Divočák Fillo. V červených kartách předehnal třeba Horvátha, akční je ve všech směrech

Divočák Fillo. V červených kartách předehnal třeba Horvátha, akční je ve všech směrech
GLOSA

Jestli v posledních dnech rezonuje fotbalovým děním jedno jméno, pak to Martina Filla. Jeho dvě červené během pár minut vzbudily velký rozruch. Jeho kariéra ale k tomu dlouho směřovala. Akční je totiž ve více směrech.

Po zápase, respektive tříminutovém minipředstavení, na hřišti Slovácka se Martin Fillo stal terčem zloby zlínských fanoušků a cílem posměchu všech ostatních. Nikdo nechápal, co mu běželo hlavou, když ošklivě fauloval Stanislava Hoffmana.

Během pár minut dostal dvě červené karty. Nejdříve před pár týdny jako střídající hráč dvě rychlé žluté karty proti Spartě, teď exces na Slovácku. Zapsal tak svou šestou a sedmou červenou kartu v první lize.

Nenápadně se tak dostal na čtvrté místo historických tabulek. Osm červených zápisů má například Rudolf Otepka, o jednu víc Miloslav Penner a se dvanácti kraluje současný trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý. Díky dvěma jarním zápisům se pak Fillo odpoutal třeba od Pavla Horvátha.

Co se rychlosti týče, Pennerovu tempu asi nikdo nikdy stačit nebude, červenou kartu dostal průměrně v každém osmadvacátém zápase. Pro srovnání, Fillo má tempo na každých 55 utkání. 

Zajímavé je, že průměr razantně snižuje hlavně v posledních letech. Jinými slovy, v posledních osmi sezonách nastřádal Fillo pět vyloučení, zatímco za zbytek kariéry pouze dvě. 

Velmi vysoko je i v kategorii žlutých karet. Žluté napomenutí viděl v lize už 71krát, což ho řadí do první dvacítky. 

Čím je to dáno? Rozhodně stylem hry. Fillo je velmi aktivním hráčem, dříve patřil mezi nejrychlejší hráče ligy, společně s jeho hbitostí a mrštností byl pro mnoho soupeřů nedostižný. Zde se dostáváme ke statistikám, které napoví, proč má Fillo tolik karet.

Při pohledu na čísla, která se v první lize sbírají od sezony 2013/14, uvidíme velmi zajímavá fakta. 

Tezi o tom, že byl pro mnoho soupeřů těžko chytatelný, potvrzuje i fakt, že od zmiňované sezony má třetí nejvyšší počet driblinků (859). Více má jen Jan Kopic (902) a Milan Petržela (1057). Přímo úměrně jde počet driblinků s počtem faulů, které pro tým získal. Zde je Fillo dokonce druhý (608), před ním je David Houska (632).

Fillovu agresivitu pak dokazuje i počet soubojů. I zde ho najdeme v první trojce, a to díky číslu 4378. Více soubojů podstoupil jen útočník Jablonce Martin Doležal (5141) a zkušený Milan Škoda (4561).

A co opačná role? Ta asi nejvíce odhalí Fillovu karetní sumu. Má totiž třetí nejvyšší počet spáchaných faulů za zmiňované období. S 393 fauly zaostává pouze o tři za Potočným a Daníčkem, žebříku vévodí Jan Bořil s 407.

Jak lze vidět, Fillo je nejen aktivním sběratelem karet, ale také borcem s velkým akčním rádiusem, který nejde pro ránu daleko. Otázka je, kolik čárek ještě v těchto kategoriích zapíše. Jeho budoucnost je totiž značně nejistá. 

Já už bych s ním trpělivost neměl. Nechtěl bych, aby byl dál v týmu, řekl Komňacký o zlínském Fillovi