Chorá liga ve VARu. Neposouzený faul Olayinky na Ndefeho? A co první muž českého fotbalu podceňuje?

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Liga je ve varu. Tedy spíš ve VARu, protože videoverdikty v poslední době hýbou důležitými zápasy. V předposledním ligovém kole byl kritizován a hned ještě v sobotu večer odvolán z dalšího působení VAR Pavel Franěk, protože zidanovskou hlavičku plzeňského útočníka Chorého do hlavy dánského obránce ve službách Sparty Sörensena v závěru první půle utkání Plzeň-Sparta (0:1) neposoudil na červenou kartu. V neděli pak v Edenu po duelu Slavia-Baník Ostrava (3:1) zase čelil kritice jeho náhradník Tomáš Kocourek (Franěk měl být původně u videa i na tomto střetnutí), protože za stavu 1:1 před druhým gólem červenobílých neposoudil jako faul to, že domácí kapitán Olayinka v souboji uprostřed hřiště šestnáct vteřin před vstřelením branky šlápl na nohu baníkovci Ndefemu.

Slavia dostala situaci do svých rukou

Do tabulky se zasloužená výhra Sparty v Plzni (po dlouhých jedenácti letech), která zastavila plzeňskou šňůru 35 duelů bez ligové porážky, a vítězství 130tileté Slavie proti stoletému Baníku promítly do tabulky tak, že červenobílí ztrácejí na Západočechy už jen bod a Letenští devět bodů (na Slavii osm). Viktoriáni i sparťané však mají k dobru domácí středeční dohrávky (17.00: Plzeň-Zbrojovka Brno, 19.30: Sparta-Slovácko). Pokud v nich uspějí, budou sešívaní mít na plzeňského mistra čtyřbodové manko, sparťané pak na slávisty pětibodové.

I tak ale mají už nyní červenobílí zase zisk titulu ve svých rukou. Když všechno vyhrají, včetně jarního domácího zápasu s Plzní a nadstavbového duelu se Západočechy, vrátí se po roce ligové prvenství do Edenu.

Sparta byla lepší, i když sudí pomohli Viktorii

A teď zpět k rušnému víkendu. Pokud jde o Spartu, po debaklu na Slavii (0:4) jí pomohl odklad utkání se Slováckem, jež se nehrálo kvůli mlžnému posunu uherskohradišťského duelu EKL s Kolínem nad Rýnem.

Nutno dodat, že dánský trenér Brian Priske postavil v Edenu rozložené Letenské až překvapivě dobře na nohy, v první půli byli jasně lepší než po Lize mistrů poněkud unavená Viktoria.

Druhý poločas jinak dosti průměrného duelu ovlivnila výše zmíněná situace z konce první půle a nevyloučení Chorého.

Plzeň se sice zlepšila, ale větší šance i tak měli sparťané – hlavičkující Zelený a pak letenský kapitán Pavelka, který se gólově prosadil v poslední desetiminutovce.

Čeho se sudí v Plzni bojí?

Sudí Dalibor Černý odpískal Plzeňanům první faul skoro až po hodině hry, pak jich v nervózní atmosféře přibylo. Bylo vskutku paradoxní, když plzeňští fandové kvůli tomu skandovali na dresu arbitra „Černá svině!“, přestože rozhodčí v tomhle duelu viktoriánům tolik pomohli. Stejně tak zběsilé reakce jindy klidného kouče Michala Bílka byly v kontextu sobotního večera zcela neadekvátní.

Člověk nemusí být expertem na odezírání z úst, aby to „ku.vu“, co opakovaně pouštěl Bílek směrem k sudímu, nerozpoznal. Kouč může být rád, že se to obešlo bez karetního postihu, k němu se hlavní sudí Černý ani čtvrtý rozhodčí Josef  Krejsa neodvážil.

A proč se bojí? Proč nebyl vyloučen Chorý?

Jak jsem už v sobotu večer napsal na Twitteru: „Protože v minulosti opakovaně chybující Pavel Franěk u VARu, protože opakovaně kvůli fotbalové korupci soudně trestaný Martin Chřestýš Svoboda ‚oficiální poradce‘ klubu, protože boss a Berbrův přítel Adolf Šádek coby místopředseda LFA a člen výkonného výboru FAČR. Stále dokola.

A rozvinul jsem to i na Facebooku: „Proč nedostal plzeňský útočník Chorý v závěru první půle duelu Plzeň-Sparta za svou zidanovskou hlavičku Sörensenovi červenou kartu? Protože tahle liga je chorá, pokapaná chřestýším jedem. Jak jsem už napsal v týdnu před zápasy Plzeň-Sparta a Slavia-Baník řečí klasika Ivana Horníka: Na obou zápasech pražských ‚S‘ bude sedět Pavel Fraňků, aby tam někdo náhodou nedělal nějaký ‚pí.oviny‘. A tím bysme měli ty ‚pražský m.dky‘ tak nějak pořešený!“

Není žádná radost býti prorokem

Opravdu člověk nemá radost z toho, když je v takových případech opět a znovu prorokem.

Není pak divu, že veliké množství souhlasných lajků na Twitteru získá tajemný kolega, který si říká Neobjektivní novinář: Když vám rozhodčí pomůže jednou, je to štěstí. Když vám rozhodčí pomůže dvakrát, je to náhoda. Když vám rozhodčí pomůže třikrát, je to záhada. Když vám rozhodčí pomůže zápas co zápas, je to Plzeň...“

Co Fousek podceňuje?

Kdyby byl Adolf Šádek pouze majitelem a ředitelem Viktorie Plzeň, ať si vozí na zápasy Ligy mistrů koho chce a fotí se tam s kým chce. Pokud míní zaměstnávat jako svého „poradce“ velmi nedůvěryhodného kamaráda a organizátora podivných spřátelených rozhodcovských whatsappových skupin, s kterým si telefonuje stokrát do měsíce, je to jeho reputační problém a ostuda. Ale pokud je Šádek zároveň vlivným členem vedení českého fotbalu (FAČR) a místopředsedou ligy (LFA), tak je to průšvih celého tuzemského sportu čísla jedna včetně jeho předsedy Petra Fouska.

Změny, jež se Fouskovo vedení snaží po loňském červnu ve fotbale provést či už provedlo, jsou tímto stavem silně poznamenány a je škoda, že si to Fousek neuvědomuje či nechce uvědomovat. Veřejnost, ale i politici, kteří mj. rozhodují o mnohamilionových státních dotacích, vidí totiž jen jeden fotbal. Co spadá do kompetencí FAČR a co do kompetencí LFA, je nezajímá. Jediné, co řeknou, když se podívají na ligu, je: „Nic se nezměnilo, je to stejné jako za Berbra.“

Příhoda? Už třetího sudího musí po zápase Plzně vyřadit

Komisi rozhodčích v čele s Radkem Příhodou slouží ke cti, že bezprostředně po zápase Plzeň-Sparta konstatovala, že Chorý měl být vyloučen, že VAR Franěk, který na to hlavního Černého neupozornil, byl okamžitě stažen z nedělního utkání Slavia-Baník a že se to projeví na jeho dalších nominacích.

Nejlepšího by bylo, kdyby účastník Berbrových plzeňských plesů Pavel Franěk po svých mnohých kiksech z české ligy zmizel navždy, už toho bylo dost. Příhodova komise si ale s jeho nominací opětovně naběhla.  Proč to dělá, je snad pod nějakým či něčím tlakem, že stále činí takové rizikové nominace?

Proskeho vytáhla zpět do ligy, svěřila mu zápas Plzně s Libercem a musela ho okamžitě poslat zpět na Moravu. Hocka, Chřestýšova kamaráda z narozeninových mejdanů, dala na utkání Plzeň-Slavia. Po Santosově vyloučení a penaltě ve 2. minutě ho ještě přikryla a poslala ho mj. na pohárový duel Domažlice-Sparta. Tam hráči třetiligové plzeňské farmy sparťany dokopali kvůli  Hockově benevolenci takovým způsobem, že Příhoda spol. museli tohoto sudího okamžitě stáhnout z ligy.  A teď to samé s Fraňkem. No a v záloze číhá ještě Berka, velký to „oblíbenec“ „Klokanů“ i slávistů.

Kocourek měl raději druhý gól Slavie zpochybnit

Co čert a Příhoda nechtěli, do problémů se v neděli v Edenu v duelu Slavia-Baník dostal i Fraňkův náhradník Tomáš Kocourek,

Takových soubojů je sice za zápas deset, ale podle jednoho záběru to vypadá, že za stavu 1:1 šestnáct vteřin před druhým slávistickým gólem domácí kapitán Olayinka v souboji o míč uprostřed hřiště šlápl ostravskému Ndefemu na nohu. Podle jiného záběru se nejdřív zdálo, že jako první naopak zasáhl Olayinkovu nohu Ndefe a ten mu až pak stoupl na nohu (proto také dával sudí výhodu Slavii), na dalším záběru to vypadá úplně nevinně.

Já bych ale za současné situace nejspíš kvůli tomu šlápnutí gól zrušil. Byť si myslím že třeba v Anglii by se tím patrně vůbec nezaobírali. Ostatně takhle to sudí Batík pouštěl celý zápas, v první půli před největší šancí Baníku to za stavu 0:0 také vypadalo, že Almási na půli hřiště fauloval Santose a hrálo se dál.

Sobota není neděle

Ovšem srovnávat to s kauzou Chorý a Franěk, jak se ozývá v některých médiích či na sociálních sítích?  Tohle bylo přece něco úplně jiného než v sobotu v Plzni, kdy Chorý dal Sörensenovi zidanovskou hlavičku.

Ano, Tomáš  Chorý pak přišel s příběhem o záři reflektorů v očích a prostorovém zmatení, o němž už předtím coby expert mluvil třeba Milan Fukal. I kdybychom tomu chtěli věřit, jako že to jde nesnadno, tak výsledek byl jasný a Pavel Franěk z toho takhle utéci nemůže.

Pět událostí 15. kola: Jurásek svými prvními góly sestřelil Baník, sparťanský úspěch v Plzni po 11 letech