Šlágr Sparty se Slavií skončil remízou 0:0, Letenští dohrávali bez vyloučeného Preciada. Teplice slaví, Zlín doma prohrál

Nedělní šlágr FORTUNA:LIGY mezi Spartou a Slavií skončil bezbrankovou remízou. Letenští dohrávali o deseti bez vyloučeného Preciada, v čele tabulky mají dál náskok čtyř bodů. Teplice v úvodním nedělním utkání vyhrály doma nad Libercem 2:0, když oba góly padly v první půli duelu. Zlín doma prohrál s Baníkem Ostrava 0:1, tři body pro hosty trefil Juroška.

Teplice rozhodly už do přestávky

Začátek duelu provázelo značné množství nepřesností, které oběma celkům komplikovaly jakékoliv ofenzivní snažení. První povedenou útočnou akci měl na svědomí hostující Nicolas Penner, jehož pokus z hranice vápna vyrazil gólman Richard Ludha pouze na hlavu Filipa Prebsla. Ten naneštěstí pro příznivce Slovanu otřel míč pouze o břevno. Domácí pořádně zahrozili až v polovině prvního dějství, kdy Fila předložil balon před poloodkrytou bránu Albertu Labíkovi. Mladý host z pražské Slavie však ve stoprocentní šanci poslal ránu z první vedle. Následoval orchestr gólových příležitostí, ve kterém hrál prim Yasser. Ten se ve 34. minutě šikovně uvolnil na levé straně a střelou z velkého úhlu nachytal Oliviera Vliegena na přední tyči. Parťák egyptského mladíka z útoku Fila se nechtěl nechat zahanbit a sedm minut po úvodní trefě se na listinu střelců zapsal taktéž, když po skvělém zpracování poslal míč podél Vliegena do sítě.

Změna stran přinesla zvýšenou aktivitu modrobílých, jejichž ofenzivní výpady však v drtivé většině případů neznamenaly nebezpečí pro Ludhu. Na druhé straně se do další gólovky dostal Labík, ani napodruhé ale ránu z dobré pozice do brány nevměstnal. Po hodině hry mohl zvýšit i Fila, tentokrát nicméně orazítkoval tyč. Naděje do závěrečných minut mohl Slovanu vykřesat Dominik Preisler, jehož pokus konečky prstů vytěsnil Ludha, a připsal si tak druhé čisté konto v české nejvyšší soutěži.

Ostravaský Baník vyloupil zlínskou Letnou

Do první šance se v úvodu sedmé minuty procpal hostující Ewerton, svůj 100. zápas v české nejvyšší soutěži ale po nepřesné ráně k přední tyči gólem neokořenil. I o další vzruch se po necelé čtvrthodině postaral Baník, když za vápnem napřáhl Tomáš Rigo, jeho skákavý projektil ale zkrotil Stanislav Dostál. Pak konečně zabrali také Ševci, akrobatická střela Jakuba Janetzkého z malého vápna po sérii rohových kopů však svůj cíl nenašla. Poprvé se tak urodilo na straně hostů. Po půlhodině hry si Juroška hodil balon na levačku a vyslal centr, jenž nejspíše i za přispění na clonícího Abdullahiho Tanka doskákal až za Dostálova záda. Ještě před odchodem do šaten mohlo být srovnáno, Tomáš Schánělec ale zpětný pas zprava usměrnil míč jen těsně vedle.

Slezané mohli se startem druhé půle svůj náskok navýšit, nejprve ale Tanko po dobrém náběhu do vápna mířil doprostřed brány a o pár minut později Matěj Šín přetavil dobrý pas Ewertona pouze ve střelu, která šla mimo. K úžasu všech zúčastněných neuspěl Tanko ani 20 minut před koncem, kdy se po chybě v domácí defenzivě řítil sám na Dostála. Ten mu totiž včas padl pod nohy a jeho únik zneškodnil. Hráče v černo-zelených dresech ovšem nakonec trestuhodný počet spálených příležitostí mrzet nemusel, neboť jejich soupeř se k vyrovnávacímu gólu ani nepřiblížil. Na úplném konci pak Dostál famózně skočil pod nohy tentokrát Quadrimu Adediranovi a překazil další šanci hostů na pojištění náskoku.

Sparta má v čele tabulky dál náskok čtyř bodů

Oba týmy vstoupily do derby opatrně a ofenzivní výpady prováděly pouze se zajištěnou obranou. Ve 25. minutě se do nadějného úniku dostal Jan Kuchta, jemuž ovšem skvělým zákrokem odebral na poslední chvíli balon David Zima. Smělým úprkem se po pravé straně prezentoval také Preciado, nadějná akce však po odrazech v šestnáctce skončila pouze odkopem od brány Slavie. Duel tak zůstal do přestávky vyrovnaný, a to i na letenských ochozech, když na úvodní kouřové představení domácích fanoušků navázali dýmovnicemi i ti v sektoru hostů.

Po návratu z kabin převzala iniciativu Sparta, jež se snažila prodrat pevnou defenzivou rivala. Před hodinou hry obdržel v šestnáctce pobídku Lukáš Haraslín, brankář Staněk však po včasném vyběhnutí zbořil vše, co mu stálo v cestě, a akci tak rázně ukončil. Slovenský křídelník zahrozil znovu v 78. minutě, kdy jeho obstřel z hranice vápna proplachtil těsně vedle pravé tyče. Klidný průběh zápasu narušil v jeho závěru zkrat Preciada, který po úmyslném kopnutí do stehna Jana Bořila odešel do sprch o něco dříve.

FORTUNA:LIGA, 23. kolo

Teplice - Liberec 2:0 ONLINE NAJDETE ZDE

Branky: 34. Jásir, 41. Fila. Rozhodčí: Starý - Hurych, Slavíček - Berka (video). ŽK: Fila - Purzitidis, Ghali, Varfolomejev, Tupta. Diváci: 4067.
Teplice: Ludha - Kričfaluši, Chaloupek, Mičevič - Beránek, Mareček, Trubač, Labík - Čerepkai (83. Jukl) - Fila (76. Cykalo), Jásir (57. Hronek). Trenér: Frťala.
Liberec: Vliegen - Fukala, Chaluš, Purzitidis - Penner (46. Preisler), Varfolomejev (46. Višinský), Prebsl (80. Lehoczki), Ghali - Kok (57. Horský), Tupta - Rabušic (57. Kulenovič). Trenér. Kozel.

Zlín - Ostrava 0:1 ONLINE NAJDETE ZDE

Branka: 33. Juroška. Rozhodčí: Černý - Antoníček, Žurovec - Zelinka (video). ŽK: Nombil, Načkebija, Pidro - Šín, Tanko, Adediran. Diváci: 5465.
Zlín: Dostál - Cedidla, Kolář, Didiba, Holík (57. Pidro) - Bužek (57. Nombil), Janetzký - Vukadinovič, Slončík (75. Černín), Bartošák (46. Načkebija) - Schánělec (46. Ikugar). Trenér: Červenka.
Ostrava: Letáček - Juroška, Lischka, Pojezný, Kpozo - Rigo (90.+1 Miškovič), Boula - Buchta (85. Frydrych), Šín (70. Rusnák), Ewerton (85. Šehič) - Tanko (70. Adediran). Trenér: Hapal.

SPARTA - SLAVIA 0:0 ONLINE NAJDETE ZDE

Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Hájek - Petřík (video). ŽK: Vitík, Kairinen, Birmančevič, Priske (trenér) - Schranz, Vlček, Zima, Masopust. ČK: 86. Preciado (Sparta). Diváci: 18.283.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák (46. Sörensen), Krejčí - Preciado, Laci (70. Solbakken), Kairinen, Ryneš (70. Wiesner) - Birmančevič, Haraslín (78. Tuci) - Kuchta (46. Olatunji). Trenér: Priske.
Slavia: Staněk - Vlček (75. Tomič), Holeš, Zima - Douděra (69. Provod), Masopust (88. Jurásek), Oscar, Bořil - Jurečka (75. Van Buren), Schranz (46. Diouf) - Chytil. Trenér: Trpišovský.

16. Karviná 23 4 4 15 23:45 16

Dotčení slávisté po derby: Trpišovský chtěl penaltu a ukazoval na faul, Vlček nepodepsal zápis