Derby v Edenu očima expertů: pochvala pro sudího i sparťana Karabce, slávista Ogbu zase chyboval

Derby v Edenu očima expertů: pochvala pro sudího i sparťana Karabce, slávista Ogbu zase chyboval

Dramatický zápas se vším, co má šlágr mít. Takové bylo podle expertů domácí pohárové čtvrtfinále mít. Vypjatý duel mezi Slavií a Spartou, který vyhráli Letenští 3:2 po prodloužení, ocenili bývalí kanonýři pražských "S" Jan Koller a Pavel Kuka. Za představení pochválili oba celky, speciální poklonu pak slyšel mladý sudí Rouček. A také sparťan Adam Karabec. Ten v prodloužení proměnil klíčovou penaltu. Na straně Slavie si pak klíčovou chybu připsal obránce Igoh Ogbu.

Koller, který v minulosti hrál za Spartu, ocenil výkon obou celků. I když měl prestižní zápas emoce a grády, nebyla k vidění "válka", jako při předchozím představení pražských rivalů. „Líbilo se mi to, vyhrál šťastnější tým," uvedl v roli experta na ČT sport. Kuka, který válel léta za Slavii, souhlasil, ale z výsledku nadšený nebyl. „Mně se ten zápas zase tolik nelíbil. Tedy líbil, ale do stavu 2:0," přiznal příslušnost k barvám vicemistra z Edenu. „Bohužel, Sparta byla nakonec šťastnějším týmem a postupuje. Ale hrál se fotbal pro diváky, takhle má derby vypadat," dodal smířlivě.

V prestižním duelu našli oba experti dva klírové momenty. Prvním byla v jejich očích situace před gólem Sparty na 1:2. „Do té doby byla Slavia v laufu, měla převahu. Ten gól dostal Spartu do hry. Chyboval Ogbu, tradičně v poslední době při derby. Ale to je fotbal, skládá se z chyb, které i tady v derby udělalo více hráčů, jen tuhle Sparta potrestala gólem," konstatoval Kuka.

V daní chvíli skóroval sparťan Victor Olatunji. „V první půli jsem ho kritizoval, že nebyl vidět a on ten zápas dostal do prodloužení. Gól ho nastartoval. Pro Spartu je moc důležité, že jednou hraje na hrotu Kuchta, podruhé on a oba se v náročném programu prosazují," ocenil Koller.

Trpišovského štvaly po prohře se Spartou chyby. Výsledek je pro nás krutý, hráči šli přes závit, tvrdil kouč Slavie

Napínavý duel pak rozhodla v nastavení proměněná penalta Adamem Karabcem. Ten dokonal obrat v podání Letenských z 0:2 na 3:2 pro mistra. Kuku mrzelo, že duel rozhodla právě rána z penaltového puntíku. Nařízen byl pokutový kop po centru Karabce, který zasáhl ruku obránce Slavie Vlčka. „Já už ani nevím, co dneska penalta je. Je to ze dvou metrů, možná z metru a půl nastřelená ruka. Je to přísný, ale je to asi podle pravidel. Jinak by to rozhodčí neodpískal. I tyhle drobné momenty rozhodují takhle velká utkání," konstatoval bývalý kanonýr Slavie.

Bylo vidět, že ho takové rozuzlení duelu zklamalo. Dokázal ale ocenit, že mladý sparťan Karabec našel odvahu a k penaltě se postavil. „Má vynikající kopací techniku. Když jsem viděl, že na to nikdo nechtěl jít, je úžasný, že má takové sebevědomí. Přiznám se, že v jeho letech bych na to nešel," složil soupeři z Letné poklonu.

Priske zářil po výhře v Edenu štěstím. Na hráče jsem pyšný, moc jsem si to užil, smál se kouč Sparty

„Připomnělo mi to Patrika Bergera na mistrovství Evropy v Anglii. Ten měl taky na to obrovský... Nevím, jak to říct slušně. Prostě sebevědomí. To jsou momenty, které předurčují velké fotbalisty," přirovnal Karabce k legendárnímu záložníkovi, jenž ve finále Euro 1996 proměnil ve finále pokutový kop proti Německu. „Je to fajn, že si na to troufnul. Proměnil. My jsme proto smutnější, ale díváme se dopředu a doufejme, že nedělní zápas bude mít i díky tomuhle obrovský náboj."

Hrozné, tohle se nesmí stát, tvrdíl slávista Schranz po ztraceném pohárovém derby se Spartou

Koller pochopitelně souhlasil. „Musím Karabce pochválit, že má sebevědomí jít na penaltu. Krejčí už na hřišti nebyl. Zhostil se toho skvěle. Věří si, má tyhle momenty rád," konstatoval bývalý kanonýr Sparty.

Obě legendy se pak shodly, že výtečně zvládl zápas mladý rozhodčí Rouček. „Udržel nastavenou laťku celých 120 minut. Na hřišti měl i při svém mládí respekt," ocenil Kuka muže s píšťalkou. A jeho expertní Koller ve studiu názor podpořil. „Zápas zvládl i v takové atmosféře. Je dobře, že máme takové rozhodčí. Potřebujeme je, třeba i v na té nejnižší úrovni, kde teď působím. Vyzkoušel jsem si to a není to jednoduché," uvedl bývalý sparťan na adresu arbitra, který píská v české nejvyšší soutěži první sezonu.