Slovácko si zaslouží lepší podmínky pro mládež, bez toho se neposuneme, tvrdí jeho sportovní ředitel

Slovácko si zaslouží lepší podmínky pro mládež, bez toho se neposuneme, tvrdí jeho sportovní ředitel

Pokud FORTUNA:LIGU nesledujete pouze z rychlovlaku, moc dobře víte, že se Slovácko v posledních letech pod vedením Martina Svědíka zabydlelo v tuzemské špičce a loni na podzim si zahrálo také ve skupině Evropské konferenční ligy. 

V nejmenším městě s prvoligovým statusem se však pořád považují za menší klub, který je od titánů dost vzdálen zázemím. Vidět to je například i na tom, jak velké realizační týmy mají kluby, se kterými se Slovácko konfrontovalo v v pohárech.

Nehledě na absenci zázemí pro mládež, v čemž skromný celek z Uherského Hradiště taktéž klopýtá."S lepším zázemím bychom dokázali vychovat ještě mnohem více fotbalistů. Chybí nám tréninkové centrum, kde by děti trénovaly, odpočívaly a měly tam kompletní zázemí a servis. Je to vlastně o tom, aby hráči dojeli do tréninkového centra a jen zjistili, na kterém hřišti v tom areálu trénují. Nyní je to moc rozházené a brzdí nás to," postěžoval si na webu fcslovacko.cz sportovní ředitel Veliče Šumulikoski.

Byť je to podle něj běh na dlouhou trať, je nesporné, že jde o cestu, jak vychovávat a zároveň financovat chod klubu. Kvůli konkurenceschopnosti je potřebné zázemí zkrátka nutností. Je však reálné, aby v podmínkách tak malého města mohlo vyrůst tréninkové centrum jen pro Slovácko? Podle jeho představitele by to bylo žádoucí. Mládež rozházená po Uherském Hradišti, Starém Městě či Kunovicích ho vysloveně štve.

Už jen proto, že se Slovácko etablovalo mezi tradiční ligové kluby a mimo dvouletou přestávku už více než dvě dekády operuje v nejvyšší soutěži. "Klub si zaslouží lepší podmínky pro mládež, bez toho se neposuneme. Ve spolupráci s majitelem, městem a třeba prostřednictvím dotací musíme najít cestu, jak to vylepšit. Víme, že každý rok se nepodaří vychovat hráče pro ligu, ale čím lepší zázemí budeme mít, tak tím více takových hráčů vychováme.," zaznělo z úst představitele pátého mužtva uplynulého ročníku.

Slovácko sice aktuálně disponuje prostory, v rámci nichž může hráče vychovávat, ale oněch míst je celá řada a sportovní úsek by je potřeboval více pohromadě. Sledovat hráče, jak trénují na jednotlivých hřištích, je totiž mnohem snaží, než když jsou rozmístěni po celém regionu. "Nyní je to tak, že část trénuje v Uherském Hradišti, některé týmy pak ve Starém Městě, jiné v Kunovicích a tak dále, a to je špatně. I tak jen v poslední době jsme do ligy přivedli Filipa Vechetu a Pavla Jurošku, a kdo je sleduje, tak musí uznat, že se s přibývajícími zápasy se viditelně zlepšují," doplnil funkcionář.

Podle Šumulikoskiho je správnou cestou vychovat si hráče, vyslat ho do světa a na konci kariéry ho přivítat zpět doma, což se stalo v případě současných osobností v kabině Michala Kadlece nebo Milana Petržely. "Na koho byste se měli spolehnout, když ne na odchovance, který váš klub zná a chce za Slovácko hrát? Takový hráč se sem nebude vracet proto, aby tady zápasy jen odchodil. Odchovanec, který se vrací, udělá pro ten klub vždycky maximum, Je to zdravý koloběh," uzavřel.

Chceme přivést dva až čtyři hráče, tvrdí Šumulikoski. U Kima věří, že ho ve správný čas dokáže zpeněžit