Nový stadion pro Baník? Neexistuje důvod, proč by to na Bazalech nešlo, tvrdí primátor Ostravy. Podílel by se i Brabec

Nový stadion pro Baník? Neexistuje důvod, proč by to na Bazalech nešlo, tvrdí primátor Ostravy. Podílel by se i Brabec
ROZHOVOR

Ostravu čekají zlaté sportovní časy. Během následujících let se stadion ve Vítkovicích stane ještě výraznějším centrem české atletiky, hráči Baníku se dočkají vlastního stadionu a hokejisté nové haly. Ať už půjdeme u fotbalového stadionu variantou Bazaly, nebo variantou Vítkovice, chtěli bychom se vejít do investice 1,5 miliardy Kč,” říká v exkluzivním rozhovoru pro Stadiony.blog a eFotbal.cz primátor Ostravy Jan Dohnal /ODS/.

V současné době poutá největší pozornost projekt nového, čistě fotbalového stadionu. Ten by se měl stát domovem Baníku. Jak se nyní vše vyvíjí? 

"Nás k vyřešení otázky fotbalového stadionu přivedly technické a kapacitní možnosti, které nyní ve vítkovické aréně jsou. Atletika se totiž stále více rozrůstá a my ji chceme rozvíjet i dál. Máme tu atletickou halu. Směřují k nám určitá atletická národní centra.

To vše je na druhou stranu pochopitelně limitující pro Baník. Ať už jde o A mužstvo nebo B tým, který také zvyšuje svou sportovní úroveň. To vše klade stále větší nároky na profesionální zázemí a herní plochy. "

STADIONY? JSME 15 LET ZA ZÁPADEM. LIGOVÉ POTŘEBUJÍ INVESTICE, VE F:NL JSOU V POŘÁDKU DVA, ŘÍKÁ ŠÉF KOMISE PRO STADIONY

Takže jste začali ověřovat, jaké jsou možnosti s fotbalem dál..

"Je to tak. Řešíme totiž stavbu centra ledních sportů. A když jsme si nechávali vypracovat studii, tak jsme se v rámci ní chtěli dozvědět, jaké jsou alternativy a optimální řešení také letních sportů a právě i fotbalu. Je totiž logické, že je určité omezení balíku peněz, které můžeme investovat. Chtěli jsme tak vědět, jestli kdyby se to postavilo jako jakýsi „dvojdomek“, tedy vše dohromady, tak by to nevyšlo finančně lépe.

Tady jsme ale narazili na problém. Nemáme v tuto chvíli dostatečně velké a vhodné pozemky. Pokud se bavíme o centru ledních sportů, tak potřebujeme nějakých 35 tisíc metrů čtverečních. Kdyby to byl dvojdomek, tak jsme dokonce na 75 tisících. A to je najednou záležitost stovek milionů korun.

Druhou věcí je nutnost změny územního plánu. A my to řešení fotbalového stadionu nechceme odkládat."

V případě alternativní varianty Bazaly tohle řešit nemusíte? 

"My jsme primárně chtěli vědět jednou provždy, jestli v lokalitě Bazaly stadion udělat jde nebo ne. Během ověřování jsme začali přicházet na to, že vlastně neexistuje důvod, proč by to tam nešlo. Nechali jsme si také udělat prostorovou studii, kde jsme zjišťovali širší vazby. A na základě těchto studií to vypadá, že se tam opravdu prostorově vejdeme. Že dokážeme obsloužit všechny nutné požadavky z pohledu požárních předpisů, bezpečnostních předpisů. Dokážeme to dopravně napojit.

Teď už čekáme jen na výsledky geologického průzkumu, protože víme, že jsme ve svahu a na nestabilním podloží. Máme už nějaké starší posudky, ale chtěli jsme mít vše aktuální a skutečně podložené, když budeme dělat tak zásadní rozhodnutí."

SÍDLIŠTĚ MÍSTO STADIONU NA STRAHOVĚ JE NEMORÁLNÍ, ŘÍKÁ NÁMĚSTEK HLAVÁČEK. PRAHU VIDÍ JAKO BARCELONU ČI LISABON

Pokud to tedy dopadne dobře, tak podle čeho se budete rozhodovat co dál? 

"Není to tak, že pokud nám ten průzkum vyjde “dobře”, tak to budou automaticky Bazaly. Vnímáme pochopitelně, že by si tohle řešení přál Baník i pravděpodobně velká část fanoušků. Ale od začátku říkáme, že to musí mít nějaký reálný finanční rámec. Když to hodně zjednoduším, tak pokud se ukáže, že se stadion vejde na Bazaly, ale bude třikrát dražší než ve Vítkovicích, tak tou cestou nepůjdeme. Ale osobně si myslím, že tohle se nestane."

Bude se na stavbě podílet i majitel Baníku? 

"Pan Brabec řekl, že je připraven na tom nějakým způsobem participovat. Nyní řešíme modely, jak by to mohlo vypadat. Nemáme ale v ruce žádné částky, protože nemáme zatím “cenovku” takového objektu."

ČLÁNEK BYL PŮVODNĚ PUBLIKOVÁN NA WEBU STADIONY.BLOG.

Foto: FC Baník Ostrava