Dynamo vyřadil vlastňák Niklova syna, Plzeň nasměrovali v Olomouci do čtvrtfinále poháru Šulc a Cadu

MOL CUP

Viktoria Plzeň si po výhře 3:1 z Olomouce zajistila účast mezi osmi nejlepšími celky MOL Cupu. Ačkoliv to z pohledu Západočechů vypadalo po brzkém inkasovaném gólu na další smolný duel, vývoj se jim podařilo zásluhou branek Cadua a Pavla Šulce bleskurychle otočit. Druhý jmenovaný po změně stran navíc skóroval znovu, čímž dal razítko na postup svého mužstva. Klání kromě čtyř vstřelených gólů provázelo také několik méně šťastných momentů. Už v úvodním dějství se zranili celkem tři hráči, byť v případě Jakuba Pokorného domácí realizační tým zariskoval a pošetřil jeho střídání pro poločasovou přestávku.

Osmifinálová bitva nezastihla Sigmu v ideální formě. Hanáci totiž vstupovali do utkání se sérií čtyř soutěžních zápasů bez vítězství, přičemž hned třikrát ztratili s papírově slabšími mužstvy. Dobrou náladu ovšem nemohla mít ani Viktorka, kterou o víkendu deklasovalo Slovácko. Hostům do karet příliš nenahrával ani nabitý program, jelikož od 21. října stihli odehrát již šest duelů, tedy o dva více než jejich soupeř. Scházelo jim navíc několik reprezentantů, mezi něž patřili třeba Tomáš Chorý s Jindřichem Staňkem.

Navzdory špatné formě dokázala Sigma hned v sedmé minutě otevřít skóre. Ondřej Zmrzlý se skvěle uvolnil na levé straně hřiště a přihrál na nabíhajícího Radima Breiteho, který z hranice vápna zamířil přesně do dolního rohu branky. Inkasovaný gól plzeňské fotbalisty rychle probudil a o 10 minut později zásluhou Brazilce Cadua, jemuž balon hlavou sklepl Adam Vlkanova, stav zápasu srovnali. V rychlém sledu navíc poslal viktoriány do vedení po efektní přihrávce patou od Jana Klimenta Šulc. Po třech přesných zásazích se hra zklidnila a fanoušci sledovali převážně série přihrávek ve středu hřiště.

Krátce po změně stran se po nepřesné rozehrávce Lukáše Kalvacha zjevil sám před brankářem Lukáš Juliš, ale v obrovské šanci trefil pouze tyč. Po zblokované střele Martina Pospíšila zakončoval v 60. minutě ze slibné pozice Zmrzlý, jehož pokus vyrazil Viktor Baier mimo tři tyče. Západočeši si první výraznější příležitost druhé půle vypracovali v 71. minutě, kdy po centru Cadua napálil Sýkora tyč. Hned vzápětí to už viktoriánům vyšlo, když si Šulc našel pas za obranu a překonal vyběhnutého Tomáše Digaňu ranou do dolního rohu brány. Poslední záchvěv hanáckých nadějí odmítl stoper Robin Hranáč, jenž na brankové čáře zastavil dalekonosný pokus Juliše.

Plzeň tak odčinila víkendové ligové zaváhání a oslavila postup do čtvrtfinále poháru. Sigma stejně jako v minulém ročníku nezvládla osmifinálový zápas a po porážce se s pohárem loučí.

Budějovice prožily v poháru další krušné chvíle. Dynamo vyřadil vlastní gól trenérova syna

Fotbalisté Jablonce zvítězili v osmifinále MOL Cupu na hřišti Českých Budějovic 2:1. Skóre otevřel v závěru prvního poločasu z penalty Miloš Kratochvíl. Na jeho gól sice domácí dokázali ještě do přestávky reagovat, vlastní branka Matouše Nikla už však zůstala bez odezvy. Nešťastný moment z dílny syna hlavního trenéra Dynama tak podtrhl velmi pochmurné období Jihočechů, kteří s porážkou na kontě odcházeli již z pátého po sobě jdoucího soutěžního duelu.

Budějovice v 15. kole Fortuna ligy prohrály s Teplicemi a propadly se na samotné dno celé soutěže. Pro Dynamo to byla čtvrtá porážka v řadě, přičemž ani v jednom z těchto klání nedokázalo vstřelit branku. Kromě bídné ofenzivy však Jihočechům drhla i defenziva, která byla druhou nejhorší v celé lize. Její kvality přijel v osmifinálovém duelu českého poháru prověřit Jablonec. Ten na černobílé neměl příliš dobré vzpomínky, jelikož dva poslední vzájemné duely prohrál s celkovým skóre 2:7.

Hned ve čtvrté minutě po centru Davida Štěpánka nebezpečně zakončoval hlavou Kolumbijec Haiderson Hurtado a pořádně protáhl Martina Janáčka v bráně domácích. Dynamo poprvé vyzkoušelo pozornost Viléma Fendricha ve 26. minutě, kdy se ke střele zevnitř pokutového území probojoval Quadri Adediran. Hostující gólman v tomto souboji obstál. Po faulu na Vakhtanga Chanturishviliho měli Jablonečtí krátce před koncem první půle k dispozici pokutový kop, jenž bezpečně proměnil Kratochvíl. Hosté se však neradovali dlouho, neboť hned o tři minuty později se při zmatku ve vápně Jablonce nejlépe zorientoval Pavel Osmančík a srovnal stav utkání.

V 57. minutě unikl po pravé straně Dominik Pleštil, jehož střílený centr vyboxoval Janáček přímo do bránícího Nikla, který si smolně srazil balon do vlastní sítě. Zelenobílí se tak podruhé v utkání ujali vedení a tentokrát zabránili rychlé odpovědi domácích. Severočeši byli nadále aktivnějším týmem a v 81. minutě mohli přidat i další branku, jenže Matouš Kulich ve skluzu napálil pouze tyč.

České Budějovice tak tristní výkony z ligy nenapravily ani v MOL Cupu a s pohárem se rozloučily. Jablonec se naopak mohl těšit z postupu do čtvrtého čtvrtfinále z posledních pěti sezon.

Osmifinále českého poháru MOL Cupu:

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:3 (1:2)

Branky: 7. Breite - 20. a 72. Šulc, 17. Cadu. Rozhodčí: Černý - Antoníček, Hurych - Berka (video).

Olomouc: Digaňa - Vraštil, Pokorný (46. Navrátil), Novák (46. Sláma) - Křišťál (74. Fiala), Pospíšil, Breite, Zmrzlý - Zorvan, Vodháněl (16. Fortelný) - Juliš. Trenér: Jílek.

Plzeň: Baier - Cadu, Hejda, Hranáč, Jemelka (28. Kopic) - Traoré, Kalvach - Sýkora (90.+1 Řezník), Šulc, Vlkanova (83. Mosquera) - Kliment (83. Bucha). Trenér: Koubek.

Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 1:2 (1:1)

Branky: 41. Osmančík - 38. Kratochvíl z pen., 57. vlastní Matouš Nikl. Rozhodčí: Pechanec - Hrabovský, Mokrusch.

Č. Budějovice: Janáček - Havel, Matouš Nikl, Králik - Dejanovič (67. Sladký), Čermák, Hubínek, Hellebrand - Suchan (67. Alli), Osmančík (83. Skalák) - Adediran (79. Gantogtoch). Trenér: Marek Nikl.

Jablonec: Fendrich - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Martinec, Kratochvíl - Pleštil (68. Hübschman), Čanturišvili (90.+1 Nykrín), Alégué (81. Slávik) - Krulich (81. Chramosta). Trenér: Látal.

Nejúspěšnější kluby v historii tuzemského poháru? Před Plzní je 8 týmů včetně Baníku, Teplic či Viktorie Žižkov