Slavia je venku, Slovan jde dál, v Rize řádil za Fialky Barák, Slovácko plichtilo na Partizanu

Zatímco Slavii finálové zápasy posledního kola postup ze skupiny Konferenční ligy do jarního playoff nepřinesly, z průniku do jarních bojů se raduje třeba Slovan Bratislava.

Český reprezentant Antonín Barák pomohl fotbalistům Fiorentiny gólem a asistencí k výhře 3:0 na hřišti rižského celku RFS v závěrečném 6. kole základní části Evropské konferenční ligy. Italský celek přesto skončil ve skupině A druhý, protože Basaksehir Istanbul zdolal skotské Hearts 3:1. Kluž porazila Ballkani 1:0 a postoupila ze skupiny G do vyřazovací fáze na úkor pražské Slavie, která navíc pouze remizovala doma se Sivassporem 1:1.

V duelu RFS s Fiorentinou už ve třetí minutě nahradil v domácím týmu český záložník Petr Mareš zraněného Dubru. O chvíli později se hlavičkou prosadil Barák. V závěru úvodního dějství domácí útočník Ilič po Marešově centru trefil jen břevno a místo toho se těsně před přestávkou dvakrát prosadili hosté. Barák prodloužil Venutiho roh před branku, odkud zakončil Cabral. V nastavení se parádní dalekonosnou ranou do "šibenice" prosadil Saponara. RFS ani na šestý pokus v hlavní fázi Konferenční ligy nezvítězil.

Kluž nastoupila proti kosovskému Ballkami s vědomím, že díky dvěma výhrám nad Slavií jí triumf zajistí postup bez ohledu na výsledek souběžně hraného zápasu Pražanů s prvním Sivassporem. Vítězství rumunského celku zařídil v 17. minutě Boateng. Vedení mohl navýšit po půlhodině hry Deac, jenže penaltu neproměnil. Kluž obsadila druhé místo a na jaře si zahraje úvodní vyřazovací kolo soutěže.

Skupinu H ovládl díky vítězství 2:1 na hřišti Žalgirisu Vilnius úřadující slovenský mistr Slovan Bratislava. Obě jeho branky vstřelil v úvodních 23 minutách Srb Čavrič. Druhou příčku kvůli horší bilanci ze vzájemných zápasů se Slovanem obsadila Basilej, která v Jerevanu porazila tamní Pjunik rovněž 2:1.

Alkmaar v přímém souboji o vítězství ve skupině E porazil Dnipro-1 2:1. V závěru utkání rozhodl o triumfu nizozemského celku domácí útočník Pavlidis.

Gent rozstřílel Molde 4:0 a na jeho úkor skončil ve skupině F druhý. Suverénní Djurgaarden udržel neporazitelnost a v šestém utkání hlavní fáze si připsal páté vítězství. Irský Shamrock Rovers doma zdolal 1:0.

Losování úvodního vyřazovacího kola Konferenční ligy je na programu v pondělí.

RFS Riga - Fiorentina 0:3 (0:3)
Branky: 7. Barák, 45. Cabral, 45.+2 Saponara.

Basaksehir - Hearts 3:1 (2:0)
Branky: 4. Ndayishimiye, 33. Gürler, 65. Özcan - 90. Atkinson.

Alkmaar - Dnipro 2:1 (1:1)
Branky: 8. Odgaard, 87. Pavlidis - 40. Dovbyk.

Apollon Limassol - Vaduz 1:0 (1:0)
Branka: 31. Roberge.