Oslava ligy na Slovácku! Kdy se už Příhoda rozloučí se sudími z Berbrových časů: Fraňkem, Proskem či Berkou?

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Pokud by Viktoria Plzeň, jež v sobotu s jednou jedinou střelou zvítězila 1:0 v Liberci, vyhrála svůj odložený domácí zápas se Zbrojovkou, vedla by ligu o tři body. Nyní je o skóre druhá za vedoucí Slavií, která v neděli večer ztratila dva bodíky remízou na Slovácku (1:1). Byla to ovšem oboustranná oslava útočného ligového fotbalu, tomuto utkání by spíš slušel výsledek 3:3. To Sparta den předtím doma opět ztrácela, když už potřetí za sebou jen „plichtila“, tentokrát 0:0 s hodně průměrným Zlínem. Dánský kouč Letenských Priske mluví sice hezky o výzvách, ale pokud to takto půjde dál, může být časem také vyzván k odchodu. Odejít už ovšem dávno z české ligy nejspíš měli sudí z berbrovských časů (ať už ze hřiště nebo od videa), tedy Franěk, Berka či Proske. Ti byli o víkendu opět v akci a stali se středem všeobecné kritiky.

Nedělní večerní duel v Uherské Hradišti nabídl z hlediska české nejvyšší soutěže skutečně nevídanou podívanou. Jak se shodli oba trenéři, Martin Svědík i Jindřich Trpišovský, mohly vyhrát oba týmy a mělo padnout mnohem více gólů. Slovácko po dvou prohrách (1:2 s Libercem a 0:3 v Plzni) už muselo zabrat, navíc mu pomohl rychlý a šťastný gól v úvodu po Santosově chybě a Kačarabově teči. Kdyby Svědíkovi svěřenci za stavu 1:0 proměnili alespoň jednu z tutovek, které měli ve druhé půli na kopačkách Trávník a Mihálik, asi by slavně zvítězili.

Na druhou stranu, kdyby Slavia vyrovnala už do půlky, kdy měla značnou  převahu a také řadu šancí, kdyby platil Teclův centimetrově ofsajdový gól do šatny nebo kdyby se penalta pískala už na začátku druhé půle, kdy Tomičovu ruku podivně, podle všeho v rozporu s realitou, posoudili hlavní sudí Zelinka i VAR Franěk, nejspíš by se nakonec radovala ze tří bodů ona. Nakonec z pokutového kopu, který se zase nelíbil Svědíkovi,  vyrovnával Provod až v 74. minutě.

Není ruka jako ruka

Zkušený rozhodčí Zelinka píská anglickým stylem, některé ostřejší situace na hraně rád pouští. To se ovšem v neděli koučům oběma týmů nelíbilo, takže shodně viděli za své hodně divoké protesty žluté karty.  Sporné však byly hlavně dvě situace z druhého dějství před brankou Slovácka za stavu 1:0.

Nejprve zahrál Tomič na zemi rukou.

„Souhlasím s pány experty O2 TV Sport Švancarou a Podaným. Je jistě možné, že pravidlům všichni tři náležitě nerozumíme. Ale argumentaci sudího Zelinky, že si Tomič nastřelil míč na ruku sám, v téhle situaci neakceptuji. Podle mě se tento výklad aplikuje jen při odkopu, kdy si to sám hráč napálí do ruky,“ napsal Luděk Mádl ze Seznamu Zprávy na Twitter.

Pozdě večer se pak v  nedělním pořadu ČT Sport Dohráno k Petru Švancarovi, Jakubu Podanému a Luďku Mádlovi přidal i expert České televize Luboš Kalouda, mimo jiné Zelinkův přítel z Brna. „Míra mi k tomu jistě něco řekne, ale já musím říci, co si o téhle situaci myslím: jasná penalta. Tomič si balon nenastřelil, on si ho přidržel a posunul, čímž získal výhodu,“ vysvětloval Kalouda.

Zelinka si pak sice v televizním rozhovoru hájil své stanovisko, jak píšeme v jiném článku na efotbale, ale opravit ho mohl a podle všeho měl především videorozhodčí Pavel Franěk, který měl situaci v klidu jako na dlani. Jenže to neudělal.

Při pozdější penaltě za Kadlecův zákrok na pronikajícího slávistu Lingra trenér Slovácka Martin Svědík namítal, že k tomu došlo na hraně či dokonce před pokutovým územím. Zprvu to tak možná vypadalo, ale lajna je jednak součástí pokutového území a hlavně, jak potom ukázal záběr České televize, Kadlec poté ještě Lingrovi přišlápl nohu, a to už uvnitř šestnáctky.

Slavia tak potvrdila, že proti soupeřům typu Pardubic či Teplic dokáže hravě nastřílet šest, sedm gólů, ale se silnějším a v defenzivě organizovaným soupeřem má problémy. Zvláště když prohrává. Což platí i pro útočníka Stanislava Tecla. Ten se sice v neděli alespoň jednou proti Slovácku prosadil, ale bylo to z ofsajdu.

Kozel měl problém s „legendou“

To nesmírně efektivní Viktorii Plzeň v Liberci stačila k výhře jediná Sýkorova střela na bránu. Ovšem Liberečtí nemohli přijít na jméno dalšímu mazákovi z berbrovských časů, opavskému sudímu Zbyňku Proskemu. Ten se coby „legenda“ zapsal do dějin české ligy tím, že v utkání Plzeň-Jihlava zastavil jihlavského Harbu, který šel sám na plzeňskou branku, tím, že ukončil první poločas ještě před vypršením pětačtyřiceti minut.

Opravdu musí tento Berbrův oblíbenec, před časem odsunutý do druhé ligy, pískat nejvyšší soutěž? Navíc zápasy Plzně k tomu?

Jak si všiml i deník Sport, sudí Proske v sobotu rozezlil domácí fanoušky, hráče i k trenéra Luboše Kozla, jinak známého gentlemana a kliďase, který tentokrát  od arbitra viděl žlutou kartu. Nelíbilo se mu totiž plzeňské zdržování  či ostré  zákroky, například „strom“, který nasadil viktoriánský kapitán Jan Hejda menšímu Christianu Frýdkovi.

„Z mého pohledu bych asi neměl hodnotit rozhodčí, obrázek si ale udělá každý sám,“ pravil liberecký středopolař Matěj Valenta, který se hned po příchodu na hostování ze Slavie objevil v základní sestavy Slovanu.

Luboše Kozla, jak potom zopakoval i v televizním rozhovoru,  nejvíce naštvala situace ve druhé půli. Hosté střídali dva hráče najednou, akce se protahovala nepřijatelně dlouhým způsobem. Kolumbijec v západočeských službách Jhon Mosquera schválně zůstával na hřišti, Plzeň tak měla na trávníku dvanáct hráčů a evidentně zdržovala.

„To mě tedy naštvalo hodně. Soupeř střídá dvě minuty, neví se, kdo má jít dolů. Sudí nám ukáže, že za to nastaví dvě minuty a pak dohromady přidá jen tři. Na Slovácku se hrálo navíc sedm minut, v Olomouci šest. Tady tři, nevím proč,“ zlobí se Kozel na Proskeho.

Nejen Proske, ale i Priske v hlavní roli

To jeho skorojmenovec, sparťanský trenér Priske  moc času nemá.

Diváky vypískaní sparťané proti Zlínu nastoupili v útoku s Kuchtou, který si odpykal pětizápasový trest, i se Čvančarou, ti ale ve svých možnostech zklamali. Priskeho svěřenci nakonec měli štěstí, že Zlínští ani jednu ze svých tří brejkových velešancí neproměnili, jen jednou nastřelili břevno.

Dánský kouč Brian Priske, který dosud vystupoval docela sympaticky, už začal připomínat odchody Hložka, Hancka a Dočkala a mluvit  o tom , že „nevidí problémy, ale výzvy“.

„Vím, že nemáme času nazbyt, zvlášť tady ve Spartě. Nemůžu změnit posledních osm let, kdy Sparta nezískala titul, musím se snažit ovlivnit to, co přijde. Je před námi hodně práce. Tomáš Rosický, Tomáš Sivok, já i všichni ostatní děláme vše pro to, aby se výsledky zlepšily. Ale nejsme kouzelníci, nejde to lusknutím prstu,“ dodal Brian Priske s tím, že všichni, co jsou na Letné, dělají vše, co mohou, pro to, aby se situace zlepšila.

No jo, ale jak to, že to Michalu Bílkovi, kterého údajně Tomáš Rosický chtěl předtím angažovat místo Pavla Vrby, v mnohem méně komfortních ekonomických podmínkách v Plzni šlo a stále jde tak rychle?

A co penalta za zákrok na Karabce?

Na druhou stranu, jak zmínil v pořadu Dohránu i Luboš Kalouda, Sparta měla po zákroku na pronikajícího Karabce podle všeho kopat pokutový kop. „Jasná, stoprocentní penalta,“ byl si jistý Kalouda. Mladý Karabec si pro pokutový kop šel možná až příliš okatě, ale tohle se nejen v české lize píská.

Účastník „Náčelníkových“ plzeňských plesů pro „spokojené podané“ Ondřej Berka byl však v sobotu večer jiného názoru. Možná už nyní na Letné vědí, proč tohoto sudího minulou sezonu, když to ještě šlo, konkurenční Slavia vetovala.

Všem je jasné, že kvalitní rozhodčí nerostou na stromech a že jich je v Česku nedostatek. Ale opravdu je nutné dva roky od Berbrova zatčení stále do ligových zápasů nasazovat sudí, jako jsou Franěk, Berka, Proske (či Orel)?  Poslední kolo opět ukázalo, že ztracenou důvěru hráčů, trenérů a zejména fanoušků si tito arbitři svými současnými výkony jen tak nezískají.

Bojím se, aby se Plzeň nestala potravou obrů. Pro Slavii bude povinností postoupit dál, prohlásil Vízek