Jedna z nejlepších akademií v zemi. Baník se má čím chlubit!

Ostravský Baník patří mezi kluby, které dokázaly českému fotbalu vyprodukovat velké množství kvalitních fotbalistů. V minulosti i v nedávné minulosti. Kterých pět borců v poslední době prokázalo, jak kvalitní akademii slezská značka má?

MAREK JANKULOVSKI

V Baníku byl už od útlého věku. Zpočátku klasický útočník se postupem času přešel na pozici klasického krajního obránce, který byl znám vynikající kopací technikou. Jeho levačka byla vyhlášená.

Jeho um zaujal italský klub z Neapole, kam také přestoupil z Baníku v roce 2000, po dvou letech měnil působiště, ale v Itálii zůstal, jelikož šel do Udinese. 

Od roku 2005 byl členem kádru hvězdného AC Milán, se kterým v roce 2007 triumfoval v Lize mistrů. V říjnu roku 2010 se Jankulovski vrátil do Baníku, ale hned v prvním utkání proti Hradci Králové si vážně poranil koleno a posléze ukončil fotbalovou kariéru. Do Baníku se vrátil v létě 2018 už jako funkcionář v roli sportovního ředitele klubu.

Obří stopu zanechal i v národním dresu. Má stříbro z EURA jednadvacítek a bronz z dospělé obdoby soutěže. Český dres navlékl dohromady v 78 utkáních, v nichž vstřelil dvanáct branek.

Foto: Profimedia