Slavii ve šlágru srazila červená karta s penaltou, na bezradnou Spartu se už hází světlice

PĚT UDÁLOSTÍ LIGOVÉHO KOLA

Šlágr mezi Viktorii Plzeň a Slavií Praha ovládli domácí poměrem 3:0, utkání přišlo o náboj již na konci první minuty, kdy přišla červená karta pro hosty a penalta pro domácí. Pátou remízou v řadě si fanoušky opět pobouřila Sparta, senzací je i nečekaná domácí porážka Slovácka 0:2 od Jablonce, který už třetí soutěžní duel neobdržel branku.

Penalta ano, ale červená? Plzeň rozhodla šlágr v samotném úvodu

Viktoria Plzeň deset zápasů v řadě nenašla recept na pražskou Slavii, v nedělním šlágru 9. kola se jí to ale konečně povedlo. O osudu utkání ale bylo rozhodnuto už po první minutě. Plzeňský gólman Jindřich Staněk napálil míč na útočnou polovinu a Jhon Mosquera se dostal před slávistu Eduarda Santose.

Výsledkem byl kontakt v pokutovém území, pokutový kop a také červená karta pro hostujícího obránce. Především udělení červené karty mohlo vzbuzovat pochybnosti. Žádná porada s videem ale neproběhla, hostující Santos se musel poroučet do kabiny a domácí útočník Tomáš Chorý z penalty prakticky rozhodl.

„Víme, že Santos je silný v odebírání míče, že je klidný. Ale někdy to s klidem přehání,“ podotkl kouč Plzně Michal Bílek, který měl Santose na hostování v minulé sezóně. Tehdy pomáhal Plzni dobrými výkony k titulu, nyní „pomohl“ Plzni opět.

Slavia se bojí o Olayinku, Plzeň pro změnu o Sýkoru

Nepříjemnou dohru má šlágr kola mezi Viktorii Plzeň a Slavii Praha pro oba celky. Plzni se už v první půli po kontaktu s Peterem Olayinkou nepříjemně zranil záložník Jan Sýkora, jenž se po pár minutách po střídání „dobelhal“ na lavičku domácích o berlích.

„Jedná se o koleno. Uvidíme po pondělním vyšetření. Máme mimo už dva ofenzívní hráče Honzu Kopice a Honzu Klimenta. Pokud by vypadl na delší čas i Sýkora, bylo by to nepříjemné," vyjádřil se k množící se marodce Michal Bílek. Podobně je na tom ale i Slavia.

Ta má mimo hru Yiru Sora a Ivana Schranze, nyní se na marodku pravděpodobně přidá Peter Olayinka, kterému v pokutovém území „přišpendlili“ ruku Havel se Staňkem. Poločas sice ještě Olayinka dohrál, do druhé půle už nicméně nenastoupil.

Sparta v útoku znovu pohořela, výsledkem bylo házení světlic při děkovačce

Zisk mistrovského titulu? Sparta po páté remíze v řadě ztrácí na Viktorii Plzeň osm bodů, úřadující mistr má navíc utkání k dobru. Před solidní návštěvou na Letné (15 457 diváků) se Sparta proti ostravskému Baníku prezentovala územní i herní převahou, ze všeho ale vytěžila jediný gól.

Ten už ve 22. minutě se štěstím vstřelil Lukáš Sadílek, pro kterého to byla premiérová trefa v dresu Sparty. Jenže v ofenzivě to drhne, což potvrdil i Jan Kuchta, který by se měl starat právě o útočnou potenci. „I ten jediný gól, který jsme dali, byl šťastný. Padl po odrazu. Nemáme finální zakončení, v tom je ten problém,“ neskrýval rozčarování bývalý útočník Slavie.

To Baník vytěžil z minima maximum. Jedinou ránu mezi tři domácí tyče vyslal na začátku druhé půle Jiří Klíma a nakonec z toho byl bodový zásah. Není se tak čemu divit, že sparťanským fanouškům už pomalu dochází trpělivost. Při závěrečné děkovačce domácí kotel zasypal hřiště světlicemi a dalšími předměty. Pro Spartu se jedná o nejhorší start za posledních 17 let a je zřejmé, že v zápasech proti Hradci Králové a Zbrojovce Brno po reprezentační pauze už může jít o víc než jen o body.

Slovácko doma bezzubé, Jablonec potřetí za sebou s čistým kontem

Slovácko poprvé od 12. března, kdy remizovalo s Baníkem Ostrava, nevstřelilo doma branku a podlehlo Jablonci 0:2. Slovácko se tak i přes sympatické výkony v Evropské konferenční lize nachází v herní křeči, neboť na vítězství čeká už sedm utkání.

Po dvou ligových remízách přišla tentokrát porážka, což znamená jediné – Slovácko se propadlo až na dvanácté místo ligové tabulky za Baník Ostrava. „Jablonec vyhrál zaslouženě, byl v tomto zápase lepší. Naše práce v defenzivě jen nahrávala tomu, jak to potom dopadlo,“ prohlásil kouč domácích Martin Svědík s tím, že se již celý realizační tým těší na reprezentační přestávku.

To Jablonci pauza možná uškodí. Na začátku sezóny se svěřenci kouče Davida Horejše trápili a na první vítězství čekali do minulého týdne. Po Hradci Králové v poháru přehráli Motorlet Praha a nyní i Slovácko. Ve všech třech zápasech navíc Jablonec neinkasoval jediný gól.

Koubek hledá správnou sestavu, ofenziva ale bez Vlkanovy mlčí

V Mladé Boleslavi na konci srpna se ještě Hradec Králové dokázal bez Adama Vlkanovy obejít, po jeho odchodu se ale nyní začínají Votroci trápit. Bezbranková remíza doma s Baníkem, následně porážka od Jablonce a nyní další domácí remíza bez branek se Zlínem.

Kouč Miroslav Koubek hledá správné ofenzivní rozložení. Proti Baníku hrál Hradec 5-4-1 s Danielem Vašulínem na hrotu, v Jablonci se k němu připojili Filip Kubala a náhrada za Adama Vlkanovu Matej Trusa, v neděli hrál podhrota Pavel Dvořák. I tentokrát ale Hradec vyšel střelecky naprázdno.

„Dominovaly defenzivy, to jsme tušili. Herní výkon směrem dozadu považuji za vynikající, ale nedali jsme branku, tudíž mám výtky k útočné fázi. Do bloku je to těžké, nějaké náznaky tam byly, bohužel kluci na hrotu nyní nejsou v úplně optimálním rozpoložení. Tak to prostě je, mužstvo dřelo, pracovalo, je z toho spravedlivá remíza" mrzelo trenéra Votroků Miroslava Koubka. Jeho tým je tak před reprezentační pauzou na sedmém místě tabulky.