože jsme Xaverov dokázali díky tomu vylepšit a zrekonstruovat tak, aby splňoval veškeré podmínky. Dnes se to vyplatilo, že už Slavia nemusela tolik investovat, aby se na Xaverově mohla hrát druhá liga. No a samozřejmě to byla velká konfrontace s hráči, kteří už teď někteří hrají Bundesligu, nebo nastupují za první týmy. Jako Slavia jsme obstáli, získali jsem devět bodů, každý z těch týmů ve skupině jsme porazili a myslím si, že nejen pro hráče, ale i pro mě, to byly nezapomenutelné zážitky. A to už jsem toho ve fotbale zažil mnoho," podotkl na webu slavia.cz bývalý kouč Astany, AAl Wasu či Debrecínu.

Extrenér Kazachstánu, jenž asistoval i u áčka české repre a vedl také jednadvacítku, opouští loď po ročníku, ve kterém se staly výběry U19 a U17 mistry a vítězi Československých pohárů. "Nezmiňoval bych jen tituly jako takové, ale řekl bych, že je to výsledek systematické práce a přirozený důsledek toho, že chceme vychovávat hráče a s tím jsou spojené i přirozeně týmové úspěchy. Je to odměna za kvalitní práci, která se v akademii odvádí. Z hlediska týmových úspěchů už ničeho víc dosáhnout ani nešlo. Ale co mě těší víc je to, že slávističtí hráči jsou základem všech dorosteneckých reprezentací. V budoucnu z mé nové pozice budu i dohlížet na to, aby v národních týmech dobře reprezentovali jak naši zemi, tak vlastně i Slavii," doplnil.

Sám se podílel na příchodu celé řady mladých hráčů. Které naděje mohou podle jeho názoru prorazit velice brzy? "V tuto chvíli bych nechtěl jmenovat jednotlivce, protože spousta z nich už je v každé kategorii reprezentace, nakukují do ligy, jsou součástí prvoligových A-týmů, to už jsou dílčí úspěchy. Teď se jen ukáže, kdo jak se na dospělý fotbal adaptuje, kdo jak to bude mít srovnané v hlavě, jak se vyrovná s tlakem, který na ně bude čím dál tím více vyvíjen. To bude na nich, čistě individuální věc. Ale globálně vidím, že když je šest až sedm hráčů v jednotlivých reprezentacích ze Slavie, tak kdo jiný by měl v budoucnu hrát v těch nejlepších týmech české ligy," uzavřel na stránkách slavia.cz expert, jenž v tuzemsku trénoval kromě áčka Slavie také Kladno, Blšany nebo Brno.

Z posily last minute hlavní tahoun týmu? Mihálik může být pro Slovácko výhrou jackpotu!

Zdroj: slavia.cz