Chelsea se na úvod rozešla smírně s Liverpoolem. První obětí Haalanda se stal nováček soutěže. Souček asistoval za West Ham

První kolo ročníku 2023/24 anglické Premier League připadlo na druhý sprnový víkend. Fotbalisté Manchesteru City v páteční předehrávce vykročili za čtvrtým anglickým titulem v řadě jasným vítězstvím 3:0 v Burnley. Úvodní dva góly nové sezony dal norský kanonýr Erling Haaland. Na výhru The Citizens odpověděli hráči Arsenalu. Ti si proti Nottinghamu stihli vypracovat dvougólový náskok v první půli a ačkoliv jejich soupeř snížil, Csaplárova past nesklapla. Nevydařenou premiéru v Premier League po 31 letech zažil Luton. The Hatters prohráli 1:4 na půdě Brightonu. Český reprezentant Tomáš Souček si připsal za West Ham asistenci. Přihrávka na gól Bowena ovšem Kladivářům výhru nepřinesla - v Bournemouthu remizovali 1:1. V rámci nedělního programu předveli pěknou podívanou fotbalisté Brentfordu a Tottenhamu. Skóre 2:2, které svítilo po půli, vydrželo až do konce. Chelsea ve šlágru kola remizovala po vyrovnaném průběhu s Liverpoolem 1:1. Na branku Díaze odpověděl Disasi. The Red Devils v pondělní dohrávce nepřesvědčili. Přesto berou za hubenou výhru proti Wolves tři body.

Haaland zahájil ligový ročník stejně jako loni - tehdy při svém debutu po příchodu z Německa rozhodl dvěma góly o vítězství na hřišti West Hamu. Soutěž zakončil s 36 zásahy a stal se nejlepším střelcem Premier League. Dnes dal první gól už ve 4. minutě, když po Rodriho centru napálil z malého vápna míč do sítě. V 36. minutě Haalandovi v pokutovém území přepustil míč Álvarez a norský střelec poslal míč o břevno do branky podruhé. V závěru ještě po standardní situaci zvýšil na 3:0 Rodri.

Kaňkou na vítězství hostů bylo zranění Kevina de Bruyneho, který opustil hřiště už po 23 minutách. Kouč Pep Guardiola za něj poslal na hřiště letní posilu z Chelsea Matea Kovačiče. Zápas narušil jeden z diváků, který v prvním poločase trefil zapalovačem obránce Manchesteru City Rica Lewise. Domácí klub ještě v průběhu zápasu oznámil, že fanoušek byl identifikován a vyveden ze stadionu. "Každý, kdo bude něčím házet, dostane zákaz," uvedlo Burnley.

Výkop utkání mezi Arsenalem a Nottinghamem byl o 30 minut opožděn kvůli problémům s turnikety na stadionu Emirates. Když se všech téměř 60 tisíc fanoušků dostalo na svá místa, byli svědky herní dominance domácích, která vyvrcholila gólem Nketiaha v 26. minutě. O šest minut později se trefil krásným obstřelem na zadní tyč Saka. Překonal brankáře Turnera, který do Nottinghamu přestoupil před třemi dny právě z Arsenalu.

Úřadující vicemistři byli lepším týmem i v druhém dějství, ale další branku nepřidali. Posila z West Hamu za 100 milionů liber Rice nastřelil tyč. Sedm minut před koncem předvedli hosté ukázkový brejk a Awoniyi upravil na konečných 2:1. V sestavě Arsenalu si ligovou premiéru odbyly všechny tři letní akvizice - Rice, Havertz a Timber, který v 50. minutě střídal vinou zranění.

West Ham šel do vedení v 51. minutě, když Součkovu přihrávku využil Bowen. Hosté ještě dvakrát trefili brankovou kostrukci - nejprve Souček v prvním poločase a podruhé v závěru zápasu Paquetá. O vyrovnání se postaral v 83. minutě Solanke. Nový trenér Bournemouthu Andoni Iraola díky tomu ve svém první zápase v Premier League bodoval.

Za domácí hrál od 60. minuty Justin Kluivert, který se stal teprve druhým fotbalistou, jenž nastoupil v šesti předních evropských soutěžích. Nizozemský útočník hrál dříve za Ajax, AS Řím, Lipsko, Nice a Valencii. Prvním hráčem byl Dán Christian Poulsen (Schalke, Sevilla, Juventus, Liverpool, Évian, Ajax).

Newcastle doma deklasoval Aston Villu 5:1. Skóre otevřel v 6. minutě Tonali, který v létě přestoupil do Newcastlu z AC Milán. Vedení však domácím vydrželo jen pět minut, za Aston Villu se trefila letní posila z Leverkusenu Diaby. Aktivní úvodní čtvrthodinu završil svou trefou Isak. Stejný hráč zvýšil na 3:1 krátce po pauze, o zbylé dva góly se postarali střídající Wilson a Barnes.

Nováček Luton, který se v nejvyšší soutěži představil po 31 letech, prohrál v Brightonu 1:4. Fulham zvítězil na hřišti Evertonu 1:0 trefou De Cordovy-Reida. Crystal Palace vyhrál 1:0 na stadionu Sheffieldu United po gólu Edouarda.

Tottenham se po deseti minutách ujal vedení, poté co si na Maddisonův centr z přímého kopu naskočil hlavou stoper Romero. Domácím se ale podařilo do 36. minuty skóre otočit - z penalty po faulu nového kapitána hostů Son Hung-mina vyrovnal Mbeumo a následně se prosadil Wissa z rychlého protiútoku. Tým nového trenéra Angeho Postecogloua vyrovnal ještě v prvním poločase. Po Maddisonově přihrávce Emerson Royal v nastavení vystřelil zpoza vápna přesně k tyči a stanovil konečné skóre.

Ani sedmý zápas za sebou mezi Chelsea a Liverpoolem neměl po 90 minutách vítěze. V domácím týmu debutovalo sedm hráčů, na druhé straně se poprvé v soutěžním zápase představili Argentinec Mac Allister a Maďar Szoboszlai. Úvodní branku zápasu "vymyslel" Salah, který přesnou přihrávkou vyřadil ze hry celou domácí obranu a Díaz ve skluzu překonal Sáncheze.

Egyptský útočník o deset minut později rozvlnil síť sám, jeho úniku ale předcházel ofsajd. Chelsea se vrátila do zápasu na konci prvního poločasu, po centru skvěle hrajícího Chilwella se prosadil Disasi, který domácí celek posílil z Monaka. Pochettinovi svěřenci měli po změně stran převahu, druhý poločas ale příliš šancí nenabídl. V nastaveném čase mohl rozhodnout domácí Mudryk i na druhé straně Núňez, stav se ale nezměnil.

Gólovou akci rozehrál Fernandes, který poslal dloubákem míč do vápna na Wan-Bissaku, proti němuž vyběhl do strany gólman Sá. Obránce domácích odcentroval před prázdnou branku a Varane zblízka hlavou vstřelil jediný gól zápasu. Na druhé straně udržel čisté konto Onana, který přišel z Interu Milán jako náhrada za dlouholetou jedničku United De Geu. Neúspěšnou premiéru na lavičce Wolverhamptonu si odbyl trenér Gary O'Neil, jenž převzal třináctý tým uplynulého ročníku těsně před startem sezony po náhlé rezignaci Španěla Julena Lopeteguiho.

Brighton - Luton 4:1

Branky: 36. March, 71. Pedro (z pen.), 85. Adingra, 90+5. Ferguson - 81. Morris (z pen.)

Everton - Fulham 0:1

Branky: 73. De Cordova-Reid

Sheffield United  - Crystal Palace 0:1

Branky: 50. Edouard

Newcastle - Aston Villa 5:1

Branky: 16. a 58. Isak, 6. Tonali, 77. Wilson, 90.+1 Barnes - 11. Diaby

Brentford - Tottenham 2:2

Branky: 26. Mbeumo (z pen.), 36. Wissa - 11. Romero, 45+4. Emerson