Jaké jsou hlavní důvody spanilé jízdy Leverkusenu? Trenér i posily. K historickému titulu pomohly také Schickovy góly

Jaké jsou hlavní důvody spanilé jízdy Leverkusenu? Trenér i posily. K historickému titulu pomohly také Schickovy góly

Neverkusen již neexistuje. Bayer Leverkusen získal první německý titul v klubové historii. Dovedl jej k němu trenér Xabi Alonso, který převzal tým v minulé sezoně na předposlední příčce. Nyní s ním slaví první cennou trofej. Co k tomu španělského trenéra a Bayer dovedlo?

Faktor Xabi Alonso

Učil se od Guardioly, Ancelottiho, Mourinha či Beníteze a když k tomu přidá své poznatky z bohaté kariéry v Liverpoolu, Realu Madrid či Bayernu, je ze Xabiho Alonsa jeden z nejlepších trenérů v Evropě.

Leverkusen převzal v říjnu 2022 ve spodních vodách Bundesligy. Bayer byl tehdy po osmi kolech předposlední. Chvíli si nové spojení sedalo, ale sezonu zakončil španělský kouč dvouměsíční sérií bez porážky a tým vytáhl do evropských pohárů.

Přes léto okamžitě vtiskl Leverkusenu svoji tvář a "farmaceuti" válí. Jsou stále neporaženi napříč všemi soutěžemi. Ve hře o trofej jsou také v německém poháru a Evropské lize. Alonsova ligová úspěšnost v této sezoně je 91 %. Z 29 zápasů jich vyhrál 25.

Španělův rukopis se navíc projevil takovým způsobem, že se o jeho služby přihlásily Liverpool a Bayern Mnichov, tedy kluby, které hledají od léta nového trenéra. Ani jeden z gigantů ale na svého bývalého hráče nedosáhne. Alonso potvrdil, že zůstává trenérem Bayeru i pro nadcházející sezonu.

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen

Spolehnutí na střelce

K dominanci jsou potřeba góly. A ty Leverkusen střílí. Když byl na marodce Patrik Schick, vzal si tuto úlohu na starost Victor Boniface, kterého německý klub přivedl v létě z belgického Unionu SG.

V 18 zápasech nastřílel nigerijský reprezentant 11 branek a k tomu přidal ještě devět asistencí. Poté jej ze hry vyřadilo zranění na několik týdnů.

Bayer se však už mohl znovu spolehnout na uzdraveného Schicka, který ve 14 zápasech nastřílel 5 branek a Leverkusen se o něj mohl opřít. Dohromady nastříleli 16 branek.

Spolehnutí je i na další hráče. Záložník Florian Wirtz k deseti asistencím přidal i jedenáct branek, čímž doplňuje úderné střelecké duo. Extrémní potenci pak mají krajní wingbeci Alejandro Grimaldo (9 branek) a Jeremie Frimpong (8 branek).

HLOŽEK, SCHICK A KOVÁŘ SLAVÍ NĚMECKÝ TITUL. KLÍČOVOU VÝHRU LEVERKUSENU HATTRICKEM ŘÍDIL WIRTZ

Trefené posily

O akvizici Victora Boniface už byla řeč. Leverkusen za něho zaplatil přes 20 milionů eur. Dnes je jeho hodnota minimálně trojnásobná, ne-li i čtyřnásobná. Pro klub je však neprodejný. Je důležitým článkem Alonsova týmu. Okamžitě se vypracoval v útočníka číslo jedna. Styl Bayeru mu padl jako ulitý.

Loupeží za bílého dne pak byl příchod Alejandra Grimalda z Benfiky, který do Německa přišel po konci smlouvy jako volný hráč. Skvělé zapadli také Granit Xhaka či Jonas Hofmann, kteří přinesli týmu potřebné zkušenosti, navíc je podporují kvalitními výkony.

Paradoxně nejdražší posila už takové terno neudělala – Nathan Tella vyšel Leverkusen na téměř 25 milionů eur, ale do základní sestavy se neprosadil.

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen

Podílí se celý tým

Není běžné, aby tým, který bojuje o ligový titul a hraje evropské poháry, zvládal tak dobře rotovat sestavou, jako se to daří Leverkusenu.

Kromě tří remíz (Mönchengladbach 0:0, Dortmund a Stuttgart 1:1) a těsných vítězství v Augsburgu a nad Unionem vstřelil tým Xabiho Alonsa dvě a více branek v každém ligovém utkání. Na týmu je znát, že každý chápe herní filozofii a ta přináší úspěch. Byť některé výhry se rodily až v samotných závěrech a mnohdy v posledních vteřinách zápasů.

Hned sedm hráčů má pět a více vstřelených branek a pět hráčů Bayeru má v této sezoně na kontě alespoň šest asistencí, což jen demonstruje, že se na klubovém úspěchu podílí téměř celý tým.

KOVÁŘŮV KONKURENT V LEVERKUSENU PRODLOUŽIL KONTRAKT. V KLUBU JE PATNÁCT LET, LIGOVÉ STARTY SPOČÍTÁ NA JEDNÉ RUCE

Rozdílová defenziva

Ve 29 zápasech inkasoval Leverkusen jen 19 branek. Byť se o ní tolik nemluví, protože je Leverkusen považován za vysoce ofenzivní tým, obrana rovněž patří k jeho přednostem.

V TOP pěti nejvytíženějších hráčích sezony najdeme u Leverkusenu hned tři obránce. Jedná se o krajní wingbacky Alejandra Grimalda s Jeremiem Frimpongem – oba předvádí výborné výkony, že se jejich budoucnost začala spojovat s věhlasnými kluby z Evropy.

Společně s nimi patří mezi nejvíce zatížené hráče i Jonathan Tah, který šéfuje zadní trojici stoperů. O moc nezaostává ani Edmond Tapsoba. A zbylou porci minut si rozdělili Piero Hincapié a Odilon Kossounou.

Svůj podíl má i obránce Josip Stanišič, kterého si Leverkusen zapůjčil z Bayernu a právě proti bavorskému celku podal jeden z nejlepších výkonů, který korunoval vstřelenou brankou.

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen