Mít tolik zraněných, to jsem ještě nezažil. Byla období, kdy jsem byl pod obrovským tlakem, pousmál se Horejš

Mít tolik zraněných, to jsem ještě nezažil. Byla období, kdy jsem byl pod obrovským tlakem, pousmál se Horejš
ROZHOVOR

Byť se na jaře herně i výsledkově zvedli, dávali spoustu gólů, na poslední chvíli spadli z prostřední skupiny do té o záchranu. Žádné harakiri ale nespáchali. Po nedělní výhře 1:0 nad Zbrojovkou už mají Jablonečtí jistotu, že nejvyšší soutěž neopustí. “Celou sezonu to bylo jako na houpačce. Já ale věřím, že se z toho poučíme a budeme ještě silnější. Věřím, že tu budu pokračovat,“ řekl trenér Severočechů David Horejš v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Jaká je to úleva, že dvě kola před koncem nadstavby jste dokráčeli k záchraně?
Jelikož tyhle zápasy hrát prostě nechcete, jsme samozřejmě rádi, že jsme to v co nejkratší době zvládli. Zvlášť když nám chybí tolik klíčových hráčů. Týmy jako Zlín, Pardubice či Brno byly na skupinu o záchranu nastaveny, my jsme tam spadli na poslední možnou chvíli. Museli jsme se na ni přeorientovat.

Jablonecká sezona je jako na houpačce. Kdy vám bylo nejhůře?
Nechytli jsme začátek. Měli jsme problémy s červenými kartami a dostalo nás to do složité situace, po podzimu jsme byli až třetí od konce. Ještě k tomu jsme v prvních čtyřech jarních kolech jeli na Slavii, Spartu a Baník, což nebylo vůbec nic příjemného. Svými výkony jsme se sice dostali, kam jsme se dostat chtěli, jenže přišel závěr jarní části a my vyfasovali pět gólů v Českých Budějovicích. Pak jsme neudrželi vedení s Olomoucí, což nás odsoudilo do té poslední skupiny.

V průběhu jara jste však chytili velmi dobrou formu. Kvitujete herní progres, který vaše mužstvo zaznamenalo?
Během jara tam herní progres skutečně byl, cítili jsme ho už na zimním soustředění. Tušili jsme, že jdeme správným směrem. Vyšvihli jsme se až na sedmou pozici, vstřelili pátý nejvyšší počet branek v základní části. Bohužel nám ale vypadli klíčoví hráči jako Kratochvíl, Houska nebo Malínský, zraněných jsme v sezoně měli spoustu. V těch rozhodujících zápasech nám tihle kluci chyběli a my spadli někam, kde jsme být vůbec nechtěli.

Produktivní Jan Chramosta vsítil 15 gólů, přitom před sezonou chtěl zamířit pryč. Co říkáte na jeho střelecké probuzení?
Říkal jsem to celou sezonu, jsem hrozně rád, že tady byl. Chtěl se vrátit do Bohemky, kde měl nějakou jistotu, já mu ale říkal, ať to nedělá. Věřil jsem, že do způsobu, který budeme hrát, se nám právě on bude hodně hodit. Rozhodně jsem se nechtěl zbavit takového hráče. Svými góly nám strašně pomohl, byla to pro něj střelecky nejlepší sezona v kariéře. Obecně jsme vepředu byli celkem zajímaví. Zato jsme měli problémy vzadu. Jak jsme hodně gólů dali, tak jsme jich i dost inkasovali. Přitom se říká, že útok vám vyhraje zápasy, obrana celou sezonu.

V Jablonci výrazně pookřál záložník Pavel Šulc. Co na něj říkáte a je nějaká šance, aby zůstal, nevracel se do Plzně?
Bavíme se o tom. Pavla jsme chtěli, znal jsem ho už z Českých Budějovic. Našli jsme mu pozici wing beka, kde se hodně zvednul. Zaznamenal pět gólů a čtyři asistence, což je na jeho pozici skvělé číslo. Zvlášť když v Plzni hrál desítku a vyčítala se mu slabší produktivita. Jsem rád, že se u nás zvednul. Počítám ale s tím, že se vrátí do Plzně.

Pojďme k jednačtyřicetiletému Tomáši Hübschmanovi. Jak moc jste rád, že i ve svém věku ještě hraje a stále patří k oporám týmu?
Šli jsme do sezony s nějakým plánem, ale hned po soustředění ve Španělsku z toho vypadl David Houska, pak i Miloš Kratochvíl. Naskočit tak musel Tomáš a fakt neskutečně nám pomohl. Je skvělé, že ho tady mám. Jen je škoda, že si vzhledem k těm absencím nemohl během sezony víc odpočinout. Je to prvotřídní hráč. V jeho věku už toho na něj bylo ale občas hodně.

Během jara vypadl ze sestavy nigerijský stoper Joshua Akpudje. Jak s ním jste či nejste spokojený?
Když jsem přicházel do Jablonce, bavili jsme se o doplnění na pozici stopera. Jaroslav Zelený šel do Sparty, měli jsme za něj přichystané nějaké varianty. Ty padly a přišel David Heidenreich. Mladý kluk, který s ligou neměl žádné velké zkušenosti, my však po něm chtěli, aby byl klíčový. Když se nám zranil Kuba Martinec, museli jsme reagovat. Sháněli jsme stopera, ti prostě nebyli. Vzali jsme Joshuu a je třeba říct, že zpočátku nám hodně pomohl. Pak však na tuto pozici přišel Honza Král, rozehrál se tam i Daniel Souček. Začali jsme vyhrávat a už nebyl důvod cokoliv měnit.

Král dorazil v zimě z Belgie jen na hostování. Udržíte ho?
Potřebujeme, aby tady hrál dál. Stejně jako to, aby se nám vrátili marodi. Mít tolik dlouhodobě zraněných je něco, co jsem ve fotbale ještě nezažil. Pokud by tihle kluci byli k dispozici, věřím, že jsme naše cíle určitě splnili. Snad se dají do kupy, Honza tady zůstane a my kádr ještě trochu doplníme. A bude to dobré.

Jak byste tenhle ročník zhodnotil ze svého pohledu? Byl těžší, než jste ho sám očekával?
Určitě ano. Bylo to pro mě poprvé, kdy jsem trénoval mimo České Budějovice. Když navíc takhle nechytnete start a máte tolik zraněných, složité je to vlastně vždycky. Byla období, kdy jsem byl pod obrovským tlakem, ale pokaždé jsme se z toho nějak dostali. Někdy to tak má být, abyste se z toho poučil a posunul se jak trenér.

Musím se zeptat i na kauzu šéfa klubu Miroslava Pelty. Jak moc to ovlivňuje kabinu?
Já myslím, že ji to neovlivňuje vůbec. Pan Pelta se se mnou o tom baví otevřeně, promlouvá i k hráčům. Navíc říkám, že důležité je starat se pouze o věci, které můžete sami ovlivnit. Proto mě mrzí, že jsme konec základní části nezvládli lépe. Panu Peltovi jsme tím jen přidělali starosti.

Budete v Jablonci pokračovat dál?
Mám smlouvu i na další ročník. Jak jste řekl, celou sezonu to bylo jako na houpačce. Já ale doufám, že se z toho poučíme a budeme ještě silnější. Věřím, že tu budu pokračovat.

Nepochopitelný zkrat, řekl Pulpit k situaci na Spartě. Kováčovu explozi chápe