Ligový semafor: Plzeň si na startu jara zahrává, v Dynamu ožila vzpomínka na kanonýra Lafatu

Baník zažívá nepříjemné déjà vu. Loni odstartoval jaro remízou se Zlínem a poté se krčil ve skupině o záchranu, nyní na úvod FORTUNA:LIGY překvapivě nestačil na České Budějovice. Dynamo naopak zahájilo etapu s novými trenéry fantasticky a po dominantním výkonu smazalo bodové manko na předposlední Zlín. S umístěním v TOP 3 si nadále zahrává Viktoria Plzeň, která v domácím prostředí ztratila proti Mladé Boleslavi, stalo se tak po dlouhých šesti letech.

Zelená – Desetiminutovka z říše snů

Za poslední rok vstřelily České Budějovice tři a více branek pouze ve čtyřech případech a pokaždé z toho byl zisk tří bodů.

Zatímco červená patřila Baníku, týmem kola jsou jednoznačně Jihočeši. Dynamo v zimě provedlo několik změn: vyměnilo sportovního manažera, navázalo spolupráci s investorem z Velké Británie a zároveň vsadilo na trenérské duo Lerch – Kladrubský, které vedlo tým v posledním utkání podzimní fáze nejvyšší české soutěže.

Výsledek? Dva zápasy, čtyři body a smazané manko na patnáctý Zlín. V polovině prosince uhrál klub bod v Ďolíčku, nyní si překvapivě vyšlápl na Baník a třemi góly během deseti minut ukončil čtyřměsíční čekání na vítězství.

"Jsme v euforii, ale zároveň musíme brzdit a zůstat pokorní. Už po Bohemce jsem říkal, že chceme jít krok po kroku a odrazit se ode dna. Utkání jsme zvládli skvěle a hráčům musím poděkovat za obrovské nasazení a také za to, jak plnili úkoly, které jsme jim před zápasem dali," pochvaloval si kouč Jiří Lerch.

Tři branky za deset minut vstřelilo Dynamo naposledy před dlouhými dvaceti lety! Psal se květen roku 2004 a Budějovice odjely na půdu Plzně. Za domácí dvakrát skóroval Horst Siegl, hattrickem ale kontroval David Lafata. Právě Lafata nastartoval v 80. minutě velký obrat, který gólem na konečných 2:4 o deset minut později uzavřel útočník Martin Smíšek.