Na scénu se valí další hvězda ze severu. Šestnáctiletý následník Ødegaarda odmítl Guardiolu

Na scénu se valí další hvězda ze severu. Šestnáctiletý následník Ødegaarda odmítl Guardiolu

Severský fotbal jde strmě nahoru. Kluby jako Bodo/Glimt či Kodaň jsou evropskými stálicemi, velmi výrazně se prosazují také reprezentace. Stačí vzpomenout na nedávná tažení Dánska, účasti na šampionátech Švédů či elitní borce z Norska. Právě z poslední jmenované země se mezi elitu řítí další perspektivní hvězdička.

Norský fotbal má opravdu velkou naději, že se rodí zlatá generace. I když výsledky norské reprezentace nejsou v poslední době nijak skvělé, hráči typu Erlinga Haalanda a Martina Ødegaarda dávají naději, že první postup na velký turnaj od roku 2000 je jen otázkou času. 

Dalším norským talentem, který se dere před světla reflektorů a možná pomůže ukončit špatnou sérii norské reprezentace, by mohl být Sverre Nypan.

Tento střední záložník debutoval za Rosenborg loni v listopadu, kdy mu bylo 15 let, 10 měsíců a 18 dnů, čímž překonal rekord nejmladšího hráče v historii klubu. Kromě toho je nejmladším střelcem klubu i nejmladším hráčem, který kdy nastoupil v mládežnické Lize mistrů.

MĚL NAHRADIT SALAHA, BALÍK PENĚZ NABÍZELI I UNITED A REAL. WILLIAMS ALE ZŮSTAL VĚRNÝ A BILBAU MŮŽE VYDĚLAT MILIARDY

V právě uplynulé sezoně Nypan pravidelně nastupoval, na kontě má za ročník třiadvacet ligových utkání, ve kterých vstřelil pět branek. Díky tomu se stal jedním z mála světlých bodů jinak neúspěšné sezony Rosenborgu. Klub zakončil sezonu na devátém místě, což je velký neúspěch.

A o jakého hráče vůbec jde? „Jde o ofenzivního záložníka s vysokým fotbalovým IQ, který umí pravou i levou, je kreativní a skvěle přihrává. Umí to s míčem a má vysoké tempo hry. Jako hráč č. 8 nezapomíná ani na své defenzivní povinnosti. Je kompletním záložníkem, jedinou slabinou je důslednost a zabijácký instinkt před brankou,“ popisuje Nypana server Transfermarkt. 

Není divu, že velké týmy v Evropě už začaly šestnáctiletého hráče skautovat. V létě o něj měly velký zájem Manchester City a Benfica, Nypan však s Rosenborgem prodloužil smlouvu do 31. prosince 2026. "Neodejdu ani v zimě, to se nestane," řekl Nypan norskému magazínu Nettavisen.

Fanoušci Rosenborgu tedy mohou mít radost ze svého mladíka ještě minimálně šest měsíců, ale spíše dříve než později je vzhledem k finanční situaci klubu přestup jejich největšího talentu nevyhnutelný. Jednání povede Rafaela Pimentová, nástupkyně Mina Raioly. I to o schopnostech a talentu hráče leccos svědčí.

OD MANCHESTERU UNITED SE ODVRACÍ UŽ I LEGENDY. UŽ MĚ TO UNAVUJE, NECHCI SE NA NĚ DÍVAT, SMUTNIL NEVILLE

Nebylo to však jednoduché, zájem měli všichni. Sverresův otec Arne Nypan v rozhovoru pro norskou stanici TV2 uvedl, že ho kontaktovalo až šedesát agentur. "Byli jsme zváni na jednání do míst, jako jsou Kajmanské ostrovy nebo Monako," řekl starší Nypan, který chce svého syna od jednání o smlouvě co nejvíce izolovat. 

„Přesvědčila nás svým dlouhodobým plánem," dodal ještě Nypanův otec, proč nakonec kývly Pimentové. "Nechce mu sebrat dětství. Chtěl jsem, aby mi slíbila, že bude mít dost času na kamarády, že bude dělat normální věci a zároveň se mu bude dařit ve škole. Haalandovi bylo osmnáct, když opustil Norsko. Myslím, že je dobré být trpělivý."

Jeho momentální hodnota je na pěti milionech eur. Je ale jasné, že jeho přestup bude za násobek této sumy.

 

Foto: Rosenborg Ballklub