Řádění rekordmana Höjlunda odnesl i Luton, Brighton měl pořádně nabito

Manchester United porazil ve 25. kole Premier League Luton na jeho hřišti 2:1 a poprvé od října 2020 vyhrál pět soutěžních utkání v řadě. Rudí ďáblové vykročili za úspěchem již po 36 sekundách, kdy se prosadil Rasmus Höjlund. Stejný hráč se trefil ještě v sedmé minutě, a stal se tak nejmladším fotbalistou v historii Premier League, který skóroval v šesti po sobě jdoucích zápasech. Luton dokázal jen korigovat. Hosté se tak po zaváhání Tottenhamu přiblížili pohárovým pozicím na tři body. Ve druhém duelu Brighton vyhrál 5:0 na půdě Sheffieldu United.

Hráči Red Devils se na trávníku ještě ani pořádně nerozkoukali a už mohli slavit. Výrazně se pod to podepsal domácí stoper Amari'i Bell, jenž nepochopitelně sklepl míč do běhu přímo Höjlundovi. Ten nevídaným dárkem nepohrdl, udělal kličku Thomasovi Kaminskimu a zakončil do odkryté sítě. Hororový začátek pro Kloboučníky nebral konce. Na odražený balon po rohovém kopu si na hranici vápna počkal Alejandro Garnacho a napálil jej přímo na hrudník Höjlunda, odkud pak kulatý nesmysl doputoval až za brankovou čáru. Tým z Manchesteru posléze polevil v pozornosti. Toho využil Morris, který pohotově doklepl do sítě sraženou střelu Tahitha Chonga. V nastaveném čase byl blízko vyrovnání Alfie Doughty, jenže svou slabší pravačkou nedokázal zamířit mezi tři tyče.

Po změně stran si na dlouhý nákop Andrého Onany naběhl Diogo Dalot, avšak Kaminski vystihl jeho kličku, vrhl se portugalskému reprezentantovi neohroženě pod nohy, a celou akci tak zmařil. Belgický gólman se následně vyznamenal rovněž proti přízemní střele Marcuse Rashforda. O chvíli později si vyběhnutého Kaminskiho obhodil Bruno Fernandes. Tentokrát však za svého kolegu z branky zaskočil Albert Sambi Lokonga, jenž na poslední chvíli skluzem zabránil blížící se pohromě. Pojistku mohl přidat Garnacho, ani ten ale nedokázal po samostatném úniku nadvakrát vyzrát na skvěle chytajícího Kaminskiho.

Brighton si v Sheffieldu zastřílel, dál pět branek

Výrazná komplikace pro Sheffield přišla hned ve 13. minutě poté, co Mason Holgate viděl za prošlápnutí kolene protihráče červenou kartu. The Seagulls proměnili nabídnutou přesilovku poměrně brzy, když početní převahu při rohovém kopu využil Buonanotte, jemuž míč sklepnul vysoký Lewis Dunk. Ve 24. minutě to navíc bylo už o dvě branky, neboť se tvrdou dorážkou pod břevno prosadil Welbeck. Krátce před pauzou se po standardní situaci trefili i Žiletky, nicméně Ben Osborn byl v inkriminovaném momentu v ofsajdu.

Osobní souboj s fanoušky The Blades sváděl Kaoru Mitoma. Jednak byla po zákroku na něj udělena červená karta a japonský šikula si domácí tábor znepřátelil i nafilmovaným pádem ve vápně. Malý příběh mohl pro hráče Brightonu dostat sladkou tečku po hodině hry, kdy zkoušel překvapit ranou na bližší tyč brankáře Wese Foderinghama, ten ale vytěsnil míč na roh. Druhý poločas se nesl v duchu obrovské převahy hostů v držení míče s jasným cílem nedat soupeři sebemenší šanci na návrat do zápasu. Žiletky se nakonec přece jen prosadily, k jejich smůle to ale bylo do vlastní sítě zásluhou nešťastné teče Jacka Robinsona. Dominanci hostů pak podtrhl perfektní ranou z voleje Simon Adingra, jenž si v závěru připsal ještě jednu trefu.

Anglická liga - 25. kolo:

Sheffield United - Brighton 0:5 (78. a 86. Adingra, 21. Buonanotte, 25. Welbeck, 75. vlastní Robinson)
 Luton - Manchester United 1:2 (14. Morris - 1. a 7. Höjlund).

20. Sheffield United 25 3 4 18 22:65 13

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Devět střel, žádný gól. Zklamaný Haaland v emocích odstrčil kameru. Guardiola kanonýra hájil